Enable JavaScript to visit this website.

Co je pneumokok?

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro složené z cukrů – polysacharidů. Podle variant polysacharidového obalu lze dnes najít více než 90 podtypů bakterie, které se označují různými čísly a písmeny.Uvádí se, že jen některé sérotypy vyvolávají pneumokoková onemocnění a že 13 nejběžnějších typů je odpovědných minimálně za nejméně 50 až 76 % (v závislosti na zemi) invazivních pneumokokových onemocnění u dospělých.

Osídlení nosohltanu u bacilonosičů

Pneumokok je běžně přítomen v nosohltanu u nejméně10 % zdravých dospělých a pravděpodobně až u 60 % malých dětí. Bakterie se přenáší kapénkovou infekcí, například kašlem nebo kýcháním. Inkubační doba (tedy doba mezi nákazou a vznikem prvních příznaků) se odhaduje na 1 až 3 dny. Zdrojem infekce je buď nemocný člověk s pneumokokovou infekcí, nebo bacilonosič.

Prolomení imunity vede k onemocnění

Onemocnění, které pneumokok vyvolává, je pak většinou následkem porušení obranyschopnosti organismu. Příkladem může být oslabení při virovém infektu, který poškozuje výstelku sliznic (epitel) a umožňuje pneumokokům invazi do tkání.

Invaze pneumokoků vyvolává celková onemocnění

Jakmile se dostane pneumokok do tkání dýchacích cest a dále do plicních sklípků, nemá už daleko k proniknutí do krevního oběhu. Pokud se baktérie při pneumokokovém onemocnění dostanou do krve, pak mohou být zaneseny na mozkové pleny, srdeční chlopně nebo do kloubů.

Pneumokok se z nosohltanu může dostávat také do vedlejších dutin nosních nebo do středního ucha a způsobovat zde hnisavé záněty. Ze středního ucha se pneumokok může dostat na kost lebeční nebo na mozkové pleny.

Při průniku pneumokoků do krevního oběhu dochází k celkovým nákazám, které jsou velmi závažnými a život ohrožujícími stavy. Navíc mohou zanechávat celoživotní následky, přičemž často mohou onemocnět naprosto zdravé děti.

PRV-2018.01.084
Čtěte Dále
Konjugovaná vakcína pro děti a dospělé osoby Takzvaná konjugovaná vakcína (Prevenar 13) je určena pro děti do 17 let a osoby starší 18 let. Hlavní význam spočívá v tom, že...
Co musíte vědět o očkování dětí? Dejte svému miminku šanci, aby se bránilo samo proti pneumokokovému onemocnění. Přečtěte si více o tom, jak funguje očkování. JAK...
Děti proti pneumokoku neočkované Konjugovaná pneumokoková vakcína Prevenar 13 je určená k očkování kojenců a malých dětí ve věku od 6 týdnů do 17 let. Díky svému...