XJak se orientovat v pneumokokových vakcínách

Pneumokoky patří k nejčastějším vyvolavatelům zápalu plic, zánětu mozkových blan a celkových infekcí – otrav krve. Vyvolávají také více než polovinu bakteriálních zánětů středního ucha.

XJak se orientovat v  pneumokokových vakcínách

I přes dobrou citlivost vůči antibiotikům jsou pneumokoky nebezpečné také ve vyspělých zemích. K nejvíce ohroženým patří novorozenci, kojenci a malé děti do 5 let a dále lidé starší 65 let. Také pacienti s poruchou imunity jsou zvýšeně ohroženi.

Téměř stovka typů pneumokoků

Obrana proti pneumokokům je komplikována tím, že jich existuje více než 90 různých druhů. Imunita proti jednomu druhu nechrání proti druhům ostatním. Naštěstí však nejsou všechny stejně nebezpečné. Těch nejnebezpečnějších je 10–15 typů, ostatní jsou většinou neškodné a závažné onemocnění vyvolají jen velmi vzácně.

Polysacharidové vakcíny

Po mnoho let se lékaři snažili vyrobit účinnou očkovací látku proti pneumokokům. Jako první byly vyrobeny polysacharidové vakcíny pro dospělé a děti starší dvou let.

V současné době je na našem trhu dostupná 23valentní vakcína Pneumo 23 pro dospělé a děti nad 2 roky. Dlouhou dobu trval vývoj vakcín pro děti mladší 2 let. Jejich imunita je jiná a složení vakcíny tomu musí odpovídat. Nakonec slavily úspěch tzv. konjugované vakcíny, kdy jsou části těla pneumokoků – polyscharidy – navázány na bílkovinu. Na tyto vakcíny dobře reagují i kojenci a malé děti.

Prevenar 13

Jako první byl na trh uveden Prevenar, který obsahuje 7 nebezpečných typů pneumokoků. Nyní je v popředí zájmu především Prevenar 13, obsahující 7 typů + 3 + 3 navíc. Ten by měl v dohledné době nahradit starší vakcínu Prevenar.

Prevenar 13 je určen pro děti od 6 týdnů do 5 let, chrání před celkovými invazivními onemocněními, zápaly plic a záněty středouší. Je doporučován i pro jedince s oslabenou imunitou.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, stále více rodičů ale své ratolesti očkovat nechává.

Jak odhalit zánět středního ucha?

Jak odhalit zánět středního ucha?

Akutní zánět středního ucha se může ohlásit bolestí ucha, pocitem tlaku, nezřídka i horečkou. Nejčastěji postihuje malé děti, které...

Informace k úhradě vakcíny  Prevenar 13

Informace k úhradě vakcíny Prevenar 13

Rodiče mají právo na co největší ochranu svého dítěte, proto na Prevenar 13 všechny zdravotní pojišťovny od května letošního...

Kombinace očkování se není třeba obávat

Kombinace očkování se není třeba obávat

Nechat očkovat dítě i tzv. "nepovinnými" vakcínami: ano, nebo ne? Před tímto rozhodnutím stojí mnoho rodičů.

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Zápal plic je závažné infekční onemocnění, kterým mohou onemocnět jak děti, tak dospělí. U některých dětí je však riziko...

Počet středoušních zánětů u dětí významně klesá. A to hlavně díky očkování

Počet středoušních zánětů u dětí významně klesá. A to hlavně díky očkování

V posledních několika letech podle vědců klesá výskyt středoušních zánětů u dětských pacientů. V příznivém vývoji hraje významnou roli...

Cookie Consent