Pneumokoková infekce dokáže i zabít

Ze zákeřné pneumokokové infekce mívají obavu většinou maminky malých dětí. Dokáže totiž vyvolat hnisavý zánět mozkových blan.

Pneumokoková infekce dokáže i zabít

s nebezpečím takových následků, jako je například ohluchnutí. Tato bakterie ale způsobuje i jiná onemocnění a stejně jako proslulý meningokok dokáže i zabít.

Nejen mozkové pleny má pneumokok rád

Pneumokok patří mezi nejčastější původce způsobující respirační onemocnění včetně zápalu plic, a dokonce je přítomen v nosohltanu 20–40 procent zdravých dětí. Obávanou meningitidu způsobuje především poté, co se infekce rozšíří ze středního ucha nebo vedlejších nosních dutin na mozkové pleny. Infekce však může postihnout i jiné orgány včetně kloubů nebo srdce.

S pneumokokem pod mikroskop

Jak již bylo řečeno, zánět středního ucha je často vyvolán právě pneumokokem. Je velmi důležité tuto infekci odhalit včas, aby se léčbou předešlo případným komplikacím, především postupu infekce dál. Zjištění původce umožní tzv. kultivace, pro kterou musí lékař odebrat při otoskopickém vyšetření sekret z ucha. Během kultivace jsou bakterii poskytnuty ideální teplota a živiny, takže se rychle pomnoží a následně je možné ji identifikovat pod mikroskopem.

Co vyvolalo zápal plic?

Při onemocnění dýchacího traktu je pro záchyt pneumokoku zbytečné provádět výtěry a následné kultivace z nosohltanu, protože je to místo jeho přirozeného výskytu u mnoha zdravých lidí. U zápalu plic je proto přínosnější odebrat vykašlaný hlen – tzv. sputum – a ten pak kultivovat. Malé děti však vykašlávat na požádání nedokážou, proto se u nich stanovují části bakterie v moči. Nezbytné je také pokusit se prokázat pneumokoka v krvi, k čemuž slouží tzv. hemokultura.

Pneumokok v mozkomíšním moku

Jestliže pneumokok napadl mozkové pleny, je potřeba odebrat mozkomíšní mok. Je to sice ne moc příjemný zákrok, ale pro nasazení adekvátní léčby je skutečně nutný. Z moku lze opět pneumokok vykultivovat, ale je možné ho rovněž odhalit pomocí speciálních metod, jako je například latexová aglutinace nebo PCR.

Kultivací pneumokoku z nejrůznějších biologických materiálů se nejen dozvíme o jeho přítomnosti, ale také si můžeme v laboratoři ověřit, jaká antibiotika na něj platí. A to je často důležitá, někdy dokonce život zachraňující informace.

(veri)

Zdroj: MUDr. Zuzana Blechová: Pneumokokové infekce v dětském věku, Pediatr. pro praxi, 2006; 2: 91–95

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a pohled na dítě týrané značnou bolestí je...

Očkování: rozhodujte se jen podle ověřených informací!

Očkování: rozhodujte se jen podle ověřených informací!

Názory na nutnost očkování se různí. Řada lidí se dnes tomuto procesu brání, především se jedná o rodiče, kteří...

Je rozdíl mezi jednotlivými vakcínami proti pneumokoku?

Je rozdíl mezi jednotlivými vakcínami proti pneumokoku?

Ano, vakcíny se liší stavbou a počtem sérotypů. Nejmenší děti se očkují konjugovanými pneumokokovými vakcínami, které dokáží dítě dlouhodobě...

Proč očkovat proti pneumokokům bohatší vakcínou? Příběh napoví!

Proč očkovat proti pneumokokům bohatší vakcínou? Příběh napoví!

Lámete si hlavu nad tím, kterou z dostupných vakcín proti pneumokokům pro své dítě zvolit? Připadá vám, že se...

Informace k úhradě vakcíny  Prevenar 13

Informace k úhradě vakcíny Prevenar 13

Rodiče mají právo na co největší ochranu svého dítěte, proto na Prevenar 13 všechny zdravotní pojišťovny od května letošního...

Očkování proti pneumokokům může zachránit život

Očkování proti pneumokokům může zachránit život

Očkování patří k největším objevům imunologie. Je to opatření, které od svého objevu zachránilo stamiliony životů.

Cookie Consent