Zjistěte více o očkování

Pneumokokový zápal plic

Pomoc v prevenci proti pneumokokovému zápalu plic

Dbáte na správné stravování.  Žijete aktivně. Chodíte pravidelně k lékaři. 

O své tělo se náležitě staráte. Co ještě můžete udělat pro svůj imunitní systém? 

Stárnutí a imunita

Cítíte se zdraví a fit? Váš imunitní systém však už nemusí být v takové kondici jako dříve, zejména pokud je vám více než 65 let.

Přehrajte si video a zjistěte více

Možná zkoušíte svoji obranyschopnost posílit konzumací zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, jako jsou např. pomeranče. S chutí do toho, ale nemusí to stačit!

Ve věku 65+ jste mnohem náchylnější k pneumokokovému zápalu plic, mnohdy závažnému bakteriálnímu onemocnění plic, které vás může na dlouhé týdny vyřadit z každodenního života – a to i navzdory vašemu úsilí dodržovat zdravý životní styl.

Nepodceňujte riziko

Chceme-li být úspěšní v boji, musíme znát soupeře. Pneumokokový zápal plic je způsoben bakteriemi, nikoli viry.

Přečtěte si více

Pneumokokový zápal plic způsobuje bakterie s názvem Streptococcus pneumoniae. V některých případech může vyvolat těžké infekce krve (sepsi) nebo tkání pokrývajících mozek a míchu (meningitidu).

Jste nezávislí, sebevědomí a děláte věci, které vás baví – jako chození na túry, jízda na kole nebo se rádi setkáváte s přáteli? Pak se určitě nechcete nakazit pneumokokovým zápalem plic, který by narušil váš životní styl.

Přečtěte si proč

Během zotavování se z pneumokokového zápalu plic se pravděpodobně nebudete moci plně věnovat každodenním činnostem.

Pneumokokový zápal plic může udeřit rychle a bez varování a narušit váš život na celé týdny. V závažných případech může vést až k hospitalizaci.
 

Pneumokokové bakterie se mezi námi vyskytují častěji, než si myslíte. Mohli byste je najít dokonce i v těle zdravých lidí. 

Většina z nich naštěstí neonemocní díky přirozené obranyschopnosti svého organismu. S přibývajícím věkem však náš imunitní systém slábne, což zvyšuje riziko nákazy zejména u dospělých ve věku 65 let a starších.

Pokud trpíte jedním či více chronickými onemocněními, jako jsou diabetes, chronické onemocnění srdce nebo astma, může být riziko ještě vyšší.

 

PenChart

 

I když máte své zdravotní obtíže pod kontrolou, mohou zvyšovat náchylnost vašeho organismu k různým onemocněním, mnohdy závažným, mezi něž patří i pneumokoková infekce.

Posilte svůj imunitní systém

Můžete nějak přispět k prevenci proti pneumokokovému zápalu plic?  ANO! Očkování proti pneumokokovým onemocněním pomáhá tělu vytvořit si protilátky, které nás pomáhají chránit před určitými kmeny pneumokokových bakterií. Právě ty mohou být původci závažných onemocnění.

Pneumokokové vakcíny NEOBSAHUJÍ živé bakterie, formaldehyd ani rtuť.

Přehrajte si video

Můžete se nakazit pneumokokovým zápalem plic z vakcíny? Odpověď zní NE. Pneumokokové vakcíny neobsahují živé bakterie, a proto se při vakcinaci nemůžete nakazit. A na rozdíl od očkování proti chřipce nepotřebujete očkování proti pneumokokům každoročně obnovovat.
 

A pokud vás zajímá složení pneumokokové vakcíny, podívejte se na video.

Přehrajte si video

Je to na vás

Přestože imunitní systém s rostoucím věkem slábne, stále mu můžete pomoci lépe se bránit proti pneumokokovému zápalu plic.

Teď, když máte více informací o pneumokokovém onemocnění a možnostech prevence, můžete se poradit se svým lékařem o očkování.

Zjistěte všechna důležitá fakta.

Zjistit více Zjistěte více o očkování

PRV-2020.01.090