Více o vakcíně Prevenar 13

Co je to sérotyp pneumokoka a proč je důležitý?

Streptococcus pneumoniae, lidově pneumokok, je kulovitá bakterie způsobující záněty plic, záněty středního ucha a tzv. invazivní pneumokoková onemocnění.

Streptococcus pneumonie, lidově pneumokok, je kulovitá bakterie způsobující pneumonie (záněty plic), otitidy (záněty středního ucha) a tzv. invazivní pneumokoková onemocnění (IPO). Mezi ně patří meningitida (zánět mozkových blan)bakteriémie až sepse (otrava krve) a částečně i pneumonie. Drtivá většina případů IPO je ale způsobena pouze malým počtem tzv. sérotypů. Co je to tedy sérotyp a jakou hraje roli?

Pneumokokový sérotyp

Bakterie nebo viry jednoho druhu (v našem případě Streptococcus pneumoniae) mohou mít na svém povrchu různé antigeny. Podle těchto odlišností se kmeny bakterií nebo virů dělí na sérotypy. Většinou má jeden druh bakterie více sérotypů, vzácné jsou případy, kdy existuje jeden druh bakterie pouze v jednom sérotypu. Pneumokok se tedy také vyskytuje v různých sérotypech podle toho, jaké antigeny se vyskytují na povrchu jeho pouzdra. V případě pneumokoku jich bylo zatím objeveno přes devadesát. Proti různým sérotypům pneumokoku se v našem těle tvoří různé typy protilátek.

Proč je důležité rozlišovat sérotypy

Jednotlivé sérotypy se liší svojí infekčností a faktorem virulence čili schopností vyvolat onemocnění. Virulence navíc vyjadřuje infekční schopnost konkrétního sérotypu v rámci druhu Streptococcus pneumoniae. Určitý sérotyp pneumokoku je tedy jinak nebezpečný než jiný. Dnes víme, že pneumokoky, které mají antigenní pouzdro, způsobují 99 % procent IPO. Většinu z nich ale vyvolává pouze malý počet sérotypů. Tyto sérotypy jsou pak v rámci očkování cíleně zahrnuty např. do pneumokokové vakcíny Prevenar 13. V jednotlivých regionech světa pak existují rozdíly ve výskytu jednotlivých sérotypů. Ty se mohou měnit i v průběhu času, takže je potřeba zastoupení jednotlivých sérotypů sledovat a očkování případně přizpůsobit. Některé sérotypy se vyskytují třeba jen v určitém období v roce, jiné zase více přímo ohrožují na životě. Pro Evropu a Českou republiku jsou pak tyto vlastnosti v očkovacích látkách samozřejmě zohledněny.

 

(ercp)

PRV-2017.02.075
Hodnocení článku
Average: 3.7 (27 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
V prostoru středního ucha se na rozdíl od kůže nebo nosních sliznic za normálních okolností bakterie ani viry nevyskytují. Pokud si ale mikroorganismy najdou svoji cestu i do…
Děti
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je mikroskopická kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro, jež ji chrání před nepříznivými vlivy okolního prostředí, a to…
Děti
Vakcína Prevenar 13 obsahuje neživé části těl 13 typů pneumokoku. Je uzpůsobena tak, aby vyvolávala imunitu i u nejmenších dětí. Bezpečnost vakcíny, určené pro děti od 6…
Děti
Pneumokokové infekce jsou běžně rozšířené a malé děti jsou přitom rezervoárem nákazy. Právě mezi nimi koluje pneumokoků nejvíc a od nich se dostávají k ostatním hostitelům.…
Děti
O tom, že na šíři účinku očkovací látky záleží, se před několika lety přesvědčila rodina z USA. Její příběh zveřejnilo americké státní Centrum pro kontrolu nemocí (CDC).…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné.  Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…