Více o vakcíně Prevenar 13

Nejčastější nemoci u dětí a co způsobují?

Některou nemocí si projde čas od času každé dítě. V prvních letech života se imunitní systém stále vyvíjí, proto jsou děti k infekcím náchylnější. Víte, jaké jsou časté nemoci u dětí a co způsobují?

Nemocné dítě

 

Nejčastějšími nemocemi u dětí jsou ty respirační

Infekce respiračního traktu tvoří u dětí téměř polovinu všech onemocnění. Často se přenášejí v kolektivech a občas se objeví v podobě epidemií. Příznaky těchto nemocí jsou závislé na tom, kterou část dýchacího traktu viry nebo bakterie napadly.

Záněty horních cest dýchacích v dětském věku postihují nejčastěji sliznici středoušní, sliznici nosních dutin, nosohltanu, vedlejších nosních dutin a sliznici hrtanu. Každý zánět v určité oblasti má svoje typické původce onemocnění.

Chřipka

Chřipka je respirační virovou infekcí, která se vyskytuje každoročně v zimních měsících. Přenáší se kapénkami a inkubační doba nemoci se pohybuje obvykle mezi 1–3 dny, u některých typů to může být ale až 7 dní.

Příznaky chřipky začínají obvykle náhlou vysokou horečkou, pocitem nemoci, pocením, bolestmi svalů i kloubů a bolestmi hlavy zvláště za očima. Poté se objevuje dráždivý, suchý až bolestivý kašel. Tyto příznaky trvají zpravidla 3 dny, pokud nedojde ke komplikacím.

Léčba je lékařem stanovena na základě příznaků. Zpravidla se nasazují analgetika (léčiva tlumící bolest) a antipyretika (léčiva snižující horečku). Dítě by mělo odpočívat. Jako prevence se doporučuje každoroční očkování proti chřipce.

Rýma a nachlazení

Rýma je nejčastější typ zánětu horních cest dýchacích, který se projevuje hlavně zduřením nosní sliznice a sekrecí z nosu. Mezi další příznaky patří únava, bolest v krku a slabost. Děti ve věku 2–5 let mají průměrně osm infekcí horních cest dýchacích ročně. Dělí se na akutní a chronické.

Léčba spočívá v podávání nosních kapek, kortikosteroidů a antibiotik v případě, že nemoc způsobily bakterie. Dále se používají analgetika, antipyretika, mukolytika (léčiva podporující vykašlávání) či oplachy nosní sliznice.

Komplikací rýmy v dětském věku může být rozšíření infekce do vedlejších nosních dutin – rinosinusitidy. Infekce nosních a paranazálních dutin (PND) u starších dětí jsou velmi častým problémem, který řeší praktický lékař pro děti a dorost nebo otorinolaryngolog.

Sinusitidu mají u dětí často na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis.

Zánět středouší

Akutní zánět středního ucha je jednou z nejčastěji diagnostikovaných dětských infekcí na světě. Tuto nemoc často způsobují bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis. A právě pneumokokové záněty středního ucha bývají nejzávažnější.

Léčba často spočívá v nasazení antibiotik. Riziko komplikací u těžších průběhů však tímto postupem zcela eliminována nejsou. Proto je důležité myslet na prevenci, kterou může být očkování proti pneumokokům.

Zápal plic

Zápal plic u batolat a dětí je nejčastěji způsoben respiračním syncytiálním virem, což je rhinovirus spojený s běžným nachlazením a chřipkou. Nemoc ale může způsobit i pneumokok, zejména při častém kontaktu s jinými dětmi.

Viry a pneumokokové bakterie se šíří kapénkami a přes infikované povrchy. Bakteriální pneumonie jsou z velké části důsledkem kolonizace nosu a krku, která u některých jedinců přechází v infekci plic.

Mezi hlavní příznaky zápalu plic patří horečka, dušnost, bolest na hrudi, kašel a hlen.

Účinnou prevencí proti proti pneumokokovému zápalu plic u dětí může být očkování. Pneumokoková vakcína Prevenar 13, která se podává během prvního roku života, významně snižuje počet hospitalizací kvůli zápalu plic u dětí mladších dvou let. Prevenar 13 pomáhá chránit dítě proti 13 typům pneumokokových bakterií.

PP-PRV-CZE-0063
Hodnocení článku
Average: 4 (1 vote)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Častá diagnóza Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších příčin návštěvy dětského lékaře. Pediatři se ve svých ordinacích setkávají s bakteriálním postižením středního…
Děti
I když se o očkování obecně ve společnosti občas šíří polopravdy a mýty, faktem je, že plošná vakcinace dětí prokazatelně představuje velmi účinný způsob, jak zabránit vzniku…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné.  Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité. Spolu s tímto rozhodnutím byste si měli…
Děti
K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost. Vedle toho, že každé…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…