Více o vakcíně Prevenar 13

Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Zvažujete ochranu proti pneumokoku? Výsledky výzkumu provedeného ve Spojených státech amerických hovoří jasně. Očkování proti pneumokokům na druhé straně „velké louže“ výrazně pomohlo snížit množství onemocnění vyvolaných bakteriemi pneumokoka necitlivými na antibiotickou léčbu. Očkování lze tedy rozhodně doporučit i z tohoto pohledu.

Pneumokokové nákazy jsou celosvětovým problémem. Opouzdřené bakterie patří mezi vyvolavatele závažných infekcí v podobě zápalu plic či zánětu mozkových blan, ale také jsou původcem běžných onemocnění, jako jsou záněty vedlejších nosních dutin, průdušek nebo středního ucha. Takzvaná antibiotická rezistence neboli necitlivost na léčbu přitom není žádnou novinkou. První bakterie netečné k léčbě se objevily již v 60. letech minulého století v Austrálii a Nové Guinei. Princip necitlivosti spočívá v tom, že tyto mikroorganismy už ze své podstaty mají nebo si vytvoří schopnost zabránit vstupu léčivé látky do svého těla, popřípadě ji zneškodní a odstraní. V zásadě lze rezistenci rozdělit na přirozenou, která je charakteristická pro určitý typ bakterie, a získanou, kterou si mohou jakékoliv organismy časem vytvořit. Právě získaná odolnost je v současné době závažným a narůstajícím problémem spojeným s nadužíváním antibiotik.

Řešení výhodné pro všechny

S rezistencí pneumokoků se nepotýkají jen lékaři v Evropě, ale také ve Spojených státech amerických. Podle statistických odhadů si zde těžko léčitelné pneumokokové nákazy vyžádaly v roce 2013 asi 19 tisíc hospitalizací a 7 tisíc případů úmrtí. Situace se však pomalu zlepšuje, a to zejména díky očkování.

  • Od uvedení novější verze vakcíny proti pneumokokům poklesl výskyt antibiotické léčbě odolávajících invazivních pneumokokových infekcí u dětí do 5 let o celých 62 %.
  • V letech 2010–2013 se tak podařilo zabránit 4000 případů nebezpečných rezistentních infekcí.
  • Očkování dětí na první pohled možná trochu překvapivě pomáhá chránit i dospělé. Malí pacienti mohou totiž přenést nákazu na starší jedince, v riziku jsou zejména osoby nad 65 let. V řeči čísel se tak díky očkování zabránilo asi 3700 případů infekcí dospělých.

Necitlivost bakterií vůči antibiotikům představuje významný celosvětový problém. Pneumokokové infekce nereagující na terapii způsobují závažné zdravotní komplikace a v krajním případě i úmrtí nemocného. Vhodnou prevenci proto v současné době představuje očkování, jehož přínos v boji proti rezistentním bakteriím byl ověřen rozsáhlým výzkumem.

(holi)

PRV-2016.01.015
Hodnocení článku
Average: 2.1 (9 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Již desítky let přetrvává ve společnosti mnoho nesprávných úvah o očkování. Příčina je většinou ve špatném pochopení toho, jak tento proces vlastně funguje.…
Děti
Zánět středního ucha zůstává pro rodiče malých dětí velkým postrachem. A ne neprávem, tyto infekce jsou bolestivé a může dojít i ke komplikacím s trvalými následky. Přinášíme…
Děti
Seznamte se Zánět středního ucha se týká především malých dětí – nejčastější je ve věku mezi 6 měsíci a 3 roky. Alespoň jeden případ tohoto onemocnění prodělají tři…
Děti
Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž. U očkování dětí toto nečiní většinou žádné problémy, kojence a batolata lze očkovat…
Děti
V prostoru středního ucha se na rozdíl od kůže nebo nosních sliznic za normálních okolností bakterie ani viry nevyskytují. Pokud si ale mikroorganismy najdou svoji cestu i do…
Děti
Fakta o zápalu plic Infekční pneumonie, tedy zánět nebo také zápal plic, se projevuje kašlem, horečkou a potížemi s dýcháním. Může být způsobena viry nebo bakteriemi. Virová…