Více o vakcíně Prevenar

Nežádoucí reakce na očkování proti pneumokokům jsou podobné jako na kterýkoli jiný druh vakcinace

Vakcína Prevenar 13 obsahuje neživé části těl 13 typů pneumokoku. Je uzpůsobena tak, aby vyvolávala imunitu i u nejmenších dětí.

Vakcína Prevenar 13 obsahuje neživé části těl 13 typů pneumokoku. Je uzpůsobena tak, aby vyvolávala imunitu i u nejmenších dětí. Bezpečnost vakcíny, určené pro děti od 6 týdnů věku, byla hodnocena kontrolovanými klinickými studiemi.

Bezpečnost vakcíny byla hodnocena v kontrolovaných klinických studiích, v nichž bylo podáno 14 267 dávek 4 429 zdravým kojencům ve věku od 6 týdnů při prvním očkování a ve věku 11–16 měsíců v době přeočkování. Ve všech studiích s kojenci byl Prevenar 13 podáván souběžně s běžným dětským očkováním. Zároveň byla stanovena bezpečnost u 354 předtím neočkovaných dětí (věk 7 měsíců až 5 let).

A jak je to s nežádoucími účinky po vakcinaci proti pneumokokům?

Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky u dětí ve věku od 6 týdnů do 5 let patřily:

  • reakce v místě vpichu,
  • horečka,
  • podrážděnost,
  • nechutenství,
  • zvýšená spavost a/nebo nespavost.

V průběhu základního očkování přípravkem Prevenar 13 byla pozorována zesílená reakce v místě podání injekce u dětí starších 12 měsíců v porovnání s mírou reakce pozorované u kojenců.

Dospělí ≥18 let a starší pacienti.

S vyšším věkem byla pozorována nižší četnost nežádoucích účinků; u dospělých starších 65 let věku (bez ohledu na stav předchozího pneumokokového očkování) bylo pozorováno méně nežádoucích účinků než u mladších dospělých; nežádoucí účinky byly obecně častější u mladších dospělých ve věku od 18 do 29 let.

Pokud se u Vašeho dítěte či u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku. Protože ale nežádoucí účinky vakcinace nemohou být dopředu u všech očkovaných předem vyloučeny, musí být všechna očkování prováděna ve zdravotnickém zařízení, kde je dostupná okamžitá léčba.

(van)

Zdroj: SPC Prevenar 13

PRV-2017.02.076
Hodnocení článku
Average: 3.8 (47 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Když trpí nejen plícePneumonie neboli zápal plic je zánětlivé plicní onemocnění. Co o něm víme?Jeho léčba trvá poměrně dlouho, zhruba 2 až 3 týdny. Zejména u dětí,…
Děti
Fakta o zápalu plicInfekční pneumonie, tedy zánět nebo také zápal plic, se projevuje kašlem, horečkou a potížemi s dýcháním. Může být způsobena viry nebo bakteriemi. Virová…
Děti
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která může být zcela neškodná, ale na druhou stranu může způsobit i velmi závažná onemocnění ohrožující život,…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné. Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je mikroskopická kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro, jež ji chrání před nepříznivými vlivy okolního prostředí…
Děti
Počáteční příznaky meningitidy mohou připomínat všem známou chřipku. Jedná se zejména o bolest hlavy, nevolnost, zvýšenou citlivost na světlo (světloplachost), vysokou…