Více o vakcíně Prevenar 13

Nejčastější nemoci u dětí a co způsobují?

Některou nemocí si projde čas od času každé dítě. V prvních letech života se imunitní systém stále vyvíjí, proto jsou děti k infekcím náchylnější. Víte, jaké jsou časté nemoci u dětí a co způsobují?

Nemocné dítě

 

Nejčastějšími nemocemi u dětí jsou ty respirační

Infekce respiračního traktu tvoří u dětí téměř polovinu všech onemocnění. Často se přenášejí v kolektivech a občas se objeví v podobě epidemií. Příznaky těchto nemocí jsou závislé na tom, kterou část dýchacího traktu viry nebo bakterie napadly.

Záněty horních cest dýchacích v dětském věku postihují nejčastěji sliznici středoušní, sliznici nosních dutin, nosohltanu, vedlejších nosních dutin a sliznici hrtanu. Každý zánět v určité oblasti má svoje typické původce onemocnění.

Chřipka

Chřipka je respirační virovou infekcí, která se vyskytuje každoročně v zimních měsících. Přenáší se kapénkami a inkubační doba nemoci se pohybuje obvykle mezi 1–3 dny, u některých typů to může být ale až 7 dní.

Příznaky chřipky začínají obvykle náhlou vysokou horečkou, pocitem nemoci, pocením, bolestmi svalů i kloubů a bolestmi hlavy zvláště za očima. Poté se objevuje dráždivý, suchý až bolestivý kašel. Tyto příznaky trvají zpravidla 3 dny, pokud nedojde ke komplikacím.

Léčba je lékařem stanovena na základě příznaků. Zpravidla se nasazují analgetika (léčiva tlumící bolest) a antipyretika (léčiva snižující horečku). Dítě by mělo odpočívat. Jako prevence se doporučuje každoroční očkování proti chřipce.

Rýma a nachlazení

Rýma je nejčastější typ zánětu horních cest dýchacích, který se projevuje hlavně zduřením nosní sliznice a sekrecí z nosu. Mezi další příznaky patří únava, bolest v krku a slabost. Děti ve věku 2–5 let mají průměrně osm infekcí horních cest dýchacích ročně. Dělí se na akutní a chronické.

Léčba spočívá v podávání nosních kapek, kortikosteroidů a antibiotik v případě, že nemoc způsobily bakterie. Dále se používají analgetika, antipyretika, mukolytika (léčiva podporující vykašlávání) či oplachy nosní sliznice.

Komplikací rýmy v dětském věku může být rozšíření infekce do vedlejších nosních dutin – rinosinusitidy. Infekce nosních a paranazálních dutin (PND) u starších dětí jsou velmi častým problémem, který řeší praktický lékař pro děti a dorost nebo otorinolaryngolog.

Sinusitidu mají u dětí často na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis.

Zánět středouší

Akutní zánět středního ucha je jednou z nejčastěji diagnostikovaných dětských infekcí na světě. Tuto nemoc často způsobují bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis. A právě pneumokokové záněty středního ucha bývají nejzávažnější.

Léčba často spočívá v nasazení antibiotik. Riziko komplikací u těžších průběhů však tímto postupem zcela eliminována nejsou. Proto je důležité myslet na prevenci, kterou může být očkování proti pneumokokům.

Zápal plic

Zápal plic u batolat a dětí je nejčastěji způsoben respiračním syncytiálním virem, což je rhinovirus spojený s běžným nachlazením a chřipkou. Nemoc ale může způsobit i pneumokok, zejména při častém kontaktu s jinými dětmi.

Viry a pneumokokové bakterie se šíří kapénkami a přes infikované povrchy. Bakteriální pneumonie jsou z velké části důsledkem kolonizace nosu a krku, která u některých jedinců přechází v infekci plic.

Mezi hlavní příznaky zápalu plic patří horečka, dušnost, bolest na hrudi, kašel a hlen.

Účinnou prevencí proti proti pneumokokovému zápalu plic u dětí může být očkování. Pneumokoková vakcína Prevenar 13, která se podává během prvního roku života, významně snižuje počet hospitalizací kvůli zápalu plic u dětí mladších dvou let. Prevenar 13 pomáhá chránit dítě proti 13 typům pneumokokových bakterií.

PP-PRV-CZE-0063
Hodnocení článku
No votes yet
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Častá diagnóza Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších příčin návštěvy dětského lékaře. Pediatři se ve svých ordinacích setkávají s bakteriálním postižením středního…
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…
Děti
Očkování proti pneumokokům Streptococcus pneumoniae je jedním z nejvýznamnějších komunitních patogenů u dětí i dospělých. Způsobuje celou řadu běžných respiračních infekcí i…
Děti
Účinek vakcín, obdobně jako všech nových léků, je dokazován v rámci velmi přísného preklinického a klinického hodnocení. Předtím, než se vakcína dostane k pacientům,…
Děti
Očkování jako strašák S očkováním se děti setkávají od nejútlejšího věku, a ne vždy mají s aplikací očkovací látky ty nejlepší zkušenosti. Bojácnější děti reagují pláčem až…
Děti
Příčiny zánětu Streptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae. Pro…