Více o vakcíně Prevenar 13

Očkování dětí – opravte si mylné představy!

Již desítky let přetrvává ve společnosti mnoho nesprávných úvah o očkování. Příčina je většinou ve špatném pochopení toho, jak tento proces vlastně funguje. Nepodléháte některým fámám také vy?

Již desítky let přetrvává ve společnosti mnoho nesprávných úvah o očkování. Příčina je většinou ve špatném pochopení toho, jak tento proces vlastně funguje. Nepodléháte některým fámám také vy? 

Námitka první: přetížený imunitní systém

Snad nejčastější obavou rodičů bývá, že imunitní systém dítěte může být "přetížen", pokud dostane více vakcín najednou. Tyto pochybnosti začaly narůstat poté, co do očkovacího kalendáře přibývaly další a další látky – některé byly dokonce zkombinovány k podání v jediné injekci. Všechny však lze uklidnit vyjádřením odborníků, která se opírají o již opakovaně prováděné studie. Pokud je očkování podáváno v kombinaci, nejsou pozorovány častější nežádoucí účinky. Někdy přesto rodiče vyžadují rozložení očkování v čase. Pro tento postup ale neexistuje žádné vědecké opodstatnění. Navíc je při zpoždění vakcinace dítě ohroženo tím, že se nemocí nakazí. 

Námitka druhá: očkování proti "vymýcené" nemoci

Někteří lidé předpokládají, že není třeba více očkovat proti chorobě, která se v dané zemi díky plošné vakcinaci již nevyskytuje. Problémem ale zůstávají "dovezená" onemocnění: nakažená osoba z jiného státu či kontinentu může přicestovat a přivézt s sebou chorobu, která se v cílové destinaci již nevyskytuje. Neočkovaní jedinci se mohou nakazit a v málo proočkované populaci poté snadno dojde ke vzniku epidemie. Proto je důležité chránit se i proti chorobám, které již v dané společnosti zdánlivě nepředstavují žádnou hrozbu. 

Námitka třetí: přirozená imunita je lepší než ta vakcínou navozená

Dalším argumentem proti očkování bývá, že imunita získaná po překonání infekce poskytuje lepší ochranu než imunita navozená použitím vakcíny. Je sice pravda, že přirozená obranyschopnost může být v některých případech dlouhodobější než imunita navozená očkováním, jenže rizika infekce převažují rizika očkování, a to s platností pro všechna doporučená očkování.

Prevence je vždy důležitá, chraňte proto sebe a své blízké očkováním. Podrobněji se můžete informovat u svého praktického lékaře.

 

(tek)

PRV-2017.02.054
Hodnocení článku
Average: 3 (21 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Běžně se vyskytuje v nosohltanu některých lidí, především malých dětí. Jste-li bacilonosičem, pak vám tato bakterie nezpůsobuje žádné obtíže. Pneumokok však dokáže být i…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné.  Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, navíc může mít i trvalé následky…
Děti
Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité. Spolu s tímto rozhodnutím byste si měli…
Děti
V prostoru středního ucha se na rozdíl od kůže nebo nosních sliznic za normálních okolností bakterie ani viry nevyskytují. Pokud si ale mikroorganismy najdou svoji cestu i do…
Děti
Častá diagnóza Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších příčin návštěvy dětského lékaře. Pediatři se ve svých ordinacích setkávají s bakteriálním postižením středního…