Více o vakcíně Prevenar 13

Příčiny zánětu středního ucha u dětí

Bolesti ouška, neklid, naléhavý pláč, horečka a nespavost u kojenců patří mezi projevy jedné z častých a velmi nepříjemných nemocí dětského věku.

zánět středního ucha - kontrola u lékaře

Bolesti ouška, neklid, naléhavý pláč, horečka a nespavost u kojenců patří mezi projevy jedné z častých a velmi nepříjemných nemocí dětského věku – zánětu středního ucha, lékařsky zvané „otitis media“.

Jak vzniká zánět středního ucha?

  • K zánětu středního ucha dochází často během nebo krátce po předchozím nachlazení.
  • Příčinou jsou bakterie a viry, které nejprve proniknou z nosu, nebo z horních cest dýchacích, do Eustachovy trubice.
  • Mikrobi se poté přes Eustachovu trubici, která spojuje prostor za bubínkem se zadní částí nosních dutin, dostávají do středního ucha.
  • Infekcí způsobený otok a zánět Eustachovy trubice může přispět k jejímu zablokování. Vzduch pak nemůže volně pronikat do středního ucha a zde se hromadí tekutina a hnis. Bubínek se vyklene, je zarudlý a bolestivý.
  • Napětí bubínku působí dítěti bolest a zánět vede k horečce.

Může mít zánět středního ucha následky?

Mnoho rodičů, jejichž dítě infekce středního ucha právě potkala nebo se s ní setkávají opakovaně, se trápí otázkou, jestli jde o banální dětskou nemoc, nebo o chorobu, která trvale poznamená sluch dítěte. Odpověď na tuto otázku není jednoznačná – většinou jde o jednorázovou infekci, která si ale vyžádá návštěvu lékaře a v případě, že je zánět způsoben bakteriemi, i podání antibiotik.

Jestliže je zánět středního ucha správně zaléčen, obejde se v naprosté většině bez následků. Na druhou stranu existují i případy, kdy infekce není léčena a přejde ze středoušní dutiny na mozkové blány a vede k mnohem nebezpečnější meningitidě (zánětu mozkových blan). Opakované těžké záněty středouší zase mohou přispět k poruše sluchu.

Záněty středního ucha jsou velmi nepříjemnou dětskou nemocí. Jedním z nejčastějších bakteriálních původců zánětu středního ucha je Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok a právě před infekcemi způsobenými pneumokoky může pomoci chránit vaše děti očkování.

(hak)

PP-PRE-CZE-0209
Hodnocení článku
Average: 3.8 (24 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Očkování proti pneumokokům Streptococcus pneumoniae je jedním z nejvýznamnějších komunitních patogenů u dětí i dospělých. Způsobuje celou řadu běžných respiračních infekcí i…
Děti
Očkování jako strašák S očkováním se děti setkávají od nejútlejšího věku, a ne vždy mají s aplikací očkovací látky ty nejlepší zkušenosti. Bojácnější děti reagují pláčem až…
Děti
Zda o miminku mluvíme jako o donošeném, nebo nedonošeném, rozhoduje délka gestace (neboli těhotenství). Pokud se dítě narodí před ukončeným 37. týdnem, jedná se o nedonošence…
Děti
V řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře. Bez příslušného razítka v…
Děti
Příčiny zánětu Streptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae. Pro…
Děti
V prostoru středního ucha se na rozdíl od kůže nebo nosních sliznic za normálních okolností bakterie ani viry nevyskytují. Pokud si ale mikroorganismy najdou svoji cestu i do…