Zjistěte více o očkování

Znáte nejčastější příčiny úmrtí v ČR?

Smrt je součástí koloběhu života. Nicméně, většina příčin úmrtí souvisí s nemocemi, které člověka v jeho průběhu postihují. Existují onemocnění, která se vyskytují častěji a jiná jsou poměrně vzácná. Některá můžeme ovlivnit svým životním stylem a některá bohužel ne. Víte, jaké jsou hlavní příčiny úmrtí v ČR?

Nejčastější úmrtí v ČR: ilustrační fotografie

Nemoci srdce dlouhodobě vedou

Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Z těchto nemocí je u mužů i žen nejvyšší úmrtnost na chronickou ischemickou chorobu srdeční. Ta tvoří polovinu úmrtnosti na nemoci srdce, za ní následuje selhání srdce a akutní infarkt myokardu.

Ischemická choroba srdeční je způsobena nedostatečným prokrvením srdečního svalu. Patří k civilizačním chorobám, které úzce souvisí s životním stylem. Mezi hlavní příčiny způsobující toto onemocnění se řadí kouření, nevhodná strava, nadměrná konzumace alkoholu, obezita, stres, nedostatek pohybu, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak.

Nádory na druhém místě

Pokud nepočítáme úmrtí na COVID-19, zhoubné novotvary tvoří druhou skupinu nemocí s nejvyšším počtem úmrtí. Mezi nádorovými onemocněními je u mužů a žen největší úmrtnost na nádor průdušek a plic, poté následují zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku a třetici uzavírají nádory slinivky břišní.

Pokud chcete snížit pravděpodobnost rakoviny průdušek a plic, vyhněte se rizikovým faktorům. Mezi ten nejvýznamnější patří kouření cigaret. Více než 95 % mužů a 80 % žen, kteří touto chorobou onemocní, jsou současnými nebo bývalými kuřáky. Také je dobré dbát na zdravý životní styl a chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

Nemoci dýchací soustavy jsou zákeřné

Jednou z dalších častých příčin úmrtí jsou onemocnění dýchací soustavy. Z této skupiny jsou nejčastější chronické nemoci dolní části dýchacího ústrojí a zánět plic (pneumonie).

Pneumonii neboli zápal plic nejčastěji způsobují bakterie. Zhruba polovinu bakteriálních zápalů plic má na svědomí Streptococcus pneumoniae (pneumokok).

Pneumokoková onemocnění a závažné, tzv. invazivní pneumokokové onemocnění patří mezi hlavní příčiny nemocnosti a úmrtnosti na infekční onemocnění v Evropě i ve světě. Nejvyšší výskyt pneumokokových onemocnění je zaznamenán u malých dětí a starších lidí.

Existuje možnost jak podpořit ochranu proti pneumokokovým infekcím v podobě očkování. To se doporučuje zejména rizikovým skupinám, mezi které se řadí děti do pěti let, osoby starší 65 let a lidé s oslabenou imunitou. Díky očkování můžete významně snížit riziko onemocnění.

PP-PRV-CZE-0038
Hodnocení článku
Average: 4.9 (8 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Při vytváření vakcín vědci zohledňují: Jak imunitní systém reaguje na bakterie, které se v něm vyskytují. Kdo má být proti dané bakterii očkován. Nejlepší technologii…
Dospělí
Pneumonie neboli zápal plic je infekční zánětlivé onemocnění plic způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zánět, který může postihnout jednu nebo obě plíce, vede k…
Dospělí
Pneumokokové infekce způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae. Ta napadá různé části těla a vyvolává tak odlišná onemocnění, jako jsou: zánět středního ucha (…
Dospělí
Jak je patrné už z názvu, bronchitida napadá průdušky, systém trubic, který vede vzduch z průdušnic do dýchacích oddílů plic. Právě proto, že zánět probíhá v těsné blízkosti…
Dospělí
Pozor na chlad a přeplněné místnosti  Jako u mnoha jiných infekčních onemocnění stoupá a klesá výskyt pneumokokových nákaz podle ročního období. Tato souvislost sice…
Dospělí
Jsou cestovatelé ohroženi více? Cestování může z pohledu pneumokokových infekcí představovat za určitých okolností větší riziko nákazy. Jedná se především o tyto…