Co je pneumokok

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, kterou je běžně osídlena sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a až 60 % dětí. Pneumokok těmto nosičům nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení obranných mechanismů člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci – například do plic, kde způsobí pneumonii (zápal plic), nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu. Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha (otitidu) u dětí.

Prevenar 13

Mnoho podtypů pneumokoka

Existuje více než 90 podtypů pneumokoka, které se označují čísly a písmeny. Pouze některé typy pneumokoka způsobují závažná onemocnění. Třináct typů, proti kterým pomáhá chránit vakcína Prevenar 13, způsobuje až 76 % závažných, invazivních onemocnění u dospělých.

Jak pneumokok vypadá

Pneumokok je kulovitá bakterie velikosti zhruba 2 mikrometry (tisícina milimetru) a typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem tvoří obraz kávového zrnka.

Nákaza

Inkubační doba (čas mezi vniknutím bakterie do těla a objevením se prvních příznaků) pneumokokového onemocnění je 1-3 dny. Jedná se o kapénkovou infekci, to znamená, že se přenáší kašlem. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od bacilonosiče. Větší výskyt nákaz je v zimě.

Léčba a prevence

Pneumokokové infekce se léčí antibiotiky a často je nutný pobyt v nemocnici. Problémem je navyšující se odolnost pneumokoků proti běžně dostupným antibiotikům, čímž se léčba stává méně účinnou. Jediná prokazatelně účinná prevence pneumokokových onemocnění je očkování.Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13
Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13

Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Ověřte si svoje vědomosti o vakcíně Prevenar 13 v krátkém testu.