
7 způsobů, jak posílit dětskou imunitu
Především po nástupu dítěte do kolektivu, např. v mateřské školce, dochází k častějšímu onemocnění dítěte. Vedle toho, že každé onemocnění je pro dítě nepříjemné, může být i nebezpečné.

Kromě běžného kašle a rýmy, mohou děti onemocnět i nemocemi mnohem závažnějšími. Mezi velmi závažná onemocnění, proti kterým může pomoci lépe ochránit očkování, patří pneumokokové nákazy, mezi které patří např. zápal plic, zánět mozkových blan a zánět středouší.
Zde je několik tipů, jak dítěti zlepšit imunitu a tím zvýšit jeho obranyschopnost proti nemocem:
- Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny – mrkev, zelené fazolky, pomeranče, jahody – ty všechny obsahují látky stimulující imunitu, jakými jsou vitamín C a karotenoidy. Tyto složky dokážou v těle zvýšit produkci bílých krvinek, které se podílí na obraně proti infekcím. Látky obsažené v ovoci a zelenině mohou pomoci chránit i před závažnými onemocněními, jako je např. rakovina a srdeční nemoci v dospělosti. Doporučené množství ovoce a zeleniny je pro děti 5 porcí denně, přičemž jedna porce představuje pro batolata 2 polévkové lžíce a pro starší děti 1 a 1/4 šálku.
- Prodlužte spánek dětí – studie u dětských i dospělých pacientů ukazují, že nedostatek spánku vede u člověka k větší náchylnosti k onemocněním. A kolik spánku děti potřebují? Novorozenec může prospat až 18 hodin denně, pro batolata je ideální délka spánku 12 až 13 hodin a pro předškoláky je ideální spánek trvající 10 hodin. Pokud vaše děti nejsou zvyklé spát přes den, zkuste je k nočnímu spánku ukládat dříve.
- Kojte své dítě – kojení je pro dítě prospěšné a pomáhá ho chránit před mnoha nemocemi – infekcemi uší, zápalem plic, cukrovkou, alergiemi, ale i před obezitou v dospělosti. Přes mateřské mléko se dítěti přenášejí mateřské protilátky, které dále stimulují imunitu miminka. Američtí pediatři doporučují kojení alespoň po dobu 1 roku, a pokud toto nelze, alespoň po dobu prvních 2–3 měsíců věku dítěte k doplnění imunity získané v nitroděložním vývoji.
- Cvičte s dětmi – cvičení zvyšuje počet buněk bojujících v těle s infekcí. Zařaďte proto pravidelný pohyb dětí i svůj do každodenního života. Vhodné aktivity, které mohou vás i vaše děti bavit, jsou procházky, cyklistika, výlety do hor, in-line bruslení a další.
- Braňte šíření bakterií – čím méně nežádoucím vlivům a nákazám se musí dětská imunita bránit, tím silnější bude. Naučte proto děti mýt si pravidelně a důkladně ruce. Aby si děti tento zvyk snáze osvojily, pořiďte jim veselé dětské ručníky a mýdla. Pokud vaše dítě onemocní, vyměňte jeho zubní kartáček – zabráníte tak opětovné nákaze u dítěte a šíření infekce mezi další členy rodiny, protože viry a bakterie se dokážou v koupelně dostat z jednoho zubního kartáčku na další.
- Nevystavujte děti pasivnímu kouření – pokud někdo v rodině kouří, i pokud kouří mimo byt, dítě je vystaveno styku s cigaretovým kouřem a to oslabuje jeho imunitu. Děti jsou ke škodlivým účinkům pasivního kouření náchylnější než dospělí. Pasivní kouření u dětí zvyšuje riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí), zánětů průdušek, zánětů středouší, alergií a astmatu.
- Netlačte na svého pediatra – nevyžadujte podávání antibiotik u každé infekce svého dítěte. Většina z infekcí je virová a na ty antibiotika nezabírají. Nadužívání antibiotik zvyšuje rezistenci bakterií, a ty se tak stávají proti podávání antibiotik odolnější a jejich léčba je potom problematičtější.
Přesto je třeba uvědomit se, že neexistuje 100% účinná metoda, jak posílit dětskou imunitu a vyhnout se onemocnění. Jedinou metodou specifické prevence je očkování, které pomáhá děti lépe chránit proti závažným infekčním onemocněním. Například očkování vakcínou Prevenar 20, pomáhá děti lépe chránit proti 20 sérotypům pneumokoka - bakterie, která způsobuje závažná onemocnění, jako je meningitida, zápal plic, otrava krve, která mohou mít i celoživotní následky či ohrozit dítě na životě.