Zjistěte více o očkování

Pneumokok napadá téměř 7krát častěji astmatiky než ostatní populaci

Pacienti s astmatem mají zvýšené riziko závažných infekcí způsobených pneumokokem (bakterií Streptococcus pneumoniae). Jde o tzv. invazivní pneumokoková onemocnění (IPO) a zápal plic.

Pneumokok u astmatiků

Pacienti s astmatem mají zvýšené riziko závažných infekcí způsobených pneumokokem (bakterií Streptococcus pneumoniae). Jde o tzv. invazivní pneumokoková onemocnění (IPO) a zápal plic. Pneumokokové infekce jsou přitom celosvětově vedoucí příčinou smrti mezi infekcemi.

Astmatici mají vyšší riziko

Poznatky z roku 2008 významně změnily pohled na tuto bakterii.

Téměř 4 000 lidí bylo vyšetřeno z pohledu možného závažného pneumokokového onemocnění a zároveň bylo zaznamenáno, zdali netrpí astmatem. Při porovnání s kontrolní skupinou bylo zjištěno, že přítomnost astmatu zvyšuje riziko závažné pneumokokové infekce u dospělých téměř 7krát.

V budoucnu budou z očkování proti pneumokokovi profitovat i jiní nemocní

Ihned se rozběhly další výzkumy zkoumající souvislost astmatu s nemocemi, které způsobují ještě jiné bakterie, než je pneumokok. Souběžně s tím se samozřejmě začal studovat vztah pneumokokové infekce k jiným nemocem respiračního traktu, než je astma. Využití ochranného účinku očkování tak může být ještě větší i u dalších nemocných, kteří by si jinak svou nemoc do souvislosti s meningitidou, zánětem středního ucha nebo zápalem plic vůbec nedali.

(ercp)

PP-PRE-CZE-0192
Hodnocení článku
Average: 3.7 (18 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Dodržovat striktní klidový režim a omezovat se v běžných denních aktivitách není po očkování nutné. Jen je vhodné se minimálně na jeden den po vakcinaci vyvarovat…
Dospělí
Slezina odstraňuje z krevního oběhu poškozené červené krvinky. Zároveň brání tělo před infekcemi, jež se krví mohou šířit. Bez dobře fungující sleziny se i malá infekce může…
Dospělí
Jak je patrné už z názvu, bronchitida napadá průdušky, systém trubic, který vede vzduch z průdušnic do dýchacích oddílů plic. Právě proto, že zánět probíhá v těsné blízkosti…
Dospělí
Příznaky zápalu plic Zápal plic můžeme rozeznat podle toho, co ho způsobilo. Rozlišujeme mezi bakteriálním, virovým a plísňovým zápalem plic. Některé příznaky mohou být…
Dospělí
Pneumokoky jsou bakterie, které jsou běžně přítomny v ústech i celém nosohltanu zdravých dětí i dospělých, aniž by působily zdravotní obtíže. Jestliže u jedince dojde, z…
Dospělí
Orgán pomáhající při úklidu Slezina funguje jako jakési síto či filtr. Protékající krev je očištěna například od starých červených krvinek či od mikroorganismů. Při…