XKojení chrání proti pneumokokové nákaze

Kojení je přirozenou výživou, která je pro dítě nejprospěšnější ze všech. Pouze v ojedinělých případech nemoci matky nebo nutnosti podávání léků procházejících do mléka nebo vzácně i nemoci dítěte není kojení doporučováno.

XKojení chrání proti pneumokokové nákaze

Jinak se kojení doporučuje z mnoha důvodů. Třeba jako ochrana proti penumokokům.

Přínos kojení je mnohonásobný. Není pochyb, že kojení upevňuje vztah matky a dítěte. Mateřské mléko má také ideální složení, které se mění i podle aktuálních potřeb dítěte. Kromě výživy obsahuje ale i řadu hormonů, látek a buněk, které ovlivňují imunitu dítěte. Novorozenec má imunitní systém nezralý, některé jeho složky začínají plně fungovat až za několik let. Proto je pro něj kojení významnou podporou imunity.

Bez posilování imunity to nejde

Po narození se imunita vyvíjí pod vlivem zevních stimulů. Jsou to v první řadě bakterie, které osídlují střevo. Je-li dítě plně kojeno, jsou ve střevě kojence jiné bakterie, než když je krmeno umělou stravou. V mateřském mléce se vyskytují působky, které tlumí přehnanou imunitní reaktivitu, a také látky chránící dítě před infekcemi – imunoglobuliny.

Přirozená ochrana v mléce

Pokud matka prodělá nějakou infekci, objeví se v jejím mléce protilátky proti danému agens. Díky tomu matka přenáší ochranu před touto infekcí na své kojené dítě. To zachraňuje mnoho dětí v rozvojových zemích před průjmy, ale i záněty středouší a zápaly plic i závažnými celkovými onemocněními. Kromě protilátek jsou v mateřském mléce i jednoduché cukry, které brání přichycení bakterií na sliznice.

Ochrana kojených dětí proti pneumokokovým infekcím byla již mnohokrát prokázána. Není sice úplná, i kojené dítě může onemocnět, ale ve srovnání s nekojeným je u něj riziko onemocnění mnohem menší. V rozvojových zemích je problém pneumokokových onemocnění velmi závažný. Ve věku do 5 let tam na pneumokoková onemocnění umírá téměř milion dětí za rok. Nejvíce jsou ohroženi novorozenci a kojenci. Proto je podporováno kojení a WHO bojuje i za co největší rozšíření pneumokokového očkování malých dětí.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Když se pneumokoky vymknou kontrole…

Když se pneumokoky vymknou kontrole…

Pneumokoky se za běžných okolností mohou vyskytovat v oblasti nosohltanu. U někoho tak nemusí způsobit žádné potíže. V řadě...

Zánět středního ucha: co vás nejvíc zajímá

Zánět středního ucha: co vás nejvíc zajímá

Zánět středního ucha zůstává pro rodiče malých dětí velkým postrachem. A ne neprávem, tyto infekce jsou bolestivé, stav dítěte...

Šest tipů, jak pomoci dětem překonat bolest při očkování

Šest tipů, jak pomoci dětem překonat bolest při očkování

Injekce mohou být zdrojem stresu pro rodiče i dítě. Je ale dobré si uvědomit, že ta chvilka bolesti, kterou...

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

O selhání očkování se hovoří tehdy, když se u očkované osoby objeví nemoc, před kterou ho mělo toto očkování...

Zánět středního ucha – bolestivá patálie

Zánět středního ucha – bolestivá patálie

Málokterému dítěti se tahle poměrně bolestivá patálie vyhne. Objevuje se náhle, většinou v noci a v mnoha případech je...

Zápal plic patří k nejčastějším infekčním onemocněním s následkem smrti

Zápal plic patří k nejčastějším infekčním onemocněním s následkem smrti

Na zápal plic (pneumonii) ročně na celém světě umírají dva miliony dětí ve věku do pěti let věku. Je...

Cookie Consent