Zjistěte více o očkování

Nákaza pneumokokem: komu může jít o život?

Infekce pneumokokem bývá v jistých případech velmi nebezpečná. Zdravý člověk má na zvládnutí tohoto stavu většinou více sil než například osoba dlouhodobě oslabená či uzdravující se po operačním zákroku. A právě lidé takto ohrožení by měli zvážit možnost ochrany čili očkování.

Pokud si myslíte, že pneumokok se vás netýká a očkování je zbytečné, pak se mýlíte. Vakcína může mnohdy zachránit i život, zvláště patříte-li do některé z rizikových skupin populace. Jde o kategorie osob, u kterých je pozorován častější výskyt nebo horší průběh pneumokokových onemocnění. Kdo mezi potencionálně ohrožené patří? 

1. Lidé vyššího věku.

Stáří znamená nejen opotřebování kloubů, očí a zubů, ale také zhoršení obranyschopnosti. Ze zákona mají všichni senioři nad 65 let plně hrazené očkování pneumokokovou vakcínou (vakcína Prevenar 13) dle schváleného očkovacího schématu.

2. Jedinci s nemocnou slezinou nebo žijící bez ní.

Slezina je jakýsi imunitní filtr krve, který odstraňuje všechny cizorodé, nebezpečné či neznámé elementy. Po jejím vyjmutí nebo při špatné funkci je obranyschopnost narušená a hrozí zejména invazivní bakteriální infekce. Očkování proti pneumokokům je jedním z prověřených způsobů, jak se v této situaci chránit.

3. Osoby s chronickým onemocněním.

Dlouhodobě trvající neduhy oslabují celý organismus a způsobují jeho větší náchylnost k infekcím. Výzkumy prokázaly, že takto nemocní z očkování proti pneumokokům významně profitují. Platí to především u pacientů s:

  • CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemocí),
  • srdečními chorobami,
  • chronickými onemocněními ledvin,
  • narušenou jaterní funkcí,
  • cukrovkou.

4. Nemocní s potlačenou obranyschopností.

Nezáleží na tom, jestli je tento stav nevítaným následkem choroby, nebo léčebným cílem (např. u autoimunitních onemocnění). A jak je možné, že očkování pomáhá, když je špatná imunita? To je jednoduché. Celkový výkon obranného systému je snížený, ale při setkání s mikroby se daleko lépe vypořádá s těmi, které „zná“. Právě očkování tuto zkušenost zprostředkovává, aniž by ohrozilo zdraví.

5. Jedinci vybraných profesí.

Zejména pak těch, při kterých pracovník vdechuje plyny z roztavených kovů. Týká se to tedy například svářečů, slévačů apod.

Našli jste se v některé z rizikových skupin? Pak byste měli očkování rozhodně zvážit.

(pez)

PP-PRE-CZE-0182
Hodnocení článku
Average: 3.3 (21 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Co je příčinou a co následuje? Nejčastějším původcem bakteriálního zánětu mozkových blan u dětí i dospělých je pneumokok, který se do oblasti mozku obvykle dostává ze…
Dospělí
Jmenují se pneumokoky a jsou to zákeřné bakterie. Mohou osídlit horní cesty dýchací a odsud se rozšířit do plic, do krve, středního ucha či nervového systému. Jsou viníky…
Dospělí
Pneumokoky jsou bakterie, které jsou běžně přítomny v ústech i celém nosohltanu zdravých dětí i dospělých, aniž by působily zdravotní obtíže. Jestliže u jedince dojde, z…
Dospělí
Pneumokoky mohou být po určitou dobu součástí přirozené flóry horních cest dýchacích. Při neporušených obranných mechanismech však svému nositeli nijak neškodí. Pokud ale…
Dospělí
Pneumokokové infekce způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae. Ta napadá různé části těla a vyvolává tak odlišná onemocnění, jako jsou: zánět středního ucha (otitida),…
Dospělí
Očkování jako prevence Očkování může zabránit rozšíření a rozvoji řady infekčních onemocnění. Některá z nich díky tomu prakticky vymizela. Jako příklad můžeme uvést dětskou…