XBojovat s horečkou po očkování: ano, nebo ne?

Někdy se můžeme po očkování setkat s reakcemi organismu, které se nám zdají přehnané nebo nepříjemné. Jedná se především o horečku a s ní spojené příznaky.

XBojovat s horečkou po očkování: ano, nebo ne?

Vědci a lékaři se zabývali otázkou, zda je dobré potlačovat projevy horečky, které patří k přirozené reakci organismu na očkovací látku, nebo ne. Výsledky ukazují, že potlačovat imunitu bychom po očkování raději neměli.

Léky tlumí horečku i protilátky

Celkem byly v této oblasti provedeny dvě studie, které zkoumaly, jestli užití léku s paracetamolem (běžného prostředku na tlumení horečky) má kontraproduktivní vliv na imunitu po očkování. Zjistilo se totiž, že tyto léky tlumí nejen příznaky horečky, ale také snižují imunitní odpověď organismu, tedy že se kvůli nim netvoří dostatek ochranných protilátek.

Ukázalo se, že děti, které užívaly paracetamol, sice neměly po očkování horečku, ale v jejich těle se utvořilo až o třetinu méně protilátek než u dětí, které nebyly zajištěny žádnými léky proti horečce. Studie byla provedena ve spolupráci českých odborníků v čele s Romanem Prymulou a švýcarských a belgických kolegů.

Protilátky chrání proti šíření pneumokoků

Lékaři připomínají, že hodnoty protilátek, které jsou navozeny očkováním, jsou nejdůležitějším parametrem očkování. Dostatečná a trvalá imunitní odpověď (a hlavně pak u obávaných pneumokokových a hemofilových nákaz) je totiž nástrojem, jak v populaci snižovat výskyt těchto nebezpečných infekčních činitelů.

Preventivně raději ne

Paracetamol by tedy spíše neměl být běžně ani preventivně podáván dětem, které absolvovaly očkování. Výjimkou snad zůstávají děti, u kterých hrozí riziko křečí. Ani tam ovšem paracetamol nepůsobí vždy, neboť snižuje hlavně nezávažné teplotní reakce.

Zdroj: Effect of prophylactic paracetamol administration at time of vaccination on febrile reactions and antibody responses in children: two open- label, randomised controlled trials. Roman Prymula, Claire-Anne Siegrist, Roman Chlibek, Helena Zemlickova, Marie Vackova, Jan Smetana, Patricia Lommel, Eva Kaliskova, Dorota Borys, Lode Schuerman. The Lancet, Volume 374, Issue 9698, Pages 1339–1350, 17 October 2009.

(nes)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Pět mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti

Pět mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti

Možná jim věříte i vy. A možná jen kvůli těmto mýtům nechcete nechat své děti očkovat. Přitom právě díky...

Strach z epidemií? Očkováním chráníme svoji budoucnost

Strach z epidemií? Očkováním chráníme svoji budoucnost

Řada onemocnění, proti kterým jsou naše děti očkované, se v naší zemi vyskytuje spíše výjimečně. Proto si mnoho lidí...

Příčiny zánětu středního ucha u dětí

Příčiny zánětu středního ucha u dětí

Bolesti ouška, neklid, naléhavý pláč, horečka a zhoršené pití u kojenců patří mezi projevy jedné z častých a velmi...

8 tipů, jak dětem zpříjemnit očkování

8 tipů, jak dětem zpříjemnit očkování

Očkování chrání děti před nebezpečnými infekcemi. Často se však neobejde bez pláče. Naštěstí existují způsoby, jak děti zbavit bolesti...

Pneumokok aneb Zákeřná bakterie

Pneumokok aneb Zákeřná bakterie

Běžně se vyskytuje v krku nebo nosohltanu některých lidí, především malých dětí. Jste-li bacilonosičem, pak vám tato bakterie nezpůsobuje...

Očkování proti pneumokokům – výběrová, ale fungující prevence!

Očkování proti pneumokokům – výběrová, ale fungující prevence!

Pneumokoky jsou poměrně velká skupina bakterií, které jsou vysoce adaptované na soužití s člověkem. Setkáte se s nimi doslova...

Cookie Consent