K přenosu pneumokoka stačí jediné kýchnutí

Obávaná pneumokoková infekce se přenáší mezi lidmi velmi rychle. Jediné kýchnutí a nákaza může být i vaší starostí. Pokud to jde tak snadno, jak je potom možné, že neonemocní každý?

K přenosu pneumokoka stačí jediné kýchnutí

Nejohroženější jsou děti

Pneumokok osídluje nosohltan až u 70 procent zdravých dospělých. Přesto se u těchto lidí žádné projevy infekce neobjeví, protože je chrání dostatečná imunita. Může se však od nich nakazit malé dítě, senior nebo dlouhodobě nemocný člověk, nad jehož sníženou obranyschopností bakterie zvítězí a nemoc vyvolá. U malých dětí přitom platí, že čím jsou mladší, tím komplikovanější průběh a horší následky může onemocnění mít.

Když pneumokok soutěží s dýcháním

Zaútočí-li pneumokok na dolní cesty dýchací, může vzniknout zápal plic. U dětí do pěti let je za vznik tohoto onemocnění pneumokok zodpovědný až ve dvou třetinách případů. Inkubační doba, tedy čas od nákazy po první příznaky, je vcelku krátká – pouhé 1 až 3 dny. Po tomto období prudce vystoupí teplota až k 40º C, která bývá doprovázena třesavkou a zimnicí. Objeví se vlhký kašel, obtížné dýchání a bolesti na hrudi. Někdy (až v 30 %) však není imunitní systém schopen udržet bakterii jen v plicích, a ta se dostane přímo do krevního řečiště. Mluvíme pak o otravě krve, tzv. sepsi. V takovém případě se značně zrychluje pulz a dýchání, horečka opakovaně vzrůstá a zase klesá, objevuje se výrazná únava, nechutenství a často také klesá krevní tlak. Nemocný je ohrožen na životě!

Obluzené dítě, které zvrací

Mozkové blány pneumokok většinou napadá až poté, co způsobí zánět středního ucha nebo vedlejších nosních dutin, popřípadě také otravu krve. Vzniká tzv. hnisavá meningitida, rovněž životu nebezpečný stav. První příznaky u malých dětí zahrnují většinou spavost, apatii, líné sání nebo naopak neklid. Dále se objevuje zvracení, vyklenutá fontanela, křeče a porucha vědomí. Horečka, která je charakteristickým příznakem spíše u dospělých, může být u dětí nahrazena naopak teplotou sníženou. U starších bývá nástup infekce pomalejší, se zhoršující se bolestí hlavy a zvracením.

Zmínili jsme ty nejvážnější projevy onemocnění způsobených pneumokokem. Jak zápal plic, tak meningitida mohou být příčinou úmrtí, a to nezanedbatelného procenta nemocných. Je proto dobrou zprávou, že existuje očkování, díky kterému se lze před takto nebezpečnými chorobami účinně chránit.

(veri)

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 12
Čtěte dále
Co je to sérotyp pneumokoka a proč je důležitý?

Co je to sérotyp pneumokoka a proč je důležitý?

Streptococcus pneumoniae, lidově pneumokok, je kulovitá bakterie způsobující záněty plic, záněty středního ucha a tzv. invazivní pneumokoková onemocnění.

Chcete dětem usnadnit očkování? Zahrajte si spolu na doktora

Chcete dětem usnadnit očkování? Zahrajte si spolu na doktora

Očkování proti pneumokokovým nákazám se pomalu, ale jistě zabydlelo i u nás. Není výjimečné, že pediatr před nástupem do...

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

Kdy může očkování selhat a proč se to děje?

O selhání očkování se hovoří tehdy, když se u očkované osoby objeví nemoc, před kterou ho mělo toto očkování...

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a pohled na dítě týrané značnou bolestí je...

Dětský strašák jménem pneumonie

Dětský strašák jménem pneumonie

Také vám připadá, že dětských nemocí je nepočítaně? Do seznamu si přidejte i pneumonii. Pokud nevíte, co tato choroba...

Lékaři bez hranic zachraňují africké děti před smrtícím pneumokokem

Lékaři bez hranic zachraňují africké děti před smrtícím pneumokokem

Těžkým zápalem plic nebo jinými pneumokokovými infekcemi je ročně postiženo kolem čtyř milionů dětí. Téměř milion z nich na...

Cookie Consent