Novinky pro pediatry

Prevence akutní mezotitidy s využitím dostupných vakcín

Akutní mezotitida je u kojenců a dětí velmi častou diagnózou. Přestože příčinou přibližně dvou třetin onemocnění je bakteriální infekce, předchází téměř všem případům virová infekce horních cest dýchacích.

Prevence akutní mezotitidy s využitím dostupných vakcín

Akutní mezotitida je u kojenců a dětí velmi častou diagnózou. Přestože příčinou přibližně dvou třetin onemocnění je bakteriální infekce, předchází téměř všem případům virová infekce horních cest dýchacích. Některé viry, nejčastěji respiratorní syncytiální virus, mohou determinovat vznik akutní mezotitidy. Na druhou stranu je ale významný podíl případů akutní mezotitidy spojen s chřipkovou infekcí a virus chřipky patří mezi viry nejčastěji se nacházející ve středoušní tekutině v průběhu akutní mezotitidy. Vakcinace proti chřipce může mít příznivý vliv na incidenci a průběh akutní mezotitidy.

Vzhledem ke skutečnosti, že Streptococcus pneumoniae je jedním z hlavních bakteriálních patogenů stojících za akutní mezotitidou a k faktu, že chřipková infekce predisponuje i k streptokokové nákaze, existuje další důvod k hypotéze, že vakcinace proti chřipce může snížit riziko nákazy akutní mezotitidou.

Podání pneumokokové konjugované vakcíny je naproti tomu samo o sobě ověřeným způsobem, jak snížit incidenci akutní mezotitidy.

Cílem přehledu italských vědců publikovaného v časopise Future Microbiology bylo posoudit, jaký je dopad obou nedávno registrovaných vakcín na onemocnění akutní mezotitidou.

Chřipková vakcína

Dle různých studií může mít vakcinace proti chřipce značný vliv na akutní mezotitidu, přestože pokles nelze jednoznačně kvantifikovat. K určení skupin, pro které může být vakcinace v prevenci mezotitidy nejvhodnější, je potřeba dalších studií. To je důležité i vzhledem ke skutečnosti, že vakcinace proti chřipce není v řadě zemí zařazena do očkovacího kalendáře pro zdravé děti.

Pneumokokové vakcíny

Polysacharidová 23valentní vakcína je vzhledem k charakteristice svých antigenů u malých dětí jen slabě imunogenní a není schopna stimulovat nezralý imunitní systém. Proto ani nebylo očekáváno, že by měla vliv na epidemiologii akutní mezotitidy.

Naproti tomu konjugovaná vakcína je u dětí v prvních měsících života vysoce imunogenní a sedmivalentní vakcína obsahuje většinu ze sérotypů asociovaných s akutní mezotitidou (4, 6B, 9V, 14, 19F, 18C a 23F). Přesto ale výsledky preklinických studií vykazovaly nižší snížení incidence akutní mezotitidy, než bylo očekáváno (6–8 %). Po zavedení plošné vakcinace ale došlo k významnějšímu poklesu v počtu návštěv lékaře spojených s akutní mezotitidou u dětí do dvou let (13–43 %). K ochraně před pneumokokovou mezotitidou tedy významně přispívá proočkovanost populace, a to i u neočkovaných jedinců.

Studie zabývající se dopadem třináctivalentní konjugované vakcíny (PCV13) na incidenci akutní mezotitidy zatím nebyly publikovány, ale vzhledem k tomu, že tato vakcína obsahuje všechny sérotypy obsažené v sedmivalentní vakcíně plus šest dalších, lze očekávat, že i PCV13 bude dosahovat v prevenci akutní mezotitidy významných výsledků.

(hak)

Zdroj: Principi N., Baggi E., Esposito S. Prevention of Acute Otitis Media Using Currently Available Vaccines. Future Microbiol. 2012; 7 (4): 457–465.

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Lékaři bez hranic zachraňují africké děti před smrtícím pneumokokem

Lékaři bez hranic zachraňují africké děti před smrtícím pneumokokem

Těžkým zápalem plic nebo jinými pneumokokovými infekcemi je ročně postiženo kolem čtyř milionů dětí. Téměř milion z nich na...

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

O selhání očkování se hovoří tehdy, když se u očkované osoby objeví nemoc, před kterou ho mělo toto očkování...

Očkování, které může snížit riziko vzniku zánětu středního ucha u vašeho dítěte

Očkování, které může snížit riziko vzniku zánětu středního ucha u vašeho dítěte

Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často...

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

V rozvojových zemích, především v některých chudých afrických a asijských státech, zemře mnoho lidí kvůli nedostatku potřebné pomoci.

Počet středoušních zánětů u dětí významně klesá. A to hlavně díky očkování

Počet středoušních zánětů u dětí významně klesá. A to hlavně díky očkování

V posledních několika letech podle vědců klesá výskyt středoušních zánětů u dětských pacientů. V příznivém vývoji hraje významnou roli...

Očkování proti pneumokokům může zachránit život

Očkování proti pneumokokům může zachránit život

Očkování patří k největším objevům imunologie. Je to opatření, které od svého objevu zachránilo stamiliony životů.

Prevenar 13

 

Kalendář akcí

zobrazit vše
 
 

Ke stažení

zobrazit všechny materiály