Enable JavaScript to visit this website.

Pneumokoková onemocnění u dětí

Původcem pneumokokových infekcí je baktérie Streptococcus pneumoniae. Známe asi 90 různých kmenů (sérotypů) této bakterie, přičemž některé způsobují vážná onemocnění.

Závažnost pneumokokových onemocnění

Onemocnění pneumkokovou infekcí rozdělujeme na

neinvazivní (méně závažná), k nim patří:

a invazivní (závažnější postihující krev nebo významné orgány), mezi ně řadíme:

  • infekce krve,
  • zánět kosti,
  • infekční artritida,
  • zápal plic,
  • zánět mozkových blan.

Rizikové skupiny

Pneumokokové infekce mohou postihnout všechny věkové kategorie. Nejčastěji však zasáhnou kojence a děti mladší 2 let a seniory starší 65 let. Tyto skupiny mají slabší imunitní systém než zdraví dospělí. I ti jsou však ve zvýšeném riziku nákazy, pokud zrovna procházejí onemocněním nebo léčbou oslabující imunitní systém, případně jsou silnými kuřáky.

Děti v ohrožení

Právě imunitní systém nejmenších dětí není připraven na zákeřnou infekci. Neinvazivní onemocnění se často dají zvládnout pomocí léků proti bolesti a teplotě, avšak invazivní formy vyžadují kromě antibiotik obvykle i hospitalizaci, která je pro kojence i rodiče velkým stresem. Ještě v roce 2008 bylo podle Světové zdravotnické organizace pneumokokům přisuzováno celosvětově 5 % všech dětských úmrtí. V zemích se zavedeným očkováním úmrtnost dramaticky klesla.

Prevence onemocnění pneumokokovou infekcí

V současnosti jsou pro děti k dispozici 2 polysacharidové konjugované vakcíny proti pneumokokům, a to 10valentní (proti 10 sérotypům) a 13valentní (proti 13 sérotypům pneumokoka). Pro dospělé starší 18 let je k dispozici 13valentní polysacharidová konjugovaná vakcína. Vzhledem k příznakům, které jsou v počátku snadno zaměnitelné s méně nebezpečnými infekcemi, jde o nejlepší způsob, jak předejít obavám z nákazy.

(mir)

 

PRV-2018.02.051

 

Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/pneumococcal-infections/

http://www.who.int/immunization/monitoring_surveillance/burden/estimates/Pneumo_hib /en/

https://www.nhs.uk/conditions/pneumococcal-infections/prevention/