XPrevenar 13 přináší oproti starším vakcínám výhody

Pneumokoková onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí dětí do 5 let věku na nemoci, proti kterým se lze nechat očkovat. Ročně jim v této věkové kategorii podlehne téměř milion dětí.

XPrevenar 13 přináší oproti starším vakcínám výhody

Většina – nad 95 procent – těchto úmrtí se odehraje v rozvojových zemích, ale i v rozvinutých zemích jsou pneumokokové infekce obávané, zejména pro své závažné komplikace. K nejzávažnějším pneumokokovým onemocněním patří sepse, tj. infekce, kdy mikrob koluje přímo v krvi, dále zánět mozkových blan a zápal plic.

Prevence nade vše

Světová zdravotnická organizace považuje prevenci pneumokokových onemocnění celosvětově za jednu ze svých priorit.

K preventivním opatřením patří zlepšení:

  • hygieny,
  • podmínek bydlení,
  • výživy,
  • dostupnosti lékařské péče a očkování.

Vakcína i pro miminka

V roce 2000 byla na trh uvedena první očkovací látka proti pneumokokům určená pro děti již od kojeneckého věku s názvem Prevenar. Do té doby byly k dispozici pouze vakcíny pro děti od 2 let a dospělé. Kojenci jsou přitom pneumokokovými onemocněními ohroženi nejvíce. Vakcína obsahuje antigeny 7 nejinvazivnějších kmenů pneumokoků. Celkově je popsáno přes 90 kmenů pneumokoků, z nichž 10–15 patří k velmi invazivním, zbylé kmeny většinou pouze neškodně osídlují nosohltan zdravých dětí.

Prevenar prokázal vynikající, téměř 100% účinnost, vakcinační kmeny prakticky vymizely z očkované populace. Kromě nich však zůstalo ještě oněch 3–8 zbylých nejinvazivnějších kmenů.

Ještě lepší ochrana

Proto byly vyvinuty další vakcíny, Prevenar 13, který kromě antigenů 7 kmenů Prevenaru obsahuje i 6 antigenů dalších invazivních kmenů. Stal se tak protipneumokokovou vakcínou pro děti od 6 týdnů do 5 let, který má dosud nejširší pokrytí invazivních kmenů. Je určen k prevenci invazivních pneumokokových onemocnění, pneumonií a otitid.

Podle posledních údajů z naší republiky představují nově zahrnuté kmeny cca 25 procent všech kmenů, které byly v roce 2009 izolovány od dětí 0–5 let s invazivními pneumokokovými onemocněními. Všech 13 kmenů Prevenaru 13 u nás představuje cca 90 procent invazivních kmenů u dětí 0–5 let.

Prevenar 13 je konstruován obdobně jako Prevenar a ve studiích byla prokázána nejen jeho dobrá schopnost vyvolat tvorbu protilátek, ale i nezvýšený počet nežádoucích reakcí, bezpečnost současného podávání s jinými vakcínami podle běžných zavedených očkovacích schémat mnoha zemí a také možnost plynulého přechodu z Prevenaru na Prevenar 13 po 1., 2. i 3. dávce Prevenaru.

Během června 2010 by měl Prevenar 13 také nahradit Prevenar při očkování rizikových skupin, u kterých je rozšíření pokrytí dalšími sérotypy rovněž velmi žádoucí.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Způsoby, jak omezit bolest spojenou s očkováním

Způsoby, jak omezit bolest spojenou s očkováním

Očkování je běžnou součástí zdravotní péče o malé děti. Většina z nich ale při očkování vnímá určitou bolest. Dobrou...

Lékaři bez hranic zachraňují africké děti před smrtícím pneumokokem

Lékaři bez hranic zachraňují africké děti před smrtícím pneumokokem

Těžkým zápalem plic nebo jinými pneumokokovými infekcemi je ročně postiženo kolem čtyř milionů dětí. Téměř milion z nich na...

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

O selhání očkování se hovoří tehdy, když se u očkované osoby objeví nemoc, před kterou ho mělo toto očkování...

7 způsobů, jak posílit dětskou imunitu

7 způsobů, jak posílit dětskou imunitu

K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší...

Očkování, které může snížit riziko vzniku zánětu středního ucha u vašeho dítěte

Očkování, které může snížit riziko vzniku zánětu středního ucha u vašeho dítěte

Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často...

Zánět středního ucha: co vás nejvíc zajímá

Zánět středního ucha: co vás nejvíc zajímá

Zánět středního ucha zůstává pro rodiče malých dětí velkým postrachem. A ne neprávem, tyto infekce jsou bolestivé, stav dítěte...

Cookie Consent