Enable JavaScript to visit this website.

Děti proti pneumokoku neočkované

Děti proti pneumokoku neočkované

Konjugovaná pneumokoková vakcína Prevenar 13 je určená k očkování kojenců a malých dětí ve věku od 6 týdnů do 17 let. Díky svému složení poskytuje ochranu před 13 sérotypy této bakterie.

Jak a kdy se očkuje

U kojenců ve věku 6 týdnů – 6 měsícůje dle SPC přípravku Prevenar 13 doporučeno:

Základní očkování třemi dávkami. Doporučenou imunizační sérii tvoří čtyři dávky, každá po 0,5 ml. Základní očkování u kojenců tvoří tři dávky s intervalem nejméně 1 měsíc mezi dávkami, a s první dávkou podanou obvykle ve věku 2 měsíců. První dávka může být podána nejdříve ve věku 6 týdnů. Čtvrtou (posilující) dávku se doporučuje podat ve věku 11 až 15 měsíců.

Základní očkování dvěma dávkami:

Alternativně, je-li přípravek Prevenar 13 podáván jako část rutinního očkovacího kalendáře u kojenců, může být podána série tvořená třemi dávkami po 0,5 ml. První dávka může být podána od věku 2 měsíců, druhá dávka o 2 měsíce později. Třetí (posilující) dávku se doporučuje podat ve věku 11 až 15 měsíců.

Dle doporučení České vakcinologické společnosti:

U donošených, imunokompetentních dětí je doporučeno provést základní aplikací dvou dávek pneumokokové konjugované vakcíny a přeočkování jednou dávkou vakcíny ve schématu 2 + 1 dávka. Schéma se doporučuje aplikovat tak, aby první dvě dávky (základní schéma) byly podány s odstupem nejméně 2 měsíců a zároveň byly aplikovány nejpozději do 7. měsíce věku. Očkování se doporučuje zahájit od 2. měsíce věku dítěte.

Pro předčasně narozené děti (< 37. gestační týden) se doporučuje aplikace tří dávek vakcíny v základním schématu a přeočkování jednou dávkou vakcíny ve schématu 3 + 1.

Očkování starších dětí

Věk dítěte 1. dávka 2. dávka Přeočkování

7 – 11

měsíců

ano

ano (min. 1 měsíc

po 1. dávce)

ve 2. roce

života

12 – 23

měsíců

ano

ano (min. 2 měsíce

po 1. dávce)

 
2 – 17 let ano    
PRV-2018.01.049
Čtěte Dále
Co musíte vědět o očkování dětí? Dejte svému miminku šanci, aby se bránilo samo proti pneumokokovému onemocnění. Přečtěte si více o tom, jak funguje očkování. JAK...
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro složené z cukrů – polysacharidů. Podle variant polysacharidového obalu...
Konjugovaná vakcína pro děti a dospělé osoby Takzvaná konjugovaná vakcína (Prevenar 13) je určena pro děti do 17 let a osoby starší 18 let. Hlavní význam spočívá v tom, že...