Pneumokoková infekce dokáže i zabít

Ze zákeřné pneumokokové infekce mívají obavu většinou maminky malých dětí. Dokáže totiž vyvolat hnisavý zánět mozkových blan.

Pneumokoková infekce dokáže i zabít

s nebezpečím takových následků, jako je například ohluchnutí. Tato bakterie ale způsobuje i jiná onemocnění a stejně jako proslulý meningokok dokáže i zabít.

Nejen mozkové pleny má pneumokok rád

Pneumokok patří mezi nejčastější původce způsobující respirační onemocnění včetně zápalu plic, a dokonce je přítomen v nosohltanu 20–40 procent zdravých dětí. Obávanou meningitidu způsobuje především poté, co se infekce rozšíří ze středního ucha nebo vedlejších nosních dutin na mozkové pleny. Infekce však může postihnout i jiné orgány včetně kloubů nebo srdce.

S pneumokokem pod mikroskop

Jak již bylo řečeno, zánět středního ucha je často vyvolán právě pneumokokem. Je velmi důležité tuto infekci odhalit včas, aby se léčbou předešlo případným komplikacím, především postupu infekce dál. Zjištění původce umožní tzv. kultivace, pro kterou musí lékař odebrat při otoskopickém vyšetření sekret z ucha. Během kultivace jsou bakterii poskytnuty ideální teplota a živiny, takže se rychle pomnoží a následně je možné ji identifikovat pod mikroskopem.

Co vyvolalo zápal plic?

Při onemocnění dýchacího traktu je pro záchyt pneumokoku zbytečné provádět výtěry a následné kultivace z nosohltanu, protože je to místo jeho přirozeného výskytu u mnoha zdravých lidí. U zápalu plic je proto přínosnější odebrat vykašlaný hlen – tzv. sputum – a ten pak kultivovat. Malé děti však vykašlávat na požádání nedokážou, proto se u nich stanovují části bakterie v moči. Nezbytné je také pokusit se prokázat pneumokoka v krvi, k čemuž slouží tzv. hemokultura.

Pneumokok v mozkomíšním moku

Jestliže pneumokok napadl mozkové pleny, je potřeba odebrat mozkomíšní mok. Je to sice ne moc příjemný zákrok, ale pro nasazení adekvátní léčby je skutečně nutný. Z moku lze opět pneumokok vykultivovat, ale je možné ho rovněž odhalit pomocí speciálních metod, jako je například latexová aglutinace nebo PCR.

Kultivací pneumokoku z nejrůznějších biologických materiálů se nejen dozvíme o jeho přítomnosti, ale také si můžeme v laboratoři ověřit, jaká antibiotika na něj platí. A to je často důležitá, někdy dokonce život zachraňující informace.

(veri)

Zdroj: MUDr. Zuzana Blechová: Pneumokokové infekce v dětském věku, Pediatr. pro praxi, 2006; 2: 91–95

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Když se pneumokoky vymknou kontrole…

Když se pneumokoky vymknou kontrole…

Pneumokoky se za běžných okolností mohou vyskytovat v oblasti nosohltanu. U někoho tak nemusí způsobit žádné potíže. V řadě...

Sezóna pneumokokových infekcí je před svým vrcholem! Už jste očkovaní?

Sezóna pneumokokových infekcí je před svým vrcholem! Už jste očkovaní?

S příchodem virových onemocnění dýchacích cest nastává i hlavní „sezóna“ pneumokokových infekcí. Právě v zimě a začátkem jara totiž...

Informace k úhradě vakcíny  Prevenar 13

Informace k úhradě vakcíny Prevenar 13

Rodiče mají právo na co největší ochranu svého dítěte, proto na Prevenar 13 všechny zdravotní pojišťovny od května letošního...

Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Zvažujete ochranu proti pneumokoku? Výsledky výzkumu provedeného ve Spojených státech amerických hovoří jasně. Očkování proti pneumokokům na druhé straně...

Počet středoušních zánětů u dětí významně klesá. A to hlavně díky očkování

Počet středoušních zánětů u dětí významně klesá. A to hlavně díky očkování

V posledních několika letech podle vědců klesá výskyt středoušních zánětů u dětských pacientů. V příznivém vývoji hraje významnou roli...

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, stále více rodičů ale své ratolesti očkovat nechává.

Cookie Consent