Zájem o očkování proti pneumokokům stoupá

Pneumokoky jsou celosvětově nejčastějším vyvolavatelem smrtelných infekčních onemocnění u dětí do 5 let věku.

Zájem o očkování proti pneumokokům stoupá

Většina úmrtí – nad 95 % – nastává v rozvojových zemích, ale ani v průmyslově vyspělých zemích není problém pneumokokových nákaz zanedbatelný. I přes vysokou úroveň lékařské péče a dostupnost všech druhů antibiotik může být pneumokokové onemocnění u dětí smrtelné. K nejvíce ohroženým pak patří děti do 5 let věku.

Imunita takto malých dětí není ještě zcela vyvinutá a obrana proti pneumokokům a jiným podobným bakteriím je nedostatečná. Pokud mikrobi proniknou do krve, onemocnění probíhá velmi rychle a i při intenzivní léčbě mohou někteří pacienti nemoci podlehnout.

Uši v ohrožení

Pneumokoky nevyvolávají pouze celková závažná invazivní onemocnění, ale také záněty středouší (u nás se pneumokoky podílí na 60 % bakteriálních zánětů středouší u dětí do 5 let) a zápaly plic. V poslední době je ve vyspělých zemích celosvětově pozorován trend nárůstu komplikovaných zápalů plic vyvolaných především pneumokoky. Komplikace jako plicní absces nebo hnisavý pohrudniční výpotek většinou vyžadují chirurgický zákrok, nezřídka i resekci postižené části plic.

Prevence pneumokokových onemocnění je z těchto důvodů žádoucí i ve vyspělých zemích. V naší republice bylo očkování proti pneumokokům pro kojence a děti do 5 let věku do roku 2010 hrazené a povinné pouze pro definované rizikové skupiny dětí.

Očkování "na pojišťovnu"

Od ledna 2010 je toto očkování hrazené pro všechny děti, pokud je započato do 5. měsíce věku a 3 dávky jsou podány do ukončeného 7. měsíce. Očkování hradí zdravotní pojišťovny do výše úhrady 1 099 Kč za jednu dávku. Dále současně pokračuje povinné očkování pro rizikové skupiny, které hradí Ministerstvo zdravotnictví. Pokud tedy dítě není naočkováno dobrovolně a z nějaké příčiny se ocitne v rizikové skupině, je povinností ošetřujícího lékaře dítě naočkovat a tato vakcinace je hrazena z prostředků ministerstva.

Proočkovanost roste

Údaje o zájmu o očkování po zavedení úhrady nemají odborníci zatím k dispozici. V roce 2009 bylo nicméně průzkumem mezi dětskými lékaři zjištěno, že proočkovanost pneumokokovou konjugovanou vakcínou pro děti plynule roste. Dětí narozených v roce 2008 bylo v roce 2009 naočkováno 25 procent. Po zavedení plošného hrazení se očekává významný nárůst zájmu o toto očkování.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Když se pneumokok usadí, kde nemá

Když se pneumokok usadí, kde nemá

Bakterie zvaná Streptococcus pneumoniae je trvale usídlena v horních cestách dýchacích u dětí. Pokud se nalézá v těchto částech...

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Zápal plic je závažné infekční onemocnění, kterým mohou onemocnět jak děti, tak dospělí. U některých dětí je však riziko...

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

O selhání očkování se hovoří tehdy, když se u očkované osoby objeví nemoc, před kterou ho mělo toto očkování...

Strach z epidemií? Očkováním chráníme svoji budoucnost

Strach z epidemií? Očkováním chráníme svoji budoucnost

Řada onemocnění, proti kterým jsou naše děti očkované, se v naší zemi vyskytuje spíše výjimečně. Proto si mnoho lidí...

Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Zvažujete ochranu proti pneumokoku? Výsledky výzkumu provedeného ve Spojených státech amerických hovoří jasně. Očkování proti pneumokokům na druhé straně...

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

V rozvojových zemích, především v některých chudých afrických a asijských státech, zemře mnoho lidí kvůli nedostatku potřebné pomoci.

Cookie Consent