Novinky pro pediatry

Pneumokoková meningitida u dětí: klinické výsledky v prevakcinační éře v letech 1999-2007

Mezi nemocemi, proti kterým existuje očkování, jsou invazivní pneumokoková onemocnění (IPO), jedna z celosvětově vedoucích infekčních příčin úmrtí u dětí do pěti let.

Pneumokoková meningitida u dětí: klinické výsledky v prevakcinační éře v letech 1999-2007

Mezi nemocemi, proti kterým existuje očkování, jsou pneumokoková onemocnění jednou z celosvětově vedoucích infekčních příčin úmrtí u dětí do pěti let. Nejzávažnější formou je bakteriální meningitida, kterou u dětí do dvou let způsobuje nejčastěji právě Streptococcus pneumoniae. I přes účinnou antimikrobiální terapii a pokročilou pediatrickou intenzivní péči je pneumokoková meningitida velkým strašákem lékařů a rodičů.

Do dneška hrozí pneumokoková meningitida smrtí nebo trvalými následky

Onemocnění je i dnes fatální v 10 % případů, pětina až čtvrtina vyléčených dětí má trvalé následky v podobě motorického deficitu nebo hluchoty. Cílem nedávného výzkumu v Dublinu bylo zpětně zdokumentovat dlouhodobé důsledky pneumokokové meningitidy u dětí, a to v období před zavedením očkování proti pneumokokům pomocí konjugované vakcíny.

Monitorování meningitidy u dětí

Za dobu sledování (1999-2007) byla u 44 dětí (23 holčiček, 21 chlapců) zjištěna meningitida, jejímž původcem byl Streptococcus pneumoniae. Přítomnost této bakterie v mozkomíšním moku byla detekována pomocí PCR nebo mikrobiologické kultury. Průměrný věk dětí byl 2 roky. Většina však byla mladší jednoho roku. Důvodem k hospitalizaci byla nejčastěji letargie a zvýšená iritabilita dítěte, v pětině případů se vyskytly febrilní křeče. Průměrná doba hospitalizace byla 17 dní (14-180 dní), dvě třetiny dětí vyžadovaly intenzivní péči. Z těchto 44 dětí jich zemřelo 8 (19 %) a polovina měla trvalé následky. Drtivá většina z nich byla mladší dvou let.

Očkování zvrátilo poměry sil

Incidence IPO( invazivních pneumokokových onemocnění) v řadě zemí klesla po zavedení očkování sedmivalentní konjugovanou vakcínou Prevenar.V Irsku bylo plošné očkování touto vakcínou zahájeno v roce 2008. V zemích, kde se očkovalo již déle, konjugovaná vakcína zaznamenala nebývalý úspěch oproti dřívější polysacharidové vakcíně v tom, že rozvinula u dětí mladších dvou let imunologickou paměť, a tím pádem trvalejší ochranu. Snížení IPO způsobených sérotypy obsaženými ve vakcíně bylo vyvažováno rostoucím zastoupením jiných sérotypů. Ty dnes ale pokrývá další konjugovaná vakcína, třináctivalentní Prevenar 13.

Závěrečné poučení

Závěrem lze tedy říci, že bez očkování je pneumokoková meningitida devastujícím dětským onemocněním s významnou mortalitou a morbiditou. To platí obzvláště u dětí mladších dvou let. Očkováním lze však významně snížit riziko výskytu tohoto onemocnění.

(ercp)

Zdroj: Lucey JM, et al. Pneumococcal meningitis: clinical outcomes in a pre-vaccine era at a Dublin paediatric hospital, 1999-2007. Ir J Med Sci 2011;180:47–50. DOI 10.1007/s11845-010-0620-1

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Příčiny zánětu středního ucha u dětí

Příčiny zánětu středního ucha u dětí

Bolesti ouška, neklid, naléhavý pláč, horečka a zhoršené pití u kojenců patří mezi projevy jedné z častých a velmi...

Očkování dětí – opravte si mylné představy!

Očkování dětí – opravte si mylné představy!

Již desítky let přetrvává ve společnosti mnoho nesprávných úvah o očkování. Příčina je většinou ve špatném pochopení toho, jak...

Strach z epidemií? Očkováním chráníme svoji budoucnost

Strach z epidemií? Očkováním chráníme svoji budoucnost

Řada onemocnění, proti kterým jsou naše děti očkované, se v naší zemi vyskytuje spíše výjimečně. Proto si mnoho lidí...

Zánět středního ucha: co vás nejvíc zajímá

Zánět středního ucha: co vás nejvíc zajímá

Zánět středního ucha zůstává pro rodiče malých dětí velkým postrachem. A ne neprávem, tyto infekce jsou bolestivé, stav dítěte...

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

V rozvojových zemích, především v některých chudých afrických a asijských státech, zemře mnoho lidí kvůli nedostatku potřebné pomoci.

Kombinace očkování se není třeba obávat

Kombinace očkování se není třeba obávat

Nechat očkovat dítě i tzv. "nepovinnými" vakcínami: ano, nebo ne? Před tímto rozhodnutím stojí mnoho rodičů.

Prevenar 13

 

Kalendář akcí

zobrazit vše
 
 

Ke stažení

zobrazit všechny materiály