Více o vakcíně Prevenar 13

Jak odhalit zánět středního ucha?

Akutní zánět středního ucha se může ohlásit bolestí ucha, pocitem tlaku, nezřídka i horečkou. Nejčastěji postihuje malé děti, které ale ještě neumí přesně vyjádřit, co je zrovna trápí. Jak tedy včas a zaručeně poznáme, že už se nejedná jen o obyčejnou rýmu?

Zánět středního ucha u dětí dívka

V prostoru středního ucha se na rozdíl od kůže nebo nosních sliznic za normálních okolností bakterie ani viry nevyskytují. Pokud si ale mikroorganismy najdou svoji cestu i do středního ucha, vznikne pak nepříjemné onemocnění.

Typické projevy zánětu středního ucha

Onemocnění často začíná jako „normální“ rýma nebo nachlazení. Samotný zánět středního ucha je ale bolestivé onemocnění, které se projevuje:

  • bolestmi hlavy a uší, dítě se „tahá“ za uši, sahá si na hlavičku,
  • neutišitelným pláčem,
  • horečkou,
  • podrážděností,
  • zhoršeným sluchem.

Příčinou nejen viry

Nákaza středouší obvykle následuje po virové infekci. V 80 % případů je příčinou akutního zánětu středního ucha virová infekce sliznice horních cest dýchacích. Běžnými původci jsou například chřipkové viry.

Přidat se ovšem mohou i bakterie přirozeně se vyskytující v nosohltanu. Pokud se namnoží a proniknou Eustachovou trubicí do středního ucha, mohou zde způsobit nemalé problémy. Tímto způsobem vzniká bakteriální infekce středouší. Nejčastějšími bakteriemi, které se na ní podílejí, jsou pneumokoky.

Pozor na chronické záněty

Bakterie jsou sice příčinou akutního zánětu středního ucha jen u jedné pětiny případů, většinou ale u pacientů s opakovanými nebo chronickými záněty nosní sliznice nebo vedlejších nosních dutin. Postiženy mohou být i děti s chronicky zvětšenými krčními i nosními mandlemi. Pokud se v bubínku nachází nějaká trhlina, mohou bakterie do středouší proniknout i z vnějšího zvukovodu. To se ale stává jen velmi zřídka.

Nepodceňujte příznaky

Neléčený zánět středního ucha může skončit vážnými komplikacemi, jako je zánět mozkových blan. Proto není na místě infekci středního ucha podceňovat. Při prvních příznacích se vydejte k dětskému lékaři.

(hak)

PP-PRE-CZE-0214
Hodnocení článku
Average: 3.7 (31 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Jak můžeme dětem očkování zpříjemnit: Zachovejte klid, jasně dítěti vysvětlete (podle věku dítěte), proč vakcínu potřebuje a musí dostat. Buďte nekompromisní, ale…
Děti
Očkování proti pneumokokům Streptococcus pneumoniae je jedním z nejvýznamnějších komunitních patogenů u dětí i dospělých. Způsobuje celou řadu běžných respiračních infekcí i…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné.  Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…
Děti
Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité. Spolu s tímto rozhodnutím byste si měli…
Děti
Seznamte se Zánět středního ucha se týká především malých dětí – nejčastější je ve věku mezi 6 měsíci a 3 roky. Alespoň jeden případ tohoto onemocnění prodělají tři…