XKojení chrání proti pneumokokové nákaze

Kojení je přirozenou výživou, která je pro dítě nejprospěšnější ze všech. Pouze v ojedinělých případech nemoci matky nebo nutnosti podávání léků procházejících do mléka nebo vzácně i nemoci dítěte není kojení doporučováno.

XKojení chrání proti pneumokokové nákaze

Jinak se kojení doporučuje z mnoha důvodů. Třeba jako ochrana proti penumokokům.

Přínos kojení je mnohonásobný. Není pochyb, že kojení upevňuje vztah matky a dítěte. Mateřské mléko má také ideální složení, které se mění i podle aktuálních potřeb dítěte. Kromě výživy obsahuje ale i řadu hormonů, látek a buněk, které ovlivňují imunitu dítěte. Novorozenec má imunitní systém nezralý, některé jeho složky začínají plně fungovat až za několik let. Proto je pro něj kojení významnou podporou imunity.

Bez posilování imunity to nejde

Po narození se imunita vyvíjí pod vlivem zevních stimulů. Jsou to v první řadě bakterie, které osídlují střevo. Je-li dítě plně kojeno, jsou ve střevě kojence jiné bakterie, než když je krmeno umělou stravou. V mateřském mléce se vyskytují působky, které tlumí přehnanou imunitní reaktivitu, a také látky chránící dítě před infekcemi – imunoglobuliny.

Přirozená ochrana v mléce

Pokud matka prodělá nějakou infekci, objeví se v jejím mléce protilátky proti danému agens. Díky tomu matka přenáší ochranu před touto infekcí na své kojené dítě. To zachraňuje mnoho dětí v rozvojových zemích před průjmy, ale i záněty středouší a zápaly plic i závažnými celkovými onemocněními. Kromě protilátek jsou v mateřském mléce i jednoduché cukry, které brání přichycení bakterií na sliznice.

Ochrana kojených dětí proti pneumokokovým infekcím byla již mnohokrát prokázána. Není sice úplná, i kojené dítě může onemocnět, ale ve srovnání s nekojeným je u něj riziko onemocnění mnohem menší. V rozvojových zemích je problém pneumokokových onemocnění velmi závažný. Ve věku do 5 let tam na pneumokoková onemocnění umírá téměř milion dětí za rok. Nejvíce jsou ohroženi novorozenci a kojenci. Proto je podporováno kojení a WHO bojuje i za co největší rozšíření pneumokokového očkování malých dětí.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Když se pneumokok usadí, kde nemá

Když se pneumokok usadí, kde nemá

Bakterie zvaná Streptococcus pneumoniae je trvale usídlena v horních cestách dýchacích u dětí. Pokud se nalézá v těchto částech...

Očkování proti pneumokokům pomáhá i neočkovaným

Očkování proti pneumokokům pomáhá i neočkovaným

Streptococcus pneumoniae je bakterie, která způsobuje různě závažná onemocnění. Bohužel i při možnostech současné medicíny musí být řada osob,...

Očkování proti pneumokokům může zachránit život

Očkování proti pneumokokům může zachránit život

Očkování patří k největším objevům imunologie. Je to opatření, které od svého objevu zachránilo stamiliony životů.

Pět mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti

Pět mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti

Možná jim věříte i vy. A možná jen kvůli těmto mýtům nechcete nechat své děti očkovat. Přitom právě díky...

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Zápal plic je závažné infekční onemocnění, kterým mohou onemocnět jak děti, tak dospělí. U některých dětí je však riziko...

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

O selhání očkování se hovoří tehdy, když se u očkované osoby objeví nemoc, před kterou ho mělo toto očkování...

Cookie Consent