XPrevenar 13 přináší oproti starším vakcínám výhody

Pneumokoková onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí dětí do 5 let věku na nemoci, proti kterým se lze nechat očkovat. Ročně jim v této věkové kategorii podlehne téměř milion dětí.

XPrevenar 13 přináší oproti starším vakcínám výhody

Většina – nad 95 procent – těchto úmrtí se odehraje v rozvojových zemích, ale i v rozvinutých zemích jsou pneumokokové infekce obávané, zejména pro své závažné komplikace. K nejzávažnějším pneumokokovým onemocněním patří sepse, tj. infekce, kdy mikrob koluje přímo v krvi, dále zánět mozkových blan a zápal plic.

Prevence nade vše

Světová zdravotnická organizace považuje prevenci pneumokokových onemocnění celosvětově za jednu ze svých priorit.

K preventivním opatřením patří zlepšení:

  • hygieny,
  • podmínek bydlení,
  • výživy,
  • dostupnosti lékařské péče a očkování.

Vakcína i pro miminka

V roce 2000 byla na trh uvedena první očkovací látka proti pneumokokům určená pro děti již od kojeneckého věku s názvem Prevenar. Do té doby byly k dispozici pouze vakcíny pro děti od 2 let a dospělé. Kojenci jsou přitom pneumokokovými onemocněními ohroženi nejvíce. Vakcína obsahuje antigeny 7 nejinvazivnějších kmenů pneumokoků. Celkově je popsáno přes 90 kmenů pneumokoků, z nichž 10–15 patří k velmi invazivním, zbylé kmeny většinou pouze neškodně osídlují nosohltan zdravých dětí.

Prevenar prokázal vynikající, téměř 100% účinnost, vakcinační kmeny prakticky vymizely z očkované populace. Kromě nich však zůstalo ještě oněch 3–8 zbylých nejinvazivnějších kmenů.

Ještě lepší ochrana

Proto byly vyvinuty další vakcíny, Prevenar 13, který kromě antigenů 7 kmenů Prevenaru obsahuje i 6 antigenů dalších invazivních kmenů. Stal se tak protipneumokokovou vakcínou pro děti od 6 týdnů do 5 let, který má dosud nejširší pokrytí invazivních kmenů. Je určen k prevenci invazivních pneumokokových onemocnění, pneumonií a otitid.

Podle posledních údajů z naší republiky představují nově zahrnuté kmeny cca 25 procent všech kmenů, které byly v roce 2009 izolovány od dětí 0–5 let s invazivními pneumokokovými onemocněními. Všech 13 kmenů Prevenaru 13 u nás představuje cca 90 procent invazivních kmenů u dětí 0–5 let.

Prevenar 13 je konstruován obdobně jako Prevenar a ve studiích byla prokázána nejen jeho dobrá schopnost vyvolat tvorbu protilátek, ale i nezvýšený počet nežádoucích reakcí, bezpečnost současného podávání s jinými vakcínami podle běžných zavedených očkovacích schémat mnoha zemí a také možnost plynulého přechodu z Prevenaru na Prevenar 13 po 1., 2. i 3. dávce Prevenaru.

Během června 2010 by měl Prevenar 13 také nahradit Prevenar při očkování rizikových skupin, u kterých je rozšíření pokrytí dalšími sérotypy rovněž velmi žádoucí.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Rozvoj pneumokokového onemocnění podporuje chřipkový virus

Rozvoj pneumokokového onemocnění podporuje chřipkový virus

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která může být zcela neškodná, ale na druhou stranu může způsobit i velmi...

Očkování, které může snížit riziko vzniku zánětu středního ucha u vašeho dítěte

Očkování, které může snížit riziko vzniku zánětu středního ucha u vašeho dítěte

Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často...

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, stále více rodičů ale své ratolesti očkovat nechává.

Chcete dětem usnadnit očkování? Zahrajte si spolu na doktora

Chcete dětem usnadnit očkování? Zahrajte si spolu na doktora

Očkování proti pneumokokovým nákazám se pomalu, ale jistě zabydlelo i u nás. Není výjimečné, že pediatr před nástupem do...

Když se pneumokok usadí, kde nemá

Když se pneumokok usadí, kde nemá

Bakterie zvaná Streptococcus pneumoniae je trvale usídlena v horních cestách dýchacích u dětí. Pokud se nalézá v těchto částech...

Strach z epidemií? Očkováním chráníme svoji budoucnost

Strach z epidemií? Očkováním chráníme svoji budoucnost

Řada onemocnění, proti kterým jsou naše děti očkované, se v naší zemi vyskytuje spíše výjimečně. Proto si mnoho lidí...

Cookie Consent