Více o vakcíně Prevenar 13

Očkování, které může snížit riziko vzniku zánětu středního ucha u vašeho dítěte

Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem.

Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti totiž navíc ohrožuje i další nepříjemná záležitost, a to zánět středního ucha. Naštěstí existuje možnost určité ochrany.

Kdo je na řadě?

Zánět středního ucha může postihnout každého, nejvíce jsou ale ohroženy malé děti.

  • Více než tři čtvrtiny případů se objeví ve věku do deseti let – kojenci a batolata ještě nemají zcela zralý imunitní systém, proto tvoří nejvíce rizikovou skupinu.
  • Náchylnější k onemocnění zánětem středního ucha jsou i děti s poruchou imunity.
  • Ohroženi jsou též potomci rodičů, kteří v domácnosti kouří.
  • Zánět středního ucha je častější i u dětí, jejichž rodiče či sourozenci trpí opakovanými infekcemi uší.

Řešením je očkování

Infekce postihující ucho je velmi nepříjemnou a bolestivou záležitostí. V některých případech může dokonce vést k poruchám sluchu nebo k jeho definitivní ztrátě. Proto je všem dětem doporučeno očkování, které chrání proti pneumokokům – ti jsou častými původci zánětu středouší. Existují však i další "viníci" této potíže, zde ale žádná vakcinace není. Prevenar 13 je pro nejmenší děti částečně hrazen z veřejného zdravotního pojištění, podmínkou je aplikace všech dávek základního schématu do 7. měsíce věku dítěte a 1 dávky přeočkování do 15 měsíců věku.

Povzbuzená imunita

Očkování stimuluje imunitní systém, který naše tělo chrání před infekčními nemocemi. Pneumokoková vakcína povzbudí dětský organismus k tvorbě protilátek proti bakterii Streptococcus pneumoniae. Existuje více druhů pneumokokových vakcín, Prevenar 13 pomáhá chránit proti 13 typům pneumokoka – ty působí kromě zánětu středního ucha i další závažná onemocnění u dětí, například pneumokokový zánět mozkových blan a zápal plic

Chcete-li snížit riziko vzniku zánětu středního ucha způsobeného pneumokoky u vašeho dítěte, poraďte se s pediatrem o vhodném očkování.

(hak)

PP-PRE-CZE-0213
Hodnocení článku
Average: 3 (17 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních respiračních onemocnění…
Děti
Očkování jako strašák S očkováním se děti setkávají od nejútlejšího věku, a ne vždy mají s aplikací očkovací látky ty nejlepší zkušenosti. Bojácnější děti reagují pláčem až…
Děti
Streptococcus pneumonie, lidově pneumokok, je kulovitá bakterie způsobující pneumonie (záněty plic), otitidy (záněty středního ucha) a tzv. invazivní pneumokoková onemocnění…
Děti
Očkování má význam v každém věku. Proč je důležité i pro vás? Nebezpečí trvá. Viry a bakterie, které způsobují vážná onemocnění, jsou v populaci stále přítomny. Neočkovaný…
Děti
Účinek vakcín, obdobně jako všech nových léků, je dokazován v rámci velmi přísného preklinického a klinického hodnocení. Předtím, než se vakcína dostane k pacientům,…
Děti
V řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře. Bez příslušného razítka v…