Zjistěte více o očkování
Ochrana proti pneumokokům pro děti i seniory

Zdraví malých dětí a seniorů je křehké. Pomozte jim ho ochránit. Třeba tím, že pošlete prarodiče na očkování společně s vnoučaty. Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit děti před 13 sérotypy pneumokoků, včetně sérotypů 3 a 19A, které v Česku nejčastěji vyvolávají invazivní pneumokoková onemocnění. Pro seniory je dostupná vakcína Prevenar 13 a dále i vakcína Apexxnar, která pomáhá chránit dokonce před 20 sérotypy pneumokoků, které mohou způsobit zápal plic či nebezpečná invazivní onemocnění.

Pneumokoky jsou zákeřné

Pneumokoky mohou vyvolat různá onemocnění. Od těch méně závažných, jako je například zánět středního ucha, až po nebezpečný zápal plic. Pokud se pneumokok dostane do krevního řečiště, může v krajních případech způsobit otravu krve nebo pneumokokový zánět mozkových blan (meningitidu). Je zbytečné, aby vaši rodiče a děti riskovali své zdraví.

Cílí na ty nejslabší

Pneumokoky nejčastěji onemocní jedinci s oslabenou nebo nedostatečně vyvinutou imunitou. Proto mezi nejohroženější skupinu pacientů patří děti do 2 let, senioři nad 65 let a dále lidé, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním např. cukrovou. Aby se ti nejzranitelnější mohli lépe chránit před pneumokoky a posílit obranyschopnost svého organismu očkováním, hradí jim vakcínu proti pneumokokovým infekcím pojišťovna.

Nenápadné, ale lstivé bakterie

Pneumokoky jsou bakterie kulovitého tvaru, které se přenáší kapénkovou cestou. Takže stačí, aby na vaše rodiče nebo děti někdo zakašlal, a nepříjemnost může být na světě! Pokud mají oslabenou imunitu, bakterie mohou proniknout do jejich organismu, kde mohou způsobit nepříjemná a v některých případech i závažná onemocnění. A očkování je před těmito nemocemi pomáhá chránit.

PP-PRV-CZE-0235