Která onemocnění vyvolávají pneumokoky?

Pneumokoková onemocnění byla prokázána již u egyptských mumií. Pneumokok jako původce zápalu plic byl poznán počátkem 18. století.

Která onemocnění vyvolávají pneumokoky?

Postupně vědci získávali podrobnější údaje o vlastnostech bakterie a jejím působení na lidský organizmus. Dnes víme, že pneumokoků existuje přes 90 různých typů.

Hlavním faktorem, který umožňuje bakterii unikat obranným mechanizmům hostitele – člověka –, je pouzdro, kterým je mikrob obalen. Znesnadňuje imunitní reakce proti bakterii a k jeho překonání jsou nutné protilátky. Ty se vytvoří buď po úspěšně překonané infekci, nebo i po neškodném kontaktu s bakterií, která zcela běžně osídluje nosohltan zdravých dětí a neškodí jim. K onemocnění dojde jen při oslabení organizmu. Pokud mikrob pronikne pod sliznice, začíná aktivovat imunitu.

Po očkování jsou pohotově k dispozici protilátky, které obalí tělo bakterie a ta je potom snadno zneškodněna buňkami imunitní ochrany. Pokud protilátky nejsou pohotově k dispozici, jako je tomu u jedinců s nezralou imunitou, kteří nebyli očkováni, proniká pneumokok do krevního oběhu a infekce se může dostat do mozkových plen, osrdečníku, kloubů, plic a dalších orgánů. Je to závažný stav a i při rychlém rozpoznání a rychlé léčbě antibiotiky může být pacient ohrožen na životě.

Pokud se infekci podaří zvládnout, může mít pacient i tak trvalé následky. Po zánětu mozkových blan to je porucha sluchu nebo i postižení jiných funkcí mozku. Pneumokokové záněty plic jsou často provázeny komplikacemi, které vyžadují i chirurgický zákrok.

Následky pro funkci plic jsou potom také dlouhodobé, ne-li trvalé. K méně závažným, ale o to častějším pneumokokovým infekcím patří záněty středouší. Postihují děti již od kojeneckého věku. Při jejich častém opakování mohou vést k poruše sluchu, při vleklém průběhu hrozí zánět přilehlých kostí, případně i přestup infekce na mozkové pleny nebo cévy.

Těmto nemocem a jejich komplikacím je možné předcházet včasnou a správnou léčbou a očkováním.

(van)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 29
Čtěte dále
Co je to sérotyp pneumokoka a proč je důležitý?

Co je to sérotyp pneumokoka a proč je důležitý?

Streptococcus pneumoniae, lidově pneumokok, je kulovitá bakterie způsobující záněty plic, záněty středního ucha a tzv. invazivní pneumokoková onemocnění.

Před bolavým uchem chrání očkování

Před bolavým uchem chrání očkování

Zánět středního ucha je po infekcích horních dýchacích cest druhým nejčastějším onemocněním v dětském věku. Během prvního roku života...

Proč očkovat proti pneumokokům bohatší vakcínou? Příběh napoví!

Proč očkovat proti pneumokokům bohatší vakcínou? Příběh napoví!

Lámete si hlavu nad tím, kterou z dostupných vakcín proti pneumokokům pro své dítě zvolit? Připadá vám, že se...

Způsoby, jak omezit bolest spojenou s očkováním

Způsoby, jak omezit bolest spojenou s očkováním

Očkování je běžnou součástí zdravotní péče o malé děti. Většina z nich ale při očkování vnímá určitou bolest. Dobrou...

Sezóna pneumokokových infekcí je před svým vrcholem! Už jste očkovaní?

Sezóna pneumokokových infekcí je před svým vrcholem! Už jste očkovaní?

S příchodem virových onemocnění dýchacích cest nastává i hlavní „sezóna“ pneumokokových infekcí. Právě v zimě a začátkem jara totiž...

Jak odhalit zánět středního ucha?

Jak odhalit zánět středního ucha?

Akutní zánět středního ucha se může ohlásit bolestí ucha, pocitem tlaku, nezřídka i horečkou. Nejčastěji postihuje malé děti, které...

Cookie Consent