Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pneumokoková onemocnění u dospělých: Ilustrační snímek

Pneumokoková onemocnění u dospělých

Bakterie Streptococcus pneumoniae se přenáší kapénkami například kašlem nebo kýcháním. Inkubační doba (tedy doba mezi nákazou a vznikem prvních příznaků) se odhaduje na 1 až 3 dny. Zdrojem infekce je buď nemocný člověk s pneumokokovým onemocněním nebo přenašeč. Onemocnění, které pneumokok vyvolává, je pak většinou následkem porušení obranyschopnosti organismu. Příkladem může být oslabení při virovém infektu, který poškozuje výstelku sliznic (epitel) a umožňuje pneumokokům invazi do tkání. Pneumokokový zápal plic může být život ohrožujícím stavem.

Zjistit více
Kdo je v ohrožení?

Kdo je v ohrožení?

Věk patří k hlavním rizikovým faktorům pneumokokového onemocnění. Ve zvýšeném riziku jsou osoby starší 65 let a dále osoby s chronickým onemocněním (například chronická obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin nebo jater, chronické onemocnění srdce, diabetes). Rizikovými faktory jsou též alkoholismus a kouření či dlouhodobý pobyt ve zdravotnickém zařízení či domově pro seniory. Dospělí, kteří prodělali pneumokokový zápal plic, uvádějí často následné zhoršení chronických onemocnění. Také jejich návrat k běžným aktivitám po léčbě zápalu plic a odeznění hlavních příznaků může trvat delší dobu.

Zjistit více
Lékař a rentgenový snímek

Co je pneumokokový zápal plic?

Jak můžete posílit imunitní systém proti pneumokokovému zápalu plic? Na této stránce najdete všechny informace, které potřebujete znát, abyste snížili riziko onemocnění pneumokokovým zápalem plic.

Zjistit více
Senior během očkování proti pneumokokům

Očkování jako prevence

Riziko onemocnění pneumokokovými infekcemi včetně zápalu plic lze snížit očkováním. Jedna dávka vakcíny Prevenar 13 přispívá k dlouhodobé ochraně, potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena. Nechat se očkovat můžete během celého roku! Vakcína neobsahuje živou bakterii, a proto nemůže způsobit onemocnění. Očkování se doporučuje zejména seniorům nad 65 let věku, u kterých je riziko onemocnění pneumokokovými infekcemi vyšší. Věk a chronická onemocnění (např. CHOPN, diabetes, kardiovaskulární onemocnění atd.) patří k hlavním rizikovým faktorům onemocnění pneumokokovým zápalem plic. Pro lidi starší 65 let je očkování zdarma, plně hrazeno ze zdravotního pojištění! Poraďte se se svým lékařem o očkování vakcínou Prevenar 13.

Zjistit více Zjistěte více o očkování

Často kladené otázky

Často kladené dotazy o očkování proti pneumokokům - dospělí Zjistit více

Novinky o očkování dospělých

Novinky o očkování proti pneumokokům dospělých Zjistit více