Více o vakcíně Prevenar 13

Očkování proti pneumokokům pomáhá i neočkovaným

Streptococcus pneumoniae je bakterie, která způsobuje různě závažná onemocnění. Bohužel i při možnostech současné medicíny musí být řada osob, u kterých choroba propukne, hospitalizována a nezanedbatelné množství případů končí smrtí.

Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii, lidi po transplantacích, osoby s porušenou funkcí sleziny, HIV pozitivní jedince a všechny, pro jejichž léčbu je nutné potlačit funkci imunitního systému).

Léčba pneumokokových infekcí je v mnoha případech komplikována odolností některých pneumokoků na běžně využívaná antibiotika. Preventivním opatřením proti nákaze je očkování. Důležitá (a mnohdy opomíjená) je skutečnost, že z tohoto očkování může mít užitek i neočkovaná část populace.

Ke slovu přichází kolektivní imunita

Již mnoho odborných studií prokázalo, že v důsledku očkování malých dětí dochází k výraznému poklesu pneumokokových onemocnění ve všech věkových kategoriích. Důvodem tohoto jevu je tzv. kolektivní imunita. V důsledku očkování totiž dochází ke snížení počtu bacilonosičů. To znamená osob (hlavně dětí), u kterých by za normálních okolností (bez očkování) mohlo dojít k osídlení nosohltanu pneumokoky. Názorně si dopad kolektivní imunity můžeme ukázat na jednoduchém příkladu. U očkovaného dítěte se nejen sníží riziko, že samo onemocní, ale sníží se také riziko přenosu infekce na neočkované kamarády ve školce, na mladšího sourozence nebo na prarodiče.

Na tomto místě je vhodné zmínit, že kromě zdravotního přínosu je pro celou společnost nezanedbatelné i ekonomické hledisko. Díky očkování a zároveň i díky z něj plynoucí kolektivní imunitě je možné předejít mnoha případům závažných pneumokokových infekcí. Takové infekce by totiž postižené osoby v lepším případě vyřadily na nějakou dobu z běžného života a v horším by vyžadovaly i finančně zatěžující léčbu či hospitalizaci.

Situace v České republice

V České republice je od roku 2010 možné využít hrazené očkování malých dětí proti pneumokokovým nákazám. Bohužel po prvních letech zvýšeného zájmu o toto očkování, kdy se proočkovanost u dětí pohybovala nad 80 %, došlo v posledních letech k poklesu proočkovanosti na 68 %. Z tohoto důvodu v České republice zatím nepozorujeme pozitivní vliv očkování na kolektivní imunitu. Je jasné, že vyšší proočkovanost by znamenala snížení rizika nákazy u osob, které dosud očkované nejsou.

Buďme zodpovědní

Shrňme ještě na závěr, pro koho je kolektivní imunita vyplývající z očkování proti pneumokokům důležitým přínosem:

  • pro všechny, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou být očkováni,
  • pro celou společnost – z hlediska zdravotního i ekonomického.

Bez nadsázky je tedy možné říci, že ke zdraví všech může přispět každý.

 

(eub)

 

PRV-2018.02.065
Hodnocení článku
Average: 3.7 (21 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, navíc může mít i trvalé následky…
Děti
Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních respiračních onemocnění…
Děti
  Nejčastějšími nemocemi u dětí jsou ty respirační Infekce respiračního traktu tvoří u dětí téměř polovinu všech onemocnění. Často se přenášejí v kolektivech a občas se…
Děti
O tom, že na šíři účinku očkovací látky záleží, se před několika lety přesvědčila rodina z USA. Její příběh zveřejnilo americké státní Centrum pro kontrolu nemocí (CDC).…
Děti
Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité. Spolu s tímto rozhodnutím byste si měli…
Děti
Hexavakcína Hexavakcína patří mezi povinná očkování a pomáhá chránit děti před dětskou obrnou, tetanem, záškrtem, černým kašlem, žloutenkou typu B a onemocněním způsobeným…