Co je pneumokok?

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro složené z cukrů – polysacharidů. Podle variant polysacharidového obalu lze dnes najít více než 90 podtypů bakterie, které se označují různými čísly a písmeny.

Uvádí se, že jen několik určitých typů je spojeno se vznikem pneumokokových infekcí. Podle současných poznatků způsobuje 13 nejběžnějších typů více než 80 % invazivních pneumokokových onemocnění.

Prevenar 13

Osídlení nosohltanu u bacilonosičů

Pneumokok je běžně přítomen v nosohltanu u nejméně
10 % zdravých dospělých a pravděpodobně až u 60 % malých dětí. Bakterie se přenáší kapénkovou infekcí, například kašlem nebo kýcháním. Inkubační doba (tedy doba mezi nákazou a vznikem prvních příznaků) se odhaduje na 1 až 3 dny. Zdrojem infekce je buď nemocný člověk s pneumokokovou infekcí, nebo bacilonosič.

Prolomení imunity vede k onemocnění

Onemocnění, které pneumokok vyvolává, je pak většinou následkem porušení obranyschopnosti organismu. Příkladem může být oslabení při virovém infektu, který poškozuje výstelku sliznic (epitel) a umožňuje pneumokokům invazi do tkání.

Invaze pneumokoků vyvolává celková onemocnění

Jakmile se dostane pneumokok do tkání dýchacích cest a dále do plicních sklípků, nemá už daleko k proniknutí do krevního oběhu. Přítomnost bakterií v krvi je při pneumokokovém onemocnění takřka pravidlem a krev pak může tyto bakterie zanést na mozkové pleny, srdeční chlopně nebo do kloubů.

Pneumokok se z nosohltanu může dostávat také do vedlejších dutin nosních nebo do středního ucha a způsobovat zde hnisavé záněty. Ze středního ucha se pneumokok může dostat na kost lebeční nebo na mozkové pleny.

Při průniku pneumokoků do krevního oběhu dochází k celkovým nákazám, které jsou velmi závažnými a život ohrožujícími stavy. Navíc mohou zanechávat celoživotní následky, přičemž zpravidla mohou onemocnět naprosto zdravé děti.

Zdroj: Beran J., Havlík J.,Pneumokokové nákazy, Maxdorf 2006Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13
Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13

Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Ověřte si svoje vědomosti o vakcíně Prevenar 13 v krátkém testu.