Invazivní pneumokoková onemocnění u dospělých

Invazivní pneumokoková onemocnění u dospělých

Pneumokoková pneumonie s bakteriemií

Pneumonie obecně jsou celosvětově nejčastější infekční příčinou smrti. Pneumokok je spolu s hemofily, stafylokoky a atypickými mikroorganismy nejčastější původce komunitních pneumonií. Pneumokokové pneumonie probíhají nejčastěji pod obrazem bronchopneumonie nebo lobární pneumonie. V případě, že je pneumokok současně přítomen i v krevním řečišti, hovoříme již o invazivním onemocnění. Pneumokoková pneumonie postihuje především muže nad 40 let, kteří trpí chronickým onemocněním dýchacích cest, kardiovaskulárního systému nebo diabetem, pneumonie většinou nasedá na virový infekt. Během adekvátní léčby se klinický stav pacienta zlepší do 48 hodin, nález na plicích ustupuje po třech týdnech, někdy i později.

Pneumokoková meningitida

Streptococcus pneumoniae je u dospělých nejčastějším patogenem způsobujícím bakteriální meningitidu. Primární meningitida, kdy se bakterie šíří hematogenně, je v dospělosti relativně vzácná, častější je u imunodeficitních dospělých. Infekci předchází pneumokoková kolonizace nosohltanu, odkud se při následné bakteriemii patogeny dostanou přes hematoencefalickou bariéru do centrálního nervového systému. Častější je v dospělosti meningitida sekundární, kdy se infekce šíří per continuitatem z paranazálních dutin nebo při úrazech hlavy s frakturou lebky. Primární meningitida se projeví velmi náhle, většinou z plného zdraví, ale sekundární meningitida se může rozvíjet plíživě a relativně málo nápadně.

Bakteriemie

Bakteriemie je přítomnost pneumokoků v krvi. Bývá pozitivní hemokultura, častěji než u jiných bakteriemií, ale ani zde není záchyt stoprocentní. Při bakteriemii se patogen šíří po těle a může vyvolat pneumonii, meningitidu i jiné infekce (například peritonitidu, artritidu nebo endokarditidu).

Peritonitida

Pneumokoková peritonitida je vzácný, ale život ohrožující stav. Jedná se o primární onemocnění, kdy se do břišní dutiny infekce rozšíří hematogenně. Nejčastěji bývá spojena s alkoholickou jaterní cirhózou s ascitem. Peritonitida na podkladě cirhózy s ascitem má vysokou mortalitu.

Prevenar 13

 

Kalendář akcí

zobrazit vše
 
 

Ke stažení

zobrazit všechny materiály