Více o vakcíně Prevenar

Před bolavým uchem chrání očkování

Zánět středního ucha je po infekcích horních dýchacích cest druhým nejčastějším onemocněním v dětském věku. Během prvního roku života se s touto nepříjemností alespoň jednou setká více než 60 % dětí. Jak nemoci zabránit?

Příčiny zánětu

Streptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae.

  • Pro zánět středního ucha je typický rychlý nástup potíží.
  • Pacienty trápí bolesti ucha a hlavy, děti si často na bolavá místa sahají.
  • Nemoc doprovázejí horečka a podrážděnost, někdy také nechutenství.

Nejen antibiotika

Léčba zánětu středního ucha se většinou neobejde bez antibiotik. Podle doporučení Americké pediatrické akademie je ovšem možné při jednostranném nekomplikovaném zánětu dítě a vývoj příznaků onemocnění po dobu dvou dnů jen pozorovat. Antibiotika se pak mohou nasadit, až pokud to stav vyžaduje, nebo se zhorší. Bolest je v každém případě možné tlumit léky, stejně tak vysokou horečku.

K prevenci patří očkování

K prevenci zánětu středního ucha přispívá očkování pneumokokovou vakcínou. Ta pomáhá chránit děti před více typy pneumokoků, které mohou kromě ucha napadnout i další části těla. Vakcinace je možná již od 6 týdnů věku. Včasné očkování má význam, protože zánět středního ucha postihuje podle odborných studií nejčastěji děti ve věku 6–18 měsíců. Druhou rizikovou skupinou jsou děti mezi 4 a 5 lety.

Existují i další důvody, proč chránit nejmladší členy rodiny pomocí vakcíny? Odpověď zní ano. Více než třetina dětí se totiž se zánětem středního ucha potýká opakovaně a až 90 % všech případů toho onemocnění připadá na děti mladší 6 let.

Zdroje:

  • CDC. Pneumococcal Disease – Clinical Features.
  • Medscape. Otitis Media – Practice Essentials.
  • CDC. Global Immunization – New and Underused Vaccines.
PP-PRE-CZE-0171
Hodnocení článku
Average: 3.8 (35 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Pneumokokové nákazy jsou celosvětovým problémem. Opouzdřené bakterie patří mezi vyvolavatele závažných infekcí v podobě zápalu plic či zánětu mozkových blan, ale také jsou…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…
Děti
K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost. Vedle toho, že každé…
Děti
Příčiny zánětuStreptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae.Pro…
Děti
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je mikroskopická kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro, jež ji chrání před nepříznivými vlivy okolního prostředí…
Děti
Častá diagnózaZánět středního ucha je jednou z nejčastějších příčin návštěvy dětského lékaře. Pediatři se ve svých ordinacích setkávají s bakteriálním postižením středního…