Zjistěte více o očkování

Znáte nejčastější příčiny úmrtí v ČR?

Smrt je součástí koloběhu života. Nicméně, většina příčin úmrtí souvisí s nemocemi, které člověka v jeho průběhu postihují. Existují onemocnění, která se vyskytují častěji a jiná jsou poměrně vzácná. Některá můžeme ovlivnit svým životním stylem a některá bohužel ne. Víte, jaké jsou hlavní příčiny úmrtí v ČR?

Nejčastější úmrtí v ČR: ilustrační fotografie

Nemoci srdce dlouhodobě vedou

Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Z těchto nemocí je u mužů i žen nejvyšší úmrtnost na chronickou ischemickou chorobu srdeční. Ta tvoří polovinu úmrtnosti na nemoci srdce, za ní následuje selhání srdce a akutní infarkt myokardu.

Ischemická choroba srdeční je způsobena nedostatečným prokrvením srdečního svalu. Patří k civilizačním chorobám, které úzce souvisí s životním stylem. Mezi hlavní příčiny způsobující toto onemocnění se řadí kouření, nevhodná strava, nadměrná konzumace alkoholu, obezita, stres, nedostatek pohybu, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak.

Nádory na druhém místě

Pokud nepočítáme úmrtí na COVID-19, zhoubné novotvary tvoří druhou skupinu nemocí s nejvyšším počtem úmrtí. Mezi nádorovými onemocněními je u mužů a žen největší úmrtnost na nádor průdušek a plic, poté následují zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku a třetici uzavírají nádory slinivky břišní.

Pokud chcete snížit pravděpodobnost rakoviny průdušek a plic, vyhněte se rizikovým faktorům. Mezi ten nejvýznamnější patří kouření cigaret. Více než 95 % mužů a 80 % žen, kteří touto chorobou onemocní, jsou současnými nebo bývalými kuřáky. Také je dobré dbát na zdravý životní styl a chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

Nemoci dýchací soustavy jsou zákeřné

Jednou z dalších častých příčin úmrtí jsou onemocnění dýchací soustavy. Z této skupiny jsou nejčastější chronické nemoci dolní části dýchacího ústrojí a zánět plic (pneumonie).

Pneumonii neboli zápal plic nejčastěji způsobují bakterie. Zhruba polovinu bakteriálních zápalů plic má na svědomí Streptococcus pneumoniae (pneumokok).

Pneumokoková onemocnění a závažné, tzv. invazivní pneumokokové onemocnění patří mezi hlavní příčiny nemocnosti a úmrtnosti na infekční onemocnění v Evropě i ve světě. Nejvyšší výskyt pneumokokových onemocnění je zaznamenán u malých dětí a starších lidí.

Existuje možnost jak podpořit ochranu proti pneumokokovým infekcím v podobě očkování. To se doporučuje zejména rizikovým skupinám, mezi které se řadí děti do pěti let, osoby starší 65 let a lidé s oslabenou imunitou. Díky očkování můžete významně snížit riziko onemocnění.

PP-PRV-CZE-0038
Hodnocení článku
Average: 5 (4 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Příznaky zápalu plic Zápal plic můžeme rozeznat podle toho, co ho způsobilo. Rozlišujeme mezi bakteriálním, virovým a plísňovým zápalem plic. Některé příznaky mohou být…
Dospělí
Jmenují se pneumokoky a jsou to zákeřné bakterie. Mohou osídlit horní cesty dýchací a odsud se rozšířit do plic, do krve, středního ucha či nervového systému. Jsou viníky…
Dospělí
Pneumokoky jsou bakterie, které jsou běžně přítomny v ústech i celém nosohltanu zdravých dětí i dospělých, aniž by působily zdravotní obtíže. Jestliže u jedince dojde, z…
Dospělí
Chránit by se měli především rizikové skupiny Bakterie pneumokoka se přenáší kapénkami a samotná nemoc má krátkou inkubační dobu. Projevuje se horečkou s třesavkou a zimnicí…
Dospělí
Tichý zabiják  Očkování proti pneumokokovým onemocněním má velký význam i u dospělých.  Pneumokoky se běžně nacházejí v ústech a v krku, kde jsou obvykle dobře kontrolovány…
Dospělí
Pacienti s astmatem mají zvýšené riziko závažných infekcí způsobených pneumokokem (bakterií Streptococcus pneumoniae). Jde o tzv. invazivní pneumokoková onemocnění (IPO) a…