Očkování proti pneumokokům aneb Znáte očkovací kalendář?

Očkování kojenců a malých dětí proti pneumokokovým nákazám je k dispozici již od roku 2000.

Očkování proti pneumokokům aneb Znáte očkovací kalendář?

A mnoho zemí je má zahrnuto ve svém pravidelném bezplatném očkovacím schématu pro všechny děti.

V České republice je od roku 2010 rovněž plně hrazeno pojišťovnami pro všechny zájemce, pokud je dodrženo očkovací schéma 3 + 1, tj. 3 dávky v kojeneckém věku – první od 3. do 5. měsíce, interval mezi jednotlivými dávkami 1–2 měsíce, třetí dávka do dokončeného 7. měsíce – a poslední, posilovací dávka ve věku 11–15 měsíců.

Diskriminace? Pouze zdánlivá

Někteří rodiče považují toto omezení za diskriminaci a omezení jejich svobodné volby, neboť výrobci připouštějí i jiná očkovací schémata. Takové uvažování je ale nepochopením podstaty a celkového dopadu očkování. V této situaci se lze opřít o konstatování, že svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda jiného jedince. Zjednodušeně: ve svém jednání je nutné brát ohled i na druhé. Proč je uvedené schéma doporučované a jediné, které je hrazené? Odpověď je jasná.

Očkovat co nejdříve

Přináší největší prospěch nejen očkovanému dítěti, ale také má nejpříznivější dopad i na epidemiologickou situaci v celé společnosti. Čím je dítě mladší, tím více je pneumokokovým onemocněním ohroženo, proto je žádoucí naočkovat je co nejdříve. Pokud bude v tomto schématu naočkováno více než 80-90 % dětí, lze očekávat ochranu i pro neočkované jedince, protože kmeny pneumokoků prakticky vymizí z komunity a pacienti si je nebudou vzájemně předávat. Ochránění tak budou například i senioři.

Věřte odborníkům

Tato kritéria nemůže rodič jako laik posoudit a znát, jsou známa pouze odborníkům, kteří se problematikou očkování zabývají. Není tedy možné a ani vhodné, aby rodič bez podrobnější znalosti zcela sám rozhodoval, kdy, jak a čím nechá své dítě očkovat. Vždy musí dát na radu lékaře, který posoudí dítě individuálně a vhodné schéma doporučí.

U zdravých dětí bylo na mnoha tisících očkovaných prokázáno, že toto schéma je jedno z nejefektivnějších a zároveň je velmi bezpečné. Pokud má dítě nějaké zdravotní problémy a očkování musí být odloženo, je stále pro tyto výjimky, pokud jsou lékařem potvrzené a odůvodněné, očkování hrazeno plně.

Pokud ale není očkování proti pnemokokům zahájeno v předepsaném termínu a uvedeném schématu bez pádného medicínského důvodu, hrazeno není. Rodič o tuto volbu sice připraven není, ale není již ze zákona podpořena a placena zdravotní pojišťovnou.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Zánět středního ucha – bolestivá patálie

Zánět středního ucha – bolestivá patálie

Málokterému dítěti se tahle poměrně bolestivá patálie vyhne. Objevuje se náhle, většinou v noci a v mnoha případech je...

Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Zvažujete ochranu proti pneumokoku? Výsledky výzkumu provedeného ve Spojených státech amerických hovoří jasně. Očkování proti pneumokokům na druhé straně...

Očkování: rozhodujte se jen podle ověřených informací!

Očkování: rozhodujte se jen podle ověřených informací!

Názory na nutnost očkování se různí. Řada lidí se dnes tomuto procesu brání, především se jedná o rodiče, kteří...

Když se pneumokok usadí, kde nemá

Když se pneumokok usadí, kde nemá

Bakterie zvaná Streptococcus pneumoniae je trvale usídlena v horních cestách dýchacích u dětí. Pokud se nalézá v těchto částech...

Způsoby, jak omezit bolest spojenou s očkováním

Způsoby, jak omezit bolest spojenou s očkováním

Očkování je běžnou součástí zdravotní péče o malé děti. Většina z nich ale při očkování vnímá určitou bolest. Dobrou...

Pět mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti

Pět mýtů o očkování, které mohou ohrožovat vaše děti

Možná jim věříte i vy. A možná jen kvůli těmto mýtům nechcete nechat své děti očkovat. Přitom právě díky...

Cookie Consent