Zjistěte více o očkování

Žijete bez sleziny? Chraňte se očkováním před infekcí!

Slezina není v těle zbytečná, naopak pomáhá bojovat proti infekcím. Bez tohoto orgánu mohou i „banální“ nákazy vážně ohrozit zdraví a život. Pokud jste o slezinu přišli kvůli nemoci či úrazu nebo nefunguje-li správně, měli byste zvážit jinou ochranu – očkováním.

Slezina odstraňuje z krevního oběhu poškozené červené krvinky. Zároveň brání tělo před infekcemi, jež se krví mohou šířit. Bez dobře fungující sleziny se i malá infekce může rozvinout v život ohrožující stav nazývaný sepse. Očkování proti nakažlivým onemocněním tedy může představovat život zachraňující prevenci.

Bakterie útočí

Sepsi se lidově říká otrava krve. Jde o závažný, nebezpečný stav, kdy bakterie pronikají do krevního oběhu a narušují normální tělesné funkce. U lidí bez sleziny patří mezi nejčastější příčiny sepse nákaza bakterií Streptococcus pneumoniae, známou také jako pneumokok. Méně často může být sepse způsobena i jinými bakteriemi, například Haemophilus influenzae typu B nebo Neisseria meningitidis.

Jak poznat, že je zle

Příznaky sepse se u osob bez sleziny mohou vyvinout velmi rychle i po běžné, nezávažné infekci, například dýchacích cest. První projevy mohou zahrnovat:

  • bolest v krku či na hrudi,
  • kašel,
  • bolest v uchu,
  • zvýšení teploty.

Někdy se však může náhle objevit i plně rozvinutá sepse bez brzkých počátečních příznaků. Stav pacienta se tak může velmi rychle zhoršovat. Jestliže žijete bez sleziny, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, zpozorujete-li tyto symptomy:

  • horečku nad 38 °C,
  • zimnici, třes,
  • bolest hlavy,
  • ospalost, zmatenost, ztrátu orientace,
  • silnou bolest břicha,
  • nízký krevní tlak,
  • vysokou srdeční frekvenci („splašený“ tep).

Informujte okolí

Jedinci s nefunkční slezinou nebo po jejím chirurgickém odstranění by měli pamatovat na opatření, která pomáhají snížit riziko rozvoje sepse. Informujte proto všechny své lékaře a jiné pečovatele o svém stavu a noste s sebou kartičku či jinou identifikaci člověka žijícího bez sleziny.

Očkování – základ prevence

Základním preventivním opatřením je očkování. I když vakcíny nemusejí lidi bez sleziny ochránit před všemi formami infekcí. Pomáhají je chránit zejména před rozvojem závažného stavu ohrožujícího život. Je-li to možné, pacienti by měli být naočkováni alespoň 2 týdny před plánovaným odstraněním sleziny. Mezi základní vakcinace patří:

  • očkování proti pneumokokům – tato vakcína je doporučována všem osobám, jejichž slezina nefunguje správně nebo byla odstraněna. Dostupná je vakcína Prevenar 13 a dále vakcína Apexxnar, která pomáhá chránit proti 20 sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniae.
  • očkování proti meningokokům – doporučena jsou očkování proti typům A i B,
  • očkování proti bakterii Haemophilus influenzae,
  • očkování proti chřipce – každoroční očkování proti chřipce je také doporučováno. Chřipka totiž často stojí na počátku těžkých zánětů plic (pneumonií). V oslabeném organismu se mohou snadno uplatnit na chřipku nasedající bakteriální nákazy, a hrozí tak rozvoj sepse.

(cean) 

PP-PRV-CZE-0233
Hodnocení článku
Average: 4 (36 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Akutní zánět průdušek Akutní bronchitida přichází zpravidla po prodělané virové infekci, ale způsobit ji mohou i bakterie a jiné mikroorganismy. Virová bronchitida se…
Dospělí
Jak je patrné už z názvu, bronchitida napadá průdušky, systém trubic, který vede vzduch z průdušnic do dýchacích oddílů plic. Právě proto, že zánět probíhá v těsné blízkosti…
Dospělí
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je mikroskopická kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro, které ji chrání před nepříznivými vlivy okolního prostředí, a…
Dospělí
1. Zabíjí ve velkém Každých 20 vteřin si zápal plic vyžádá život jednoho dítěte z rozvojové země. Počítáte správně, každý den tak tomuto onemocnění podlehne 4300 dětí ve…
Dospělí
Těžkou formou zápalu plic onemocní nejčastěji lidé starší 75 let a děti do 2 let. Velké nebezpečí představuje zápal plic pro pacienty, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko…
Dospělí
Odlišení od bakteriálního původu potvrdí nízká hladina CRP. Závažnější jsou infekce horních dýchacích cest bakteriálního původu, jako je streptokoková angína, bakteriální…