
Příznaky nepřehlédnete
Bakterie pneumokoka je nejčastější příčinou tohoto onemocnění. Mezi virové původce potom patří viry chřipky, parainfluenzy a RS-viry. Dalšími nebezpečnými mikroorganismy jsou i zlatý stafylokok, adenoviry a plísně. Zápal plic je středně těžké až těžké nakažlivé onemocnění. K příznakům lze zařadit:
- kašel a horečku,
- únavu,
- nevolnost či zvracení,
- zrychlené dýchání nebo dušnost,
- zimnici,
- bolest na hrudi.
Rizikové skupiny
Zápalu plic je možné v řadě případů předejít očkováním. Důležité je též dodržování hygienických návyků – tedy pravidelné mytí rukou, čištění povrchů, kterých se často dotýká více lidí (kliky u dveří, kuchyňské linky) a důsledné užívání kapesníků při kašli, rýmě nebo kýchání. Nebezpečí lze snížit i tím, že nebudete pobývat v zakouřeném prostředí. A koho zápal plic ohrožuje nejvíce?
- malé děti,
- dospělé nad 65 let,
- kuřáky,
- pacienty s chronickým onemocněním, jako je například cukrovka, astma, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) či AIDS.
Účinné očkování
Proti nákazám některými mikroorganismy, které působí pneumonii, je možné se chránit očkováním. Konkrétně jde o vakcíny proti:
- pneumokokovi,
- chřipce,
- Haemophilus influenzae typu b,
- černému kašli,
- spalničkám (poslední tři vakcíny jsou v ČR součástí povinného očkovacího kalendáře).
Pokud někdo mezi vašimi blízkými patří mezi ohrožené osoby, promluvte s ním o možnosti, jak se chránit před zápalem plic.
(hak)