XOčkování Prevenarem není povinné, přesto je zvažte

Pneumokoková onemocnění patří i ve vyspělých zemích k závažným onemocněním, která mohou mít trvalé následky nebo končit i smrtí. Účinnou ochranou je očkování.

XOčkování Prevenarem není povinné, přesto je zvažte

Touto nemocí jsou nejvíce ohroženi novorozenci, kojenci a děti do 5 let a potom osoby starší 65 let. Zvýšené riziko mají také pacienti s poruchou imunity, k nimž patří i pacienti, kteří nemají slezinu, dále pacienti s chronickým plicním onemocněním včetně astmatu a lidé s chronickými nemocemi, které oslabují organizmus.

Odolné cukernaté pouzdro dává bakterii šance na přežití

Obrana proti pneumokokovým onemocněním není jednoduchá ani pro zdravého jedince. Bakterie je obalena cukernatým pouzdrem, které odolává pohlcení imunitními buňkami. Pro obranu jsou proto velmi důležité protilátky, které pomáhají bakterii zničit.

Bakterie jako chameleon

Situace je komplikována tím, že pneumokokové pouzdro má více než 90 různých variant a protilátky proti jedné variantě nechrání před jinou. Pacient po prodělaném pneumokokovém onemocnění jednou variantou – sérotypem – pneumokoka má imunitu proti tomuto typu, ne však proti zbývajícím 90 typům. U malých dětí je navíc tvorba protipneumokokových protilátek kvůli nezralosti imunity nedostatečná. Brání se jinými mechanizmy, ale často nedostatečně.

Proto byly vyvinuty očkovací látky určené speciálně pro děti. Po očkování těmito vakcínami dochází k tvorbě protilátek i u kojenců. Jejich ochrana je tak výrazně zlepšena.

Očkování hradí pojišťovna

Od ledna 2010 je očkování kojenců proti pneumokokům v naší republice plošně hrazeno ze zdravotního pojištění všem dětem, které ho zahájí mezi třetím a pátým měsícem věku, a pokud jsou první 3 dávky aplikovány do sedmého měsíce věku. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování ve druhém roce věku. Jedná se o očkování plošné, doporučené, ale nepovinné. O této možnosti by měl rodiče informovat dětský lékař.

V současnosti jsou u nás dostupné 3 pneumokokové vakcíny určené pro nejmenší děti: Prevenar, Synflorix a Prevenar 13. Všechny tyto vakcíny obsahují nejnebezpečnější sérotypy. Prevenar jich obsahuje sedm, Synflorix deset a Prevenar 13 třináct.

Prevenar 13 je dražší než předchozí dvě vakcíny a pojišťovna poskytuje plnou úhradu pouze do výše ceny levnější vakcíny Synflorix. Pokud bude dítě očkováno Prevenarem 13, budou rodiče doplácet maximálně 302 Kč.

V porovnání s jinými vakcínami, které pojišťovny nehradí vůbec, je však tato cena zanedbatelná a její přínos k ochraně dětí za to stojí. O tom, kterou vakcínu vybrat, by se ale rodiče měli vždy poradit s dětským lékařem nebo jiným odborníkem.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 5
Čtěte dále
Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

V rozvojových zemích, především v některých chudých afrických a asijských státech, zemře mnoho lidí kvůli nedostatku potřebné pomoci.

Jak odhalit zánět středního ucha?

Jak odhalit zánět středního ucha?

Akutní zánět středního ucha se může ohlásit bolestí ucha, pocitem tlaku, nezřídka i horečkou. Nejčastěji postihuje malé děti, které...

Informace k úhradě vakcíny  Prevenar 13

Informace k úhradě vakcíny Prevenar 13

Rodiče mají právo na co největší ochranu svého dítěte, proto na Prevenar 13 všechny zdravotní pojišťovny od května letošního...

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a pohled na dítě týrané značnou bolestí je...

Pět mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti

Pět mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti

Možná jim věříte i vy. A možná jen kvůli těmto mýtům nechcete nechat své děti očkovat. Přitom právě díky...

Šest tipů, jak pomoci dětem překonat bolest při očkování

Šest tipů, jak pomoci dětem překonat bolest při očkování

Injekce mohou být zdrojem stresu pro rodiče i dítě. Je ale dobré si uvědomit, že ta chvilka bolesti, kterou...

Cookie Consent