Zjistěte více o očkování

Otrava krve: Když při zápalu plic hrozí sepse

Streptococcus pneumoniae je jedním z významných komunitních patogenů u dětí i dospělých. Může vyvolat řadu běžných respiračních infekcí, ale i závažných onemocnění jako je například zápal plic, zápal mozkových blan (meningitida) či otrava krve (sepse), které mohou končit i trvalými následky či dokonce smrtí pacienta. Co to vlastně sepse je a jak se projevuje?

Zdravotní sestra kontroluje seniora

Invazivní pneumokoková onemocnění

Bakterie pneumokoka snadno proniká do krevního řečiště. Pokud není z oběhu odstraněna, dochází k rozvoji tzv. invazivních pneumokokových onemocnění. Mezi nejčastější invazivní pneumokokové onemocnění patří zápal plic, infekce či otrava krve (sepse), zápal mozkových blan, vzácnější jsou záněty kloubů, záněty vnitřního povrchu srdce, zánět pobřišnice.

Co je sepse?

Sepse je systémová reakce organismu na přítomnost infekce, infekční proces v těle, při němž dochází k šíření infekce do krevního řečiště a krví do celého těla. Negativní roli může hrát i přestřelená obranná odpověď.

Septický šok je pak charakterizován jako sepse provázená buněčnými, metabolickými a oběhovými abnormalitami, které mohou vést ke smrti.

Nejde v žádném případě o nové onemocnění a bez nadsázky můžeme říct, že sepse provází lidstvo od jeho prvopočátků. První písemná zmínka o onemocnění, jehož příznaky odpovídají sepsi, je datována do roku 1600 před Kristem.

Sepse je hlavní příčina smrti na jednotkách intenzivní péče (JIP) a 10. nejčastější příčina smrti jak v USA, tak Evropské unii. Může postihnout každého. Četněji k ní dochází u lidí, jejichž oslabení organismu je dáno věkem (u novorozenců a seniorů), poruchou imunity (AIDS, cukrovka) náročnějšími operačními zákroky a u pacientů s bakteriálním zánětem močových cest (pyelonefritidou) apod. Jednou z příčin, které mohou u pacienta vést k sepsi je i bakteriální zápal plic.

Jak se projevuje otrava krve?

Existuje mnoho možných příznaků. Ty se mohou se podobat příznakům jiných onemocnění, včetně chřipky nebo infekce hrudníku.

Mezi běžné příznaky sepse patří:

  • vysoká horečka,
  • nízký krevní tlak,
  • zrychlení srdeční akce a frekvence dýchání (nad 20 dechů za minutu),
  • velká únava až schvácení,
  • může nastat zmatenost a porucha vědomí,
  • může se objevit i kašel při pneumonii,
  • projevy na kůži,
  • bolesti zad při infekci močových cest,
  • narušení pohyblivosti trávicího traktu a následné nevolnosti, zvracení i průjem.

Příznaky sepse se mohou lišit i v závislosti na věku jedince.

Sepse u kojence nebo malého dítěte:

  • Modrá, bledá nebo skvrnitá kůže, rty nebo jazyk.
  • Vyrážka, která nemizí (stejně jako u meningitidy).
  • Potíže s dýcháním (můžete si všimnout chrčivých zvuků nebo sání břicha pod hrudním košem), dušnost nebo velmi rychlé dýchání.
  • Slabý, vysoký pláč, který se nepodobá normálnímu pláči.
  • Dítě nereaguje jako obvykle nebo nemá zájem o krmení či běžné činnosti.
  • Dítě je ospalejší než obvykle nebo se obtížně budí.

Sepse u dospělého jedince nebo staršího dítěte:

  • Člověk vypadá zmateně, nemluví zřetelně nebo jeho slova nedávají smysl.
  • Modrá, bledá nebo skvrnitá kůže, rty nebo jazyk.
  • Vyrážka, která nemizí (stejně jako u meningitidy).
  • Potíže s dýcháním, dušnost nebo velmi rychlé dýchání.

Léčba sepse

Sepse vyžaduje okamžitou léčbu v nemocnici, protože se může rychle zhoršit. Pokud se sepse neléčí včas, může přejít v septický šok a způsobit selhání orgánů, které je život ohrožující.

V závislosti na příznacích se rozhoduje o dalších vyšetřeních či léčbě, která může zahrnovat:

  • Léčbu na jednotce intenzivní péče.
  • Napojení na přístroj, který podporuje dýchání.
  • Chirurgický zákrok k odstranění míst s infekcí.

Léčba v nemocnici může trvat i několik týdnů.

Prevence sepse

Pneumokoková infekce může také za určitých okolností vyvolat sepsi. Přitom riziko onemocnění pneumokokovým onemocněním lze snížit očkováním. Vakcína Prevenar 13 je určena k prevenci invazivních onemocnění u dětí i u dospělých starších 18 let. Pro děti je tato vakcína částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pro dospělé nad 65 let věku je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Dále je možné nechat se očkovat 20valentní vakcínou Apexxnar, která je určena k prevenci invazivních pneumokokových infekcí u dospělých starších 18 let.

PP-PRV-CZE-0130
Hodnocení článku
Average: 4.7 (3 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Co je to dušnost? Přestože je dušnost velmi rozšířená, její popis se u jednotlivých pacientů liší a žádná jednotná definice tudíž neexistuje. Obvykle je definována jako…
Dospělí
Jak je patrné už z názvu, bronchitida napadá průdušky, systém trubic, který vede vzduch z průdušnic do dýchacích oddílů plic. Právě proto, že zánět probíhá v těsné blízkosti…
Dospělí
Co je příčinou a co následuje? Nejčastějším původcem bakteriálního zánětu mozkových blan u dětí i dospělých je pneumokok, který se do oblasti mozku obvykle dostává…
Dospělí
Chránit se proti nemocem způsobeným pneumokoky je nyní jednodušší. Od července roku 2024 totiž platí Sdělení Ministerstva zdravotnictví č.118/2024 o antigenním složení…
Dospělí
Dodržovat striktní klidový režim a omezovat se v běžných denních aktivitách není po očkování nutné. Jen je vhodné se minimálně na jeden den po vakcinaci vyvarovat…
Dospělí
Při vytváření vakcín vědci zohledňují:Jak imunitní systém reaguje na bakterie, které se v něm vyskytují.Kdo má být proti dané bakterii očkován.Nejlepší technologii nebo…