K přenosu pneumokoka stačí jediné kýchnutí

Obávaná pneumokoková infekce se přenáší mezi lidmi velmi rychle. Jediné kýchnutí a nákaza může být i vaší starostí. Pokud to jde tak snadno, jak je potom možné, že neonemocní každý?

K přenosu pneumokoka stačí jediné kýchnutí

Nejohroženější jsou děti

Pneumokok osídluje nosohltan až u 70 procent zdravých dospělých. Přesto se u těchto lidí žádné projevy infekce neobjeví, protože je chrání dostatečná imunita. Může se však od nich nakazit malé dítě, senior nebo dlouhodobě nemocný člověk, nad jehož sníženou obranyschopností bakterie zvítězí a nemoc vyvolá. U malých dětí přitom platí, že čím jsou mladší, tím komplikovanější průběh a horší následky může onemocnění mít.

Když pneumokok soutěží s dýcháním

Zaútočí-li pneumokok na dolní cesty dýchací, může vzniknout zápal plic. U dětí do pěti let je za vznik tohoto onemocnění pneumokok zodpovědný až ve dvou třetinách případů. Inkubační doba, tedy čas od nákazy po první příznaky, je vcelku krátká – pouhé 1 až 3 dny. Po tomto období prudce vystoupí teplota až k 40º C, která bývá doprovázena třesavkou a zimnicí. Objeví se vlhký kašel, obtížné dýchání a bolesti na hrudi. Někdy (až v 30 %) však není imunitní systém schopen udržet bakterii jen v plicích, a ta se dostane přímo do krevního řečiště. Mluvíme pak o otravě krve, tzv. sepsi. V takovém případě se značně zrychluje pulz a dýchání, horečka opakovaně vzrůstá a zase klesá, objevuje se výrazná únava, nechutenství a často také klesá krevní tlak. Nemocný je ohrožen na životě!

Obluzené dítě, které zvrací

Mozkové blány pneumokok většinou napadá až poté, co způsobí zánět středního ucha nebo vedlejších nosních dutin, popřípadě také otravu krve. Vzniká tzv. hnisavá meningitida, rovněž životu nebezpečný stav. První příznaky u malých dětí zahrnují většinou spavost, apatii, líné sání nebo naopak neklid. Dále se objevuje zvracení, vyklenutá fontanela, křeče a porucha vědomí. Horečka, která je charakteristickým příznakem spíše u dospělých, může být u dětí nahrazena naopak teplotou sníženou. U starších bývá nástup infekce pomalejší, se zhoršující se bolestí hlavy a zvracením.

Zmínili jsme ty nejvážnější projevy onemocnění způsobených pneumokokem. Jak zápal plic, tak meningitida mohou být příčinou úmrtí, a to nezanedbatelného procenta nemocných. Je proto dobrou zprávou, že existuje očkování, díky kterému se lze před takto nebezpečnými chorobami účinně chránit.

(veri)

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 12
Čtěte dále
Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

V rozvojových zemích, především v některých chudých afrických a asijských státech, zemře mnoho lidí kvůli nedostatku potřebné pomoci.

Rozvoj pneumokokového onemocnění podporuje chřipkový virus

Rozvoj pneumokokového onemocnění podporuje chřipkový virus

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která může být zcela neškodná, ale na druhou stranu může způsobit i velmi...

Očkování proti pneumokokům může zachránit život

Očkování proti pneumokokům může zachránit život

Očkování patří k největším objevům imunologie. Je to opatření, které od svého objevu zachránilo stamiliony životů.

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Zápal plic je závažné infekční onemocnění, kterým mohou onemocnět jak děti, tak dospělí. U některých dětí je však riziko...

Jak mohou mladí a zdraví profitovat z očkování proti pneumokokům?

Jak mohou mladí a zdraví profitovat z očkování proti pneumokokům?

Závažné infekce způsobené pneumokoky nejvíce ohrožují malé děti a seniory. To však neznamená, že pro zbývající věkové kategorie není...

Když se pneumokok usadí, kde nemá

Když se pneumokok usadí, kde nemá

Bakterie zvaná Streptococcus pneumoniae je trvale usídlena v horních cestách dýchacích u dětí. Pokud se nalézá v těchto částech...

Cookie Consent