Léčba pneumokokové infekce u dětí

Pneumokokové infekce jsou podobně jako jiné bakteriální nemoci léčeny pomocí antibiotik. V České republice je antibiotická situace stále relativně příznivá a pneumokok je poměrně dobře citlivý na dostupná antibiotika.

Prevenar 13

V léčbě se používají antibiotika penicilinové řady, u známé přecitlivělosti (alergie) se potom přistupuje k užití makrolidových preparátů. Alternativně se volí antibiotika z dalších skupin (cefalosporiny). Antibiotika se podávají v přesném dávkování dle předpisu lékaře v tabletách nebo injekci.

Odolnost proti antibiotikům

Ve světě se ovšem kvůli masivnímu nadužívání a nesprávné volbě antibiotik prudce rozvíjí rezistence (odolnost) pneumokoků k antibiotikům. Znamená to, že antibiotika dříve užívaná v léčbě pneumokokových infekcí začínají být dnes zcela neúčinná. Bakterie totiž mají unikátní schopnost produkovat různé ochranné látky a měnit svoje pouzdro tak, aby se staly pro antibiotika „neviditelná“.

Mnohdy je pak nutné přistoupit k použití tzv. rezervních antibiotik. Ta jsou ale nejenom velice drahá, ale podporují další nárůst rezistence (odolnosti) bakterií vůči antibiotikům. Taková situace je z hlediska dalších generací neúnosná. A právě očkování může tento trend zastavit.

Do nemocnice pro antibiotika

U těžkých pneumokokových infekcí se pacient nevyhne hospitalizaci v nemocnici, neboť stav mnohdy vyžaduje intenzivní péči. V nemocnici se pak podávají antibiotika ve velkých dávkách přímo do žíly, navíc se sledují životní funkce a celkový stav nemocného.

V případě zánětu mozkových blan (meningitidy) je někdy nutné provést také neurochirurgický zákrok, který obvykle spočívá v otevření dutiny lebeční a vypuštění hnisu z uzavřeného prostoru lebky.

Punkce dutin

U infekcí, které způsobují záněty vedlejších dutin nosních (sinusitidu), je nutné kromě zajištění antibiotiky provést také punkci dutiny. Ta spočívá v otevření prostoru dutiny ostrým předmětem skrz nosní dutinu a podobně jako u jiných zánětů vypuštění hnisu.Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13
Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13

Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Ověřte si svoje vědomosti o vakcíně Prevenar 13 v krátkém testu.