Zjistěte více o očkování

Poradíme vám, jak vyzrát na sport po očkování

Jste-li zvyklí každý den cvičit nebo si zaběhat, máte možná po očkování strach své oblíbené pohybové aktivity provozovat. V následujícím textu Vám poradíme, jak se po vakcinaci chovat, aby nebylo vaše zdraví v ohrožení.
 

 

Sport a očkování

Dodržovat striktní klidový režim a omezovat se v běžných denních aktivitách není po očkování nutné. Jen je vhodné se minimálně na jeden den po vakcinaci vyvarovat zvýšené fyzické aktivity (např. sportovním závodům, posilování apod.). Přílišné fyzické zatížení však pro každého z nás znamená něco jiného a je nutné ho posuzovat případ od případu. Pro mladého, trénovaného sportovce je běh na tři kilometry srovnatelnou zátěží jako pro staršího, nemocného člověka cesta do obchodu a zpět. Zvýšená fyzická zátěž totiž neovlivní odpověď vašeho imunitního systému na očkování, ale může stupňovat případné nežádoucí účinky či reakce na vakcínu.

U některých typů vakcinace však platí zákaz nadměrné zátěže pro všechny bez ohledu na věk a kondici. Je to hlavně v případě živých vakcín (např. očkování proti žluté zimnici, spalničkám, neštovicím).

Komplikace v podobě únavy nebo bolesti místa, kam jste byli očkováni, se u vás objevit mohou, ale nemusí. Mezi další nejčastější nežádoucí účinky patří otok a zarudnutí v místě vpichu a také zvýšená teplota, nechutenství či bolesti svalů a kloubů. Obvykle se však nežádoucí účinky projeví během prvních tří dnů po očkování a většinou netrvají déle než tři dny. Naprostá většina těchto nežádoucích účinků má mírnou intenzitu. Detailnější informace k očekávaným nežádoucím účinkům můžete najít v příbalové informaci každé vakcíny.

A kdy okamžitě kontaktovat lékaře? Především tehdy, pokud se u vás projeví jakákoli silná reakce po očkování. Příznaky toho, co vyvolá fyzická aktivita po očkování, jsou zejména:

  • tlak na hrudi,
  • dušnost,
  • otok obličeje.

Poslouchejte své tělo a pokud se cítíte unavení, s fyzickou aktivitou po očkování to nepřehánějte.

PP-PRE-CZE-0174
Hodnocení článku
Average: 3.6 (62 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Chránit se proti nemocem způsobeným pneumokoky je nyní jednodušší. Od července roku 2024 totiž platí Sdělení Ministerstva zdravotnictví č.118/2024 o antigenním složení…
Dospělí
Odlišení od bakteriálního původu potvrdí nízká hladina CRP. Závažnější jsou infekce horních dýchacích cest bakteriálního původu, jako je streptokoková angína, bakteriální…
Dospělí
Postrach chudých i bohatých Na celém světě zápal plic každoročně zabije téměř 1 milion dětí do 5 let. To je víc, než kolik zvládne jakékoli jiné infekční…
Dospělí
Při vytváření vakcín vědci zohledňují:Jak imunitní systém reaguje na bakterie, které se v něm vyskytují.Kdo má být proti dané bakterii očkován.Nejlepší technologii nebo…
Dospělí
Včasná léčba je zásadní Pneumokoková meningitida nebo zánět mozkových blan je těžká, někdy i život ohrožující infekce, kdy jsou zánětlivě změněny mozkomíšní obaly chránící…
Dospělí
Pozor na chlad a přeplněné místnosti  Jako u mnoha jiných infekčních onemocnění stoupá a klesá výskyt pneumokokových nákaz podle ročního období. Tato souvislost sice…