Očkování jako prevence

Očkování chrání člověka před rozvojem onemocnění a brání šíření nemoci v populaci. Proto je nutné, aby se dodržoval očkovací kalendář a očkování se nevyhýbal ten, kdo k tomu nemá vážnou zdravotní indikaci. Čím vyšší je proočkovanost populace, tím méně se daná nemoc v populaci může šířit.

Prevenar 13

Úspěchy očkování

Zavedení očkování je obrovský úspěch medicíny. Postupně se podařilo některé nemoci zcela vymýtit (například pravé neštovice) a některé jsou k tomu blízko (například dětská obrna, jejíž virus se vyskytuje již jen v některých afrických a asijských oblastech). Další infekční nemoci se z běžných s výskytem mnoha tisíc nakažených za rok staly vzácnými s ojedinělými případy (například zarděnky, černý kašel). Postupně se stále vyvíjejí nové vakcíny a rozšiřuje se spektrum infekčních nemocí, proti kterým je možné člověka očkovat.

Očkování je nutné nadále

Je ale nutné mít na paměti, že i když je výskyt mnoha onemocnění nyní vzácný, neznamená to, že proti nim není nutné se nechat očkovat, právě naopak. Vždy, když se z nějakého důvodu proti některé z infekcí očkovat přestalo, raketovitě narostl počet nakažených.Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13
Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13

Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Ověřte si svoje vědomosti o vakcíně Prevenar 13 v krátkém testu.