Více o vakcíně Prevenar 13

Vizitka odpovědného rodiče: „ano“ očkování proti pneumokoku

V řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře. Bez příslušného razítka v očkovacím průkazu tam nemusí vašeho potomka přijmout do dětského kolektivu v jeslích či ve školce.

rodič a dítě

V řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře. Bez příslušného razítka v očkovacím průkazu tam nemusí vašeho potomka přijmout do dětského kolektivu v jeslích či ve školce. Jaká je situace s plošným očkováním proti pneumokoku v České republice?

Pádné argumenty

  • Rutinní plošnou imunizaci pneumokokovou konjugovanou vakcínou doporučuje rovněž WHO (Světová zdravotnická organizace) v poslední aktualizaci pozičních dokumentů.
  • Se zavedením plošného očkování počet nemocí způsobených pneumokokem významně klesá.
  • Česká republika se přidala k zemím, ve kterých je očkování proti pneumokokovým nákazám konjugovanou vakcínou u nejmenších dětí hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
  • Je však na rodičích, aby sami rozhodli, zda své dítě nechají očkovat, či nikoliv.

Nepovinné očkování pod lupou

Není pochyb o tom, že pneumokok představuje skutečné riziko a může zabíjet. K nejohroženějším skupinám patří zejména děti do 2 let, což zohledňuje i zdravotní pojišťovna. Vakcína Prevenar 13 je pro děti částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pokud jsou všechny dávky očkovací látky aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce a přeočkování je provedeno do patnáctého měsíce věku pojištěnce. Hrazeno je dále i očkování provedené po uplynutí těchto lhůt, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.

V případě starších dětí by se měly očkovat hlavně děti se známými zdravotními riziky, u nichž hrozí vyšší riziko pneumokokové nákazy:

  • děti s poruchou imunity,
  • děti trpící chronickým onemocněním srdce, plic a ledvin,
  • děti po transplantaci orgánů atd.

Rozhodnutí je na rodičích

  • Očkování dětí pneumokokovou konjugovanou vakcínou je možné provádět i u dětí bez zdravotních rizik na vlastní žádost rodičů.

  • Pokud je injekce aplikována na různých místech, může být konjugovaná pneumokoková vakcína podávána současně s jinými vakcínami v rámci rutinního očkovacího kalendáře.

V posledních letech se u nás rozmohla móda očkování kojenců spíše odmítat jako zbytečnou zátěž. Pneumokok způsobuje řadu různých onemocnění, které mohou vést k případným komplikacím. Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit proti pneumokokovým onemocněním. Vyplatí se proto vyptat se na názor odborníků a pečlivě zvážit všechna pro a proti. Dostatečná informovanost a nezatížený přístup bez zbytečného hazardu jsou tou nejlepší vizitkou odpovědných rodičů.

(hkh)

PP-PRE-CZE-0207
Hodnocení článku
Average: 3.4 (22 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je mikroskopická kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro, jež ji chrání před nepříznivými vlivy okolního prostředí…
Děti
Hexavakcína Hexavakcína patří mezi povinná očkování a pomáhá chránit děti před dětskou obrnou, tetanem, záškrtem, černým kašlem, žloutenkou typu B a onemocněním způsobeným…
Děti
Jak můžeme dětem očkování zpříjemnit: Zachovejte klid, jasně dítěti vysvětlete (podle věku dítěte), proč vakcínu potřebuje a musí dostat. Buďte nekompromisní, ale…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…
Děti
Mýtus č. 1: Plošné očkování nesnižuje výskyt onemocnění Mezinárodní pravidla pro zavádění plošného očkování jsou velmi přísná. Účinek vakcín, obdobně jako všech nových léků…
Děti
Když trpí nejen plíce Pneumonie neboli zápal plic je zánětlivé plicní onemocnění. Co o něm víme? Jeho léčba trvá poměrně dlouho, zhruba 2 až 3 týdny.  Zejména u…