
Příčiny zánětu
Streptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae.
- Pro zánět středního ucha je typický rychlý nástup potíží.
- Pacienty trápí bolesti ucha a hlavy, děti si často na bolavá místa sahají.
- Nemoc doprovázejí horečka a podrážděnost, někdy také nechutenství.
Nejen antibiotika
Léčba zánětu středního ucha se většinou neobejde bez antibiotik. Podle doporučení Americké pediatrické akademie je ovšem možné při jednostranném nekomplikovaném zánětu dítě a vývoj příznaků onemocnění po dobu dvou dnů jen pozorovat. Antibiotika se pak mohou nasadit, až pokud to stav vyžaduje nebo se zhorší. Bolest je v každém případě možné tlumit léky, stejně tak vysokou horečku.
K prevenci patří očkování
Předcházet zánětu středního ucha lze očkováním pneumokokovou vakcínou. Ta chrání děti před více typy pneumokoků, které mohou kromě ucha napadnout i další části těla. Vakcinace je možná již od 6 týdnů věku. Včasné očkování má význam, protože zánět středního ucha postihuje podle odborných studií nejčastěji děti ve věku 6–18 měsíců. Druhou rizikovou skupinou jsou děti mezi 4 a 5 lety věku.
Existují i další důvody, proč chránit nejmladší členy rodiny pomocí vakcíny? Odpověď zní ano. Více než třetina dětí se totiž se zánětem středního ucha potýká opakovaně a až 90 % všech případů toho onemocnění připadá na děti mladší 6 let věku.
(pak)