Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pneumokoková onemocnění u dětí

Pneumokok je zákeřná bakterie Streptococcus pneumoniae, která může náhle zaútočit a způsobit závažné onemocnění, jako je meningitida (zánět mozkových blan), sepse (otrava krve) a zápal plic. Pneumokok je také jednou z častých příčin mnohdy bolestivého zánětu středního ucha. Při průniku pneumokoků do krevního oběhu dochází k celkovým nákazám, které jsou velmi závažnými a život ohrožujícími stavy. Navíc mohou zanechávat celoživotní následky, přičemž často mohou onemocnět naprosto zdravé děti.

Zjistit více

Očkování jako prevence

Dejte svému miminku šanci, aby se bránilo samo proti pneumokokovému onemocnění. Očkovací látky chrání lidský organismus před určitými nemocemi. Vakcíny se vyrábí z oslabených nebo usmrcených infekčních organismů, v případě pneumokoků jde o neživé části tohoto organismu. Konjugované vakcíny (například Prevenar 13) mají schopnost navodit dlouhodobou imunitu i u nejmenších dětí.

Zjistit více

Prevenar 13

Vakcína Prevenar 13 je určená k očkování kojenců a malých dětí ve věku od 6 týdnů do 17 let. Díky svému složení pomáhá vytvořit protilátky proti 13 sérotypům pneumokoka, včetně nebezpečných sérotypů 3 a 19A, které byly v roce 2018 nejčastějšími původci invazivního pneumokokového onemocnění v České republice. Vakcína Prevenar 13 je dětem částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Maximální doplatek pro rodiče je ve výši 515,26 Kč za dávku.

Zjistit více Více o vakcíně Prevenar 13

Často kladené otázky

Zjistit více

Novinky o očkování dětí

Zjistit více