Zjistěte více o očkování

Bojíte se ve stáří zápalu plic? Zvažte očkování!

K pneumokokovým nákazám jsou náchylnější jedinci starší 65 let. Zejména pak ti z nich, kteří trpí nějakou chronickou chorobou nebo patří mezi dlouhodobé kuřáky. Na trhu jsou však dostupné konjugované vakcíny Prevenar 13 a Apexxnar, která dokáží riziko nákazy významně snížit.

Dvojice seniorů v obchodě: ilustrační snímek

Mikroskopická opouzdřená bakterie je hrozbou ukrytou ve sliznicích nosu, úst a horních cest dýchacích. Pneumokok totiž poměrně často patří mezi přirozenou bakteriální flóru organismu. V řeči čísel ho má v nosohltanu asi 60 % dětí a 10 % dospělých. Bakterie svým nosičům ale nezpůsobuje žádné problémy. Nákaza se projeví až v případě oslabení organismu, například virovým zánětem, chronickou chorobou nebo dlouhodobým kuřáctvím. V dospělé populaci jsou k nákaze nejvíce náchylní lidé starší 65 let a jedinci s oslabenou imunitou. Mnoho starších osob se přitom potýká s nějakou chronickou chorobou, například s cukrovkou, chorobami srdce a cév nebo nádorovými nemocemi. Právě pro tyto lidi představují pneumokoková onemocnění život ohrožující stav, který často vyžaduje pobyt na jednotce intenzivní péče a nezřídka končí i úmrtím.

Vhodná možnost prevence 

Z výzkumu provedeného v Nizozemsku vyplývá, že očkování proti pneumokokům výrazně snižuje výskyt nebezpečného pneumokokového zápalu plic u osob v pokročilém věku. Velmi rozsáhlé studie se zúčastnilo necelých 85 tisíc jedinců starších 65 let. Respondenti byli rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina podstoupila očkování vakcínou Prevenar 13 pomáhající chránit před 13 sérotypy bakterie Streptococcus pneumoniae a druhá dostala placebo, tedy neúčinnou látku. Po necelých 4 letech sledování lékaři stanovili výsledky, které jednoznačně hovoří ve prospěch očkovaných jedinců.

  • V této skupině totiž došlo k poklesu výskytu pneumokokového zápalu plic způsobeného typy, proti kterým vakcína pomáhá chránit, o téměř 46 % oproti neočkované skupině.
  • V případě závažných invazivních pneumokokových nákaz vyvolaných pneumokoky, které jsou pokryty vakcínou, činilo snížení dokonce celých 75 %!

Sečteno a podtrženo, vakcinace proti pneumokokovým infekcím výrazně snižuje nebezpečí závažných nákaz u jedinců starších 65 let. Nežádoucí účinky se přitom objevují jen u části očkované populace a v drtivé většině případů nepředstavují výraznější zdravotní hrozbu. Očkování tedy má smysl nejen u dětí, ale i u našich nejstarších.

Kromě vakcíny Prevenar 13 je na trhu dostupná i vakcína Apexxnar, která pomáhá chránit dokonce před 20 sérotypy bakterie Streptococcus pneumoniae, které jsou zodpovědné za invazivní i neinvazivní pneumokoková onemocnění u dospělých. Stejně tak jako u vakcíny Prevenar 13, postačí podat 1 dávku vakcíny Apexxnar k navození lepší ochrany. Potřeba přeočkování nebyla stanovena.

(holi)

PP-PRV-CZE-0237
Hodnocení článku
Average: 3.4 (32 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Odlišení od bakteriálního původu potvrdí nízká hladina CRP. Závažnější jsou infekce horních dýchacích cest bakteriálního původu, jako je streptokoková angína, bakteriální…
Dospělí
Co vše se ve vakcíně nachází? K očkování proti pneumokokům se užívá pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína. Je 13valentní, což znamená, že chrání proti 13 různým…
Dospělí
Co je příčinou a co následuje? Nejčastějším původcem bakteriálního zánětu mozkových blan u dětí i dospělých je pneumokok, který se do oblasti mozku obvykle dostává…
Dospělí
Pneumonie neboli zápal plic je infekční zánětlivé onemocnění plic způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zánět, který může postihnout jednu nebo obě plíce, vede k…
Dospělí
Invazivní pneumokoková onemocnění Bakterie pneumokoka snadno proniká do krevního řečiště. Pokud není z oběhu odstraněna, dochází k rozvoji tzv. invazivních pneumokokových…
Dospělí
Očkování jako prevenceOčkování může zabránit rozšíření a rozvoji řady infekčních onemocnění. Některá z nich díky tomu prakticky vymizela. Jako příklad můžeme uvést…