Jaké vedlejší účinky můžete po očkování očekávat a jak se jim bránit?

Řada rodičů se očkování dítěte obává kvůli nepříjemným nežádoucím účinkům. Víte, jaké vedlejší účinky můžete po vakcíně očekávat a jak se případně chovat?

Jaké vedlejší účinky můžete po očkování očekávat a jak se jim bránit?

Na očkování jen se zdravým dítětem

Vaše ratolest by měla být před každým očkováním v dobré kondici a bez teploty. Nevadí, pokud ji trápí lehké nachlazení, o jakémkoliv onemocnění ale raději řekněte lékaři. Pokud se vám něco nezdá, můžete se s lékařem vždy domluvit na posunutí vakcinace.

A jak se chovat po injekci?

Tělíčko dítěte má po očkování dost práce s tím, aby na vakcínu správně zareagovalo, a může být pak oslabené a vnímavější k jiným nákazám. Po očkování by proto dítě mělo být v klidu, neplánujte s ním žádné náročnější akce. Vyhněte se přímému sluníčku, koupání i větru. Nepobývejte na místech, kde je více lidí a kde by se váš potomek mohl nakazit.

Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky a co s nimi?

 • Zvýšená teplota
  Po očkování může dítě trápit zvýšená teplota do 38,5 °C. S léky na snížení teploty je dobré vyčkat, kolem 38 °C můžete dítěti podat čípek (dle instrukcí dětského lékaře). Ke zvýšení teploty může dojít i druhý den, proto je dobré ji přeměřit. Během dvou dní by teploty měly ustoupit, pokud se tak nestane nebo jsou teploty vyšší než 38,5 °C, navštivte lékaře.
 • Zarudnutí a bolestivost v místě vpichu
  Na stehně dítěte se může po aplikaci očkovací látky objevit boulička, nožka může být lehce nateklá a zarudlá. Na bolestivé místo můžete přikládat chladivé obklady a od druhého dne po očkování lehce masírovat, boulička může přetrvávat i dva týdny, zarudnutí a zteplání kůže by ale mělo rychle ustoupit.
 • Neklid a podrážděnost
  Po vakcinaci často dojde k přechodné změně chování dítěte – některé je podrážděné a trpí nespavostí, jiné je zase více spavé než obvykle. Chování dítěte by se ale během několika dní mělo vrátit k normálu.
 • Křeče
  U některých dětí může vzácně dojít při vysokých teplotách k takzvaným febrilním křečím, které jsou reakcí dětského organismu na horečku. Může jít sice o hrozivě vyhlížející záchvat podobný epileptickému záchvatu, dítěti ale zpravidla nehrozí žádné nebezpečí. Je důležité přivolat záchrannou službu a do jejího příjezdu dítě uložit do stabilní polohy (nejlépe na zem) a zajistit průchodnost dýchacích cest. Dítě můžete ochlazovat studenými zábaly, lékař pak podá léky proti křečím a horečce. U některých dětí je potřeba vyloučit epilepsii a onemocnění mozku (obvykle se natočí EEG záznam – elektroencefalograf).

(hak)

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 40
Čtěte dále
Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Vědci potvrzují: očkování snižuje výskyt pneumokokových onemocnění odolných proti antibiotikům!

Zvažujete ochranu proti pneumokoku? Výsledky výzkumu provedeného ve Spojených státech amerických hovoří jasně. Očkování proti pneumokokům na druhé straně...

7 způsobů, jak posílit dětskou imunitu

7 způsobů, jak posílit dětskou imunitu

K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší...

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Očkovací kalendář si pečlivě naplánujte

Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, stále více rodičů ale své ratolesti očkovat nechává.

Kombinace očkování se není třeba obávat

Kombinace očkování se není třeba obávat

Nechat očkovat dítě i tzv. "nepovinnými" vakcínami: ano, nebo ne? Před tímto rozhodnutím stojí mnoho rodičů.

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a pohled na dítě týrané značnou bolestí je...

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

Vakcína proti pneumokokovi – zachrání miliony dětí?

V rozvojových zemích, především v některých chudých afrických a asijských státech, zemře mnoho lidí kvůli nedostatku potřebné pomoci.

Cookie Consent