Více o vakcíně Prevenar 13

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité.

Očkovací kalendář dítě

Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité. Spolu s tímto rozhodnutím byste si měli dobře rozmyslet, kdy dítě nechat naočkovat. Při špatném plánování očkování se totiž může stát, že vakcinace koliduje například s termínem odjezdu na dovolenou. Jak si tedy očkování naplánovat? A co dítě po očkování (ne)může dělat?

Na měsíci záleží, na dni už tolik ne

Očkování vakcínou Prevenar 13 proti pneumokokům probíhá podle několik schémat. Ta závisí na věku, kdy je dítěti aplikována první dávka. Menší děti jsou očkovány ve třech dávkách s jedním přeočkováním, starší pak pouze dvoudávkově. Toto očkovací schéma je vzhledem k věku dítěte závazné, tzn. pokud se například podávala první dávka v deseti měsících, druhou je třeba aplikovat ve 12. měsíci a poslední během druhého roku života.

Například dovolená nebo nástup do školky ale nemusí očkovací schéma vůbec narušit. Domluvte se s praktickým lékařem na individuálním očkovacím plánu, který bude nejlepší pro vaše dítě. 

Jak se po očkování chovat

Rodiče si také často kladou otázku, co může a nemůže dítě po očkování dělat. Protože každé očkování je zásah do organismu a Prevenarem 13 jsou očkovány malé děti, je nutné počítat s případnými nežádoucími účinky a podniknout takové kroky, aby jejich dopad na zdraví dítěte byl minimální. Nejčastěji se jako vedlejší reakce objevuje únava, slabost a zvýšená teplota, neobvyklé ale není ani zarudnutí, bolest nebo otok v místě vpichu.


Zapomeňte na zátěž

Proto by se měly děti v den očkování vyhnout jak fyzické, tak i psychické zátěži. U malých dětí, které zůstávají doma s rodiči, to neznamená žádné obtíže. Starší děti je však také vhodné nechat doma a do školky je pustit až další den. 


Očkování o dovolené raději vynechejte

Z tohoto důvodu tedy není vhodné očkovat děti například v den odjezdu na dovolenou. Vzhledem k možnému nástupu nežádoucích účinků je lepší dítě nechat očkovat buď pár dní před odjezdem, nebo až po ukončení dovolené. 

(kam)
 

PP-PRE-CZE-0196
Hodnocení článku
Average: 3.2 (26 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Příčiny zánětu Streptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae…
Děti
Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, navíc může mít i trvalé…
Děti
Vakcína Prevenar 20:Pomáhá lépe chránit proti 20 sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniaePomáhá lépe chránit i nejmenší děti ve věku od 6 týdnůPomáhá lépe chránit proti…
Děti
Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž. U očkování dětí toto nečiní většinou žádné problémy, kojence a batolata lze očkovat…
Děti
Očkování proti pneumokokům Streptococcus pneumoniae je jedním z nejvýznamnějších komunitních patogenů u dětí i dospělých. Způsobuje celou řadu běžných respiračních infekcí i…
Děti
Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních…