Více o vakcíně Prevenar

Pneumokoková meningitida – strašák rodičů, proti kterému je ale možné se bránit

Bakteriální meningitida neboli hnisavý zánět mozkových blan je závažné infekční onemocnění. Mezi původce onemocnění patří i bakterie Streptococcus pneumoniae. Meningitida má dopad nejen na zdraví, ale i pracovní a osobní život pacientů. Může se s ní potýkat každý bez ohledu na věk. Vzniknout může i u zánětu středního ucha, kdy bakterie z ucha prostoupí až k mozkovým blanám. Jak můžete snížit riziko onemocnění pneumokokovou meningitidou i vy?

Počáteční příznaky meningitidy mohou připomínat všem známou chřipku. Jedná se zejména o bolest hlavy, nevolnost, zvýšenou citlivost na světlo (světloplachost), vysokou teplotu nebo zmatenost a poruchu soustředění. Nemocný není schopný předklonit hlavu a na končetinách se u něho objevují drobné fialové skvrny. Mohou se objevit i poruchy vědomí. U miminek poznají maminky meningitidu především podle vysoké horečky, silného neutichajícího pláče a podráždění.

Kdy hrozí největší riziko nákazy meningitidou?

Větší riziko nákazy meningitidou bývá tehdy, pokud je organismus oslaben například po úrazu či nemoci, velkou tělesnou námahou nebo stresem. Ohroženy jsou také malé děti, které ještě nemají zcela vyvinutý obranný systém organismu, dále také lidé s oslabenou imunitou.

Meningitida může propuknout náhle ve stavu plného zdraví a k jejím komplikacím dochází už během několika málo hodin. Nutná je okamžitá hospitalizace. V dnešní době je k dispozici účinná léčba antibiotiky. Pokud nejsou nasazena včas, může bakterie pneumokoka napáchat velké škody. Komplikace mohou postihnout až 50 procent nemocných dětí. Patří k nim například ztráta sluchu, poruchy paměti, chování a učení, ochrnutí nebo poruchy mentálního vývoje.

Nejlepší ochranou je očkování

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2005 pneumokoková onemocnění připraví o život ročně 1,6 milionu lidí na celém světě a patří tak celosvětově mezi zásadní zdravotní problémy. Nejlepší prevencí je očkování, které mají děti a dospělí nad 65 let věku zdarma. Děti jsou od letošního roku očkovány podle schématu 2+1, což znamená, že první vakcína se aplikuje do 9. týdne věku dítěte. Druhá dávka pak 2 měsíce po 1. dávce. Třetí a poslední ve věku 11 až 15 měsíců.

PP-PRE-CZE-0166
Hodnocení článku
Average: 4.5 (8 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních…
Děti
Účinek vakcín, obdobně jako všech nových léků, je dokazován v rámci velmi přísného preklinického a klinického hodnocení. Předtím, než se vakcína dostane k pacientům,…
Děti
Mýtus č. 1: Plošné očkování nesnižuje výskyt onemocněníMezinárodní pravidla pro zavádění plošného očkování jsou velmi přísná. Účinek vakcín, obdobně jako všech nových léků,…
Děti
Když trpí nejen plícePneumonie neboli zápal plic je zánětlivé plicní onemocnění. Co o něm víme?Jeho léčba trvá poměrně dlouho, zhruba 2 až 3 týdny. Zejména u dětí,…
Děti
Zda o miminku mluvíme jako o donošeném, nebo nedonošeném, rozhoduje délka gestace (neboli těhotenství). Pokud se dítě narodí před ukončeným 37. týdnem, jedná se o nedonošence…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…