Invazivní pneumokoková onemocnění u dospělých

Pneumokoková onemocnění jsou celosvětovým problémem, podle údajů WHO (Světové zdravotnické organizace) z roku 2002 ročně na ně zemře 1,6 milionu lidí na celém světě. Dalším problémem je zvyšující se odolnost pneumokoků vůči antibiotikům, což znesnadňuje léčbu těchto infekcí.

Prevenar 13

Rizikové skupiny jsou malé děti a senioři

K pneumokokům jsou nejnáchylnější malé děti do 2 let, senioři nad 65 let a lidé s oslabenou imunitou. Velmi závažný je průběhy onemocnění u osob, které trpí jiným chronickým onemocněním, což je u osob nad 65 let velmi časté. Především pneumokokový zápal plic pro ně může být život ohrožujícím stavem a mnoho těžce nemocných starých pacientů na něj umírá.

Pneumokok způsobuje závažná onemocnění, ale ne vždy

Pneumokoky jsou běžně obsaženy v ústech a nosohltanu a tvoří součást běžné ústní flóry. Ale ve chvíli, kdy se poruší obranný mechanismus sliznice – například poraněním nebo virovým zánětem – pneumokoky se mohou šířit do oblastí, kde se běžně nevyskytují, a způsobit tam onemocnění. Pokud onemocnění zůstane omezené na danou lokalitu (například střední ucho nebo vedlejší nosní dutiny), jedná se o onemocnění lokalizované, ale pokud má člověk omezenou imunitu, bakterie se může dostat do krve, odkud je zanesena do plic, do mozku nebo způsobí sepsi (otravu krve) – potom mluvíme o invazivním pneumokokovém onemocnění.Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13
Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13

Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Ověřte si svoje vědomosti o vakcíně Prevenar 13 v krátkém testu.