Více o vakcíně Prevenar 13

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité.

Očkovací kalendář dítě

Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité. Spolu s tímto rozhodnutím byste si měli dobře rozmyslet, kdy dítě nechat naočkovat. Při špatném plánování očkování se totiž může stát, že vakcinace koliduje například s termínem odjezdu na dovolenou. Jak si tedy očkování naplánovat? A co dítě po očkování (ne)může dělat?

Na měsíci záleží, na dni už tolik ne

Očkování vakcínou Prevenar 13 proti pneumokokům probíhá podle několik schémat. Ta závisí na věku, kdy je dítěti aplikována první dávka. Menší děti jsou očkovány ve třech dávkách s jedním přeočkováním, starší pak pouze dvoudávkově. Toto očkovací schéma je vzhledem k věku dítěte závazné, tzn. pokud se například podávala první dávka v deseti měsících, druhou je třeba aplikovat ve 12. měsíci a poslední během druhého roku života.

Například dovolená nebo nástup do školky ale nemusí očkovací schéma vůbec narušit. Domluvte se s praktickým lékařem na individuálním očkovacím plánu, který bude nejlepší pro vaše dítě. 

Jak se po očkování chovat

Rodiče si také často kladou otázku, co může a nemůže dítě po očkování dělat. Protože každé očkování je zásah do organismu a Prevenarem 13 jsou očkovány malé děti, je nutné počítat s případnými nežádoucími účinky a podniknout takové kroky, aby jejich dopad na zdraví dítěte byl minimální. Nejčastěji se jako vedlejší reakce objevuje únava, slabost a zvýšená teplota, neobvyklé ale není ani zarudnutí, bolest nebo otok v místě vpichu.


Zapomeňte na zátěž

Proto by se měly děti v den očkování vyhnout jak fyzické, tak i psychické zátěži. U malých dětí, které zůstávají doma s rodiči, to neznamená žádné obtíže. Starší děti je však také vhodné nechat doma a do školky je pustit až další den. 


Očkování o dovolené raději vynechejte

Z tohoto důvodu tedy není vhodné očkovat děti například v den odjezdu na dovolenou. Vzhledem k možnému nástupu nežádoucích účinků je lepší dítě nechat očkovat buď pár dní před odjezdem, nebo až po ukončení dovolené. 

(kam)
 

PP-PRE-CZE-0196
Hodnocení článku
Average: 3.2 (26 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Bolesti ouška, neklid, naléhavý pláč, horečka a nespavost u kojenců patří mezi projevy jedné z častých a velmi nepříjemných nemocí dětského věku – zánětu středního ucha,…
Děti
Pneumokokové infekce jsou běžně rozšířené a malé děti jsou přitom rezervoárem nákazy. Právě mezi nimi koluje pneumokoků nejvíc a od nich se dostávají k ostatním hostitelům.…
Děti
Vakcína Prevenar 13 obsahuje neživé části těl 13 typů pneumokoku. Je uzpůsobena tak, aby vyvolávala imunitu i u nejmenších dětí. Bezpečnost vakcíny, určené pro děti od 6…
Děti
O pneumokocích je k dispozici mnoho zajímavých čísel, a tak by byla škoda se o ně nepodělit. V současné době je známo 100 podtypů této kulovité bakterie. Označují se písmeny…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné.  Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…