Jak funguje očkování u dětí?
Očkovací látky chrání lidský organismus před určitými nemocemi. Vakcíny se vyrábí z oslabených nebo usmrcených infekčních organismů, v případě pneumokoků jde o neživé části tohoto organismu. Konkrétně se k výrobě používají části polysacharidového obalu, které jsou důkladně očištěny a posléze navázány na proteinový nosič, díky kterému jsou rozpoznány imunitním systémem. Očkovací látka je pak fixována na další pomocné látky, aby se lépe stimulovala imunitní odpověď. Tak je vytvořena takzvaná konjugovaná vakcína.

Konjugovaná vakcína pro děti a dospělé osoby
Takzvaná konjugovaná vakcína (Prevenar 13) je určena pro děti do 17 let a osoby starší 18 let. Hlavní význam spočívá v tom, že tato vakcína je schopna aktivovat imunitní systém u malých dětí, seniorů a oslabených jedinců.
Třináctivalentní Prevenar obsahuje něco navíc
Vakcína Prevenar 13 obsahuje cukry – polysacharidy – z různých typů pneumokoků. Čísla označují různé typy polysacharidového obalu Prevenar 13 (třináctivalentní) obsahuje sérotypy 1, 3, 4, 5, 6A, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19A, 19F, 23F. Všechny části jsou pak navázány na nosič a pomocné látky.
Protilátky bojují s agens
Pokud je člověk očkován, má jeho organismus možnost vyzkoušet si nápor choroby prostřednictvím očkovací látky. Při tom dochází k tvorbě protilátek, které při prvním setkání s pronikajícím cizorodým činitelem tento organismus zničí. Některé očkovací látky pomáhají imunitnímu systému pamatovat si konkrétní agens i několik let. Konjugované vakcíny (například Prevenar 13) mají schopnost navodit dlouhodobou imunitu i u nejmenších dětí.