Zjistěte více o očkování

Pneumokok: nebezpečné nákaze se více daří v chladnějších obdobích

Nákazy, jako je zápal plic, zánět mozkových blan a zánět středního ucha, ohrožují naše zdraví po celý rok. Zajímavým fenoménem je ale sezónní výskyt těchto pneumokokových infekcí – každou zimu počet hlášených případů výrazně narůstá.

Pozor na chlad a přeplněné místnosti 

Jako u mnoha jiných infekčních onemocnění stoupá a klesá výskyt pneumokokových nákaz podle ročního období. Tato souvislost sice byla opakovaně popsána, zatím se ale nenašlo zcela jednoznačné vysvětlení, proč tomu tak je. Zima „nahrává“ nemocem, kterým prospívá chladné počasí, nižší vlhkost vzduchu a znečištěné ovzduší. Pneumokok si v zimě libuje i proto, že dochází k nahromadění více vnímavých osob v uzavřených prostorách – mnoho z těchto lidí má navíc sníženou imunitu. Častější virové infekce pak běžně připraví půdu pro druhotnou bakteriální nákazu. 

Nejrizikovější období je od Vánoc do Tří králů

Američtí lékaři z Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) se zabývali otázkou, jak dalece ovlivňuje roční období výskyt pneumokokových nákaz.

  • Průzkum probíhal v sedmi státech USA, kde byly zaznamenávány všechny případy invazivních pneumokokových nákaz, tedy onemocnění, která představují pro lidský organismus závažné infekce. Patří mezi ně zánět mozkových blan, zápal plic a přítomnost pneumokoka v krvi (sepse).
  • Ve všech sledovaných oblastech se četnost pneumokoka v zimě zvýšila.
  • U dětí narostl počet případů již na podzim a předcházel tak nárůstu onemocnění u dospělých s vrcholem mezi 24. prosincem a 7. lednem.

Únava organismu 

Přehled z jednotlivých států nasvědčuje tomu, že čím méně stupňů teploměr ukazoval, tím se pneumokokům více dařilo. V období na přelomu roku, kdy je den nejkratší, dosáhl počet invazivních nákaz svého vrcholu. Znamená to, že lidský organismus je při krátkých zimních dnech nejspíše více vnímavý k některým infekcím, včetně pneumokoka. Za sezónním výskytem pneumokoka tak může stát oslabení imunity u rizikových skupin v zimě, kdy jsme nejméně vystaveni slunečnímu světlu.

 

(hak)

PRV-2017.02.088
Hodnocení článku
Average: 2.8 (11 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
1. Zabíjí ve velkém Každých 20 vteřin si zápal plic vyžádá život jednoho dítěte z rozvojové země. Počítáte správně, každý den tak tomuto onemocnění podlehne 4300 dětí ve…
Dospělí
Pozor na chlad a přeplněné místnosti  Jako u mnoha jiných infekčních onemocnění stoupá a klesá výskyt pneumokokových nákaz podle ročního období. Tato souvislost sice byla…
Dospělí
Těžkou formou zápalu plic onemocní nejčastěji lidé starší 75 let a děti do 2 let. Velké nebezpečí představuje zápal plic pro pacienty, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko…
Dospělí
Očkování jako prevence Očkování může zabránit rozšíření a rozvoji řady infekčních onemocnění. Některá z nich díky tomu prakticky vymizela. Jako příklad můžeme uvést dětskou…
Dospělí
Co je příčinou a co následuje? Nejčastějším původcem bakteriálního zánětu mozkových blan u dětí i dospělých je pneumokok, který se do oblasti mozku obvykle dostává ze…
Dospělí
Slezina odstraňuje z krevního oběhu poškozené červené krvinky. Zároveň brání tělo před infekcemi, jež se krví mohou šířit. Bez dobře fungující sleziny se i malá infekce může…