Novinky pro pediatry

Streptococcus pneumoniae v pediatrii

Streptococcus pneumoniae je nejčastější příčinou úmrtí na onemocnění, kterým je možné zabránit očkováním, u dětí mladších pěti let.

Streptococcus pneumoniae v pediatrii

Streptococcus pneumoniae je původcem četných onemocnění u kojenců a malých dětí včetně invazivních onemocnění (meningitida, septikémie, bakteriémie) a dalších infekcí (otitis media, sinusitida, pneumonie). Očkování 7valentní vakcínou PCV7 (v USA schválená v roce 2000, v Evropě 2001) přineslo v incidenci pneumokokových onemocnění výrazné změny: snížení incidence invazivních pneumokokových onemocnění vyvolaných sérotypy pokrytými vakcínou PCV7, snížení rezistence u kmenů izolovaných v případech IPD, méně návštěv v ordinacích lékařů z důvodu otitis media, nižší počet provedených tympanostomií a snížení počtu hospitalizací z důvodu pneumonie.

V době po uvedení vakcíny PCV7 ukázaly některé studie zvýšenou incidenci IPD způsobených sérotypy Streptococcus pneumoniae, před kterými PCV7 nechránila, tedy sérotypy 1, 3, 5, 6A, 7F a 19A. Tyto sérotypy později zahrnula 13valentní pneumokoková konjugovaná vakcína (PCV13). V době zavedení PCV13 se sérotypy zahrnuté v této vakcíně podílely na případech pneumokokových onemocnění z 80–90 %.

Podle odhadů z roku 2000 je globální incidence IPD a pneumokokové pneumonie přibližně 14,5 milionu případů ročně a na jejich následky zemře přibližně 826 tisíc dětí především v Asii a Africe. Zavedení vakcíny PCV13, která pokrývá většinu častěji se vyskytujících sérotypů Streptococcus pneumoniae ve všech oblastech světa, s nejvyšší pravděpodobností dále sníží incidenci pneumokokových onemocnění a s nimi spojenou mortalitu.

(vek)

Zdroj: McIntosh E. D., Reinert R. R.: Global Prevailing and Emerging Pediatric Pneumococcal Serotypes. Expert Rev Vaccines. 2011 Jan;10 (1): 109–29.

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

V rozvojových zemích, především v některých chudých afrických a asijských státech, zemře mnoho lidí kvůli nedostatku potřebné pomoci.

Počet středoušních zánětů u dětí významně klesá. A to hlavně díky očkování

Počet středoušních zánětů u dětí významně klesá. A to hlavně díky očkování

V posledních několika letech podle vědců klesá výskyt středoušních zánětů u dětských pacientů. V příznivém vývoji hraje významnou roli...

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a pohled na dítě týrané značnou bolestí je...

Když se pneumokoky vymknou kontrole…

Když se pneumokoky vymknou kontrole…

Pneumokoky se za běžných okolností mohou vyskytovat v oblasti nosohltanu. U někoho tak nemusí způsobit žádné potíže. V řadě...

Co je to sérotyp pneumokoka a proč je důležitý?

Co je to sérotyp pneumokoka a proč je důležitý?

Streptococcus pneumoniae, lidově pneumokok, je kulovitá bakterie způsobující záněty plic, záněty středního ucha a tzv. invazivní pneumokoková onemocnění.

Pneumokok aneb Zákeřná bakterie

Pneumokok aneb Zákeřná bakterie

Běžně se vyskytuje v krku nebo nosohltanu některých lidí, především malých dětí. Jste-li bacilonosičem, pak vám tato bakterie nezpůsobuje...

Prevenar 13

 

Kalendář akcí

zobrazit vše
 
 

Ke stažení

zobrazit všechny materiály