Zájem o očkování proti pneumokokům stoupá

Pneumokoky jsou celosvětově nejčastějším vyvolavatelem smrtelných infekčních onemocnění u dětí do 5 let věku.

Zájem o očkování proti pneumokokům stoupá

Většina úmrtí – nad 95 % – nastává v rozvojových zemích, ale ani v průmyslově vyspělých zemích není problém pneumokokových nákaz zanedbatelný. I přes vysokou úroveň lékařské péče a dostupnost všech druhů antibiotik může být pneumokokové onemocnění u dětí smrtelné. K nejvíce ohroženým pak patří děti do 5 let věku.

Imunita takto malých dětí není ještě zcela vyvinutá a obrana proti pneumokokům a jiným podobným bakteriím je nedostatečná. Pokud mikrobi proniknou do krve, onemocnění probíhá velmi rychle a i při intenzivní léčbě mohou někteří pacienti nemoci podlehnout.

Uši v ohrožení

Pneumokoky nevyvolávají pouze celková závažná invazivní onemocnění, ale také záněty středouší (u nás se pneumokoky podílí na 60 % bakteriálních zánětů středouší u dětí do 5 let) a zápaly plic. V poslední době je ve vyspělých zemích celosvětově pozorován trend nárůstu komplikovaných zápalů plic vyvolaných především pneumokoky. Komplikace jako plicní absces nebo hnisavý pohrudniční výpotek většinou vyžadují chirurgický zákrok, nezřídka i resekci postižené části plic.

Prevence pneumokokových onemocnění je z těchto důvodů žádoucí i ve vyspělých zemích. V naší republice bylo očkování proti pneumokokům pro kojence a děti do 5 let věku do roku 2010 hrazené a povinné pouze pro definované rizikové skupiny dětí.

Očkování "na pojišťovnu"

Od ledna 2010 je toto očkování hrazené pro všechny děti, pokud je započato do 5. měsíce věku a 3 dávky jsou podány do ukončeného 7. měsíce. Očkování hradí zdravotní pojišťovny do výše úhrady 1 099 Kč za jednu dávku. Dále současně pokračuje povinné očkování pro rizikové skupiny, které hradí Ministerstvo zdravotnictví. Pokud tedy dítě není naočkováno dobrovolně a z nějaké příčiny se ocitne v rizikové skupině, je povinností ošetřujícího lékaře dítě naočkovat a tato vakcinace je hrazena z prostředků ministerstva.

Proočkovanost roste

Údaje o zájmu o očkování po zavedení úhrady nemají odborníci zatím k dispozici. V roce 2009 bylo nicméně průzkumem mezi dětskými lékaři zjištěno, že proočkovanost pneumokokovou konjugovanou vakcínou pro děti plynule roste. Dětí narozených v roce 2008 bylo v roce 2009 naočkováno 25 procent. Po zavedení plošného hrazení se očekává významný nárůst zájmu o toto očkování.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Deset důvodů, proč se nechat očkovat i v dospělosti

Deset důvodů, proč se nechat očkovat i v dospělosti

Myslíte důsledně na očkování svých dětí a vaše vlastní vakcinace zůstávala až dosud v pozadí? Je potřeba si uvědomit,...

Sezóna pneumokokových infekcí je před svým vrcholem! Už jste očkovaní?

Sezóna pneumokokových infekcí je před svým vrcholem! Už jste očkovaní?

S příchodem virových onemocnění dýchacích cest nastává i hlavní „sezóna“ pneumokokových infekcí. Právě v zimě a začátkem jara totiž...

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a pohled na dítě týrané značnou bolestí je...

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Zápal plic je závažné infekční onemocnění, kterým mohou onemocnět jak děti, tak dospělí. U některých dětí je však riziko...

8 tipů, jak dětem zpříjemnit očkování

8 tipů, jak dětem zpříjemnit očkování

Očkování chrání děti před nebezpečnými infekcemi. Často se však neobejde bez pláče. Naštěstí existují způsoby, jak děti zbavit bolesti...

Způsoby, jak omezit bolest spojenou s očkováním

Způsoby, jak omezit bolest spojenou s očkováním

Očkování je běžnou součástí zdravotní péče o malé děti. Většina z nich ale při očkování vnímá určitou bolest. Dobrou...

Cookie Consent